Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Volumul...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
20 Oct 2013, 08:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
De fapt discriminantul
al ecua?iei polinomiale de gradul 3 se deduce foarte u?or din discriminantul
al ecua?iei canonice respective.În clasa a VIII-a nu se înva?? Metoda lui Cardan de rezolvare a ecua?iei polinomiale de gradul 3?


Copiii spun lucruri tr?znite
S? în?eleg c? în clasa a VIII-a nu se înva?? Metoda lui Cardan din cauza c? nu se înva?? despre numerele complexe?Am fost uluit de ceea ce înva?? la matematic? copii de clasa a III-a ,a IV-a ,a V-a ?i a VI-a ?i nu v?d de ce nu ar înv??a despre numere complexe chiar din clasa a VII-a....
Este gre?it? afirma?ia " De fapt discriminantul
al ecua?iei polinomiale de gradul 3 se deduce foarte u?or din discriminantul
al ecua?iei canonice respective."?Dac? da a? vrea s?-mi explica?i.Mul?umesc mult!

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
20 Oct 2013, 18:36

[Trimite mesaj privat]


Ca sa folosim o exprimare actuala...."Ia sa vedem ce avem noi aici..."
O problema cam de clasa a 9 a ,unde avem nevoie de relatiile lui Viete (calea cea mai simpla)
daca totusi ne rezumam la cunostinte de clasa a 8-a atunci apelam la descompunere, ceea ce trebuie sa recunosc e greu...
Eu m-am gandit la solutia cu Viete
P.S. La clasa a 8 a nu se mai fac relatiile lui Viete de la revolutie....Cardan nu s-a facut niciodata...
O sa ne prostim cu totul...pentru ca:
-elevii sunt supraincarcati
-elevii sunt stresati
-elevii au din ce in ce mai putin timp ( de parca timpul se contracta...numai la ei...)(realitatea e ca au putin timp pentru internet...!)
-programa scolara e incarcata....(AIUREA...inainte de revolutie aveam o programa ...dupa sistemul RUS si trebuie sa recunosc ERA STRASNICA,niciun elev nu a inebunit,n-a murit de atata matematica,... si am avut REZULTATE EXCEPTIONALE IN DOMENIUL MATEMATIC,dar dupa revolutie am copiat- si am copiat ca de obicei PROST-sistemul din vest...sa cerem cat mai putin,sa stie cat mai putin,sa invete cat mai putin...)
As spune...:"Nu e bine domnilor...nu e bine...!"


---
Doamne ajuta...
Petre
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47513 membri, 58529 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ