Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Ogarul...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 Jun 2007, 18:12

[Trimite mesaj privat]

Ogarul...    [Editează]  [Citează] 

Un ogar urmareste o vulpe, care are 100 de sarituri inaintea lui.Dupa cate sarituri prinde ogarul vulpea stiind ca in timp ce ogarul face 7 sarituri vulpea face 9 ,iar 5 sarituri ale ogarului fac cat 7 ale vulpii?


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
01 Jun 2007, 22:53

[Trimite mesaj privat]


Cum 5 sÄ?rituri de ogar(s.o.) fac cât 7 sÄ?rituri de vulpe(s.v.), rezultÄ? cÄ?
o s.o.=7/5 s.v. Ogarul terbuie sÄ? recupereze 100 de s.v.
DacÄ? ogarul face 7 s.o.=49/5 s.v. vulpea face 9s.v., deci ogarul recupereazÄ? la 7 sÄ?rituri ale sale 4/5s.v. Cele 100 de sÄ?rituri ale vulpii, vor fi recuperate deci în (100/(4/5))*7=875s.o. =1225s.v.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
02 Jun 2007, 09:56

[Trimite mesaj privat]


Problema e de clasa a IV a unde nu se lucreaza cu fractii.Raspunsul este bun,dar gasiti o solutie pe masura!


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
03 Jun 2007, 10:27

[Trimite mesaj privat]

De ce?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Problema e de clasa a IV a unde nu se lucreaza cu fractii.Raspunsul este bun,dar gasiti o solutie pe masura!

De ce nu precizati de la inceput clasa? Nu e prima data cand, dupa ce primiti un raspuns, pretindeti ca rezolvarea sa fie de nivelul unei anumite clase.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
04 Jun 2007, 20:44

[Trimite mesaj privat]


Primiti scuzele de rigoare...


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
06 Jun 2007, 15:49

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Primiti scuzele de rigoare...

Da, se accepta, si, ca sa vedeti ca nu sunt suparat, iata o rezolvare "ca la clasa a-IV-a":
In timp ce ogarul face 35 sarituri, vulpea face 45, dar aceste 35 de sarituri ale ogarului fac cat 49 ale vulpii. Asadar la 35 sarituri, ogarul recupereaza 4 sarituri ale vulpii.Deci pe cele 100 le va recupera in 35*25=875 sarituri.
PS: Aceasta este o rezolvare data de o fetita de clasa a-V-a! Eu doar am cosmetizat-o putin(rezolvarea, nu fetita!). Fetita a primit un 10... Eu...l-am dat.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 Jun 2007, 18:12

[Trimite mesaj privat]


ASTA ESTE! Fetita merita doi de zece! Transmiteti felicitarile de la un profesor din Galati ! Vedeti ce inseamna mintea unui copil ? Cu bagajul lui de cunostinte matematice trebui sa rezolve problema .Si de cele mai multe ori o rezolva! Asta mi-am dorit intotdeauna! cu cat mai putine cunostinte sa rezolv o problema. Asa imi ajut si elevii! Cand gandesc cu mintea si cu cunostintele lor, atunci cu adevarat ii ajut! Bravo copile de-a V a !


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ