Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » 3,4,5 :: distante
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
17 Dec 2011, 00:30

[Trimite mesaj privat]

3,4,5 :: distante     [Editează]  [Citează] 

  • Un punct P din interiorul unui triunghi echilateral ABC are distantele
    3,4,5
    (pana) la laturi.
    Care este aria triunghiului ABC?

  • Un punct X din planul unui patrat (P) are distantele
    3,4,5
    (pana) la trei din cele patru varfuri ale patratului (P) .
    Care este / poate fi aria patratului (P) ?



  • ---
    df (gauss)
    enescu
    Grup: moderator
    Mesaje: 3403
    25 Sep 2011, 19:49

    [Trimite mesaj privat]


    La prima problem?, suma distan?elor de la un punct interior triunghiului echilateral la laturi nu depinde de pozi?ia punctului. Deducem c? în?l?imea are lungimea 12, iar de aici aria se calculeaz? u?or.

    La a doua, exist? 2 valori posibile ale ariei p?tratului. Una este
    .
    Pe cealalt? mi-a fost lene s? o calculez

    gauss
    Grup: Administrator
    Mesaje: 6933
    26 Sep 2011, 03:27

    [Trimite mesaj privat]


    Inainte de toate trebuie sa argumentez de ce am plasat aceasta problema (aici)...
    Candva de mult, am participat la un concurs, o problema mi-a stricat complet echilibrul timpului, deoarece eu nu am putut renunta pana la sfarsitul lui la ideea ca
    - daca problema era pusa pur geometric,
    - daca primul punct se rezolva (simplu) pur geometric (trebuia sa calculez raportul supraunitar al laturilor inegale intr-un triunghi isoscel cu doua unghiuri de 72 de grade - indicatia fiind obligatia de a duce bisectoarea unui unghi de 72 de grade si scrierea unei ecuatii de gradul II din teorema bisectoarei...)
    - atunci punctul al doilea nu are nici o solutie naturala in cadrul geometric.
    Eu am continuat sa o caut...

    Si aici avem un cadru in care ne poate "fura peisajul", primul punct se rezolva usor printr-un argument geometric bine cunoscut (acesta este pe acest site des intalnit deja) si anume repede, dar al doilea punct...
    Ei bine, trebuie apreciat de la inceput ca al doilea punct este negeometric (nesintetic), se ataca cu geometrie analitica (deci este analitic in esenta) iar pana la solutia finala omul are nevoie de tenacitate/indarjire... Vazand problema, am avut din nou acel gust ciudat pe limba si am zis s-o plasez si aici ca pregatire psihologica pentru olimpiade, de exemplu. In general, este bine ca in matematica sa lasam problema sa-si caute structura, este un imbold de a incerca in matematica intotdeauna sa aplicam metodele naturale pentru scopurile propuse. Exista tari in care astfel de exemple de "decizie in alegerea drumului" in matematica sunt subiecte de o teza sau alta legata de didactica in invatare in matematica. Se cauta exemple noi intr-o lume cu ustensile noi si cu o gandire noua.





    ---
    df (gauss)
    Bogdan Stanoiu
    Grup: membru
    Mesaje: 41
    16 Dec 2011, 10:30

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]
  • Un punct P din interiorul unui triunghi echilateral ABC are distantele
    3,4,5
    (pana) la laturi.
    Care este aria triunghiului ABC?

  • Un punct X din planul unui patrat (P) are distantele
    3,4,5
    (pana) la trei din cele patru varfuri ale patratului (P) .
    Care este / poate fi aria patratului (P) ?


  • Problema este generalizabila in sensul ca putem determina aria unui poligon regulat cu n laturi atunci cand cunoastem distantele unui punct interior in raport cu laturile poligonului

    enescu
    Grup: moderator
    Mesaje: 3403
    16 Dec 2011, 22:12

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]


    Problema este generalizabila in sensul ca putem determina aria unui poligon regulat cu n laturi atunci cand cunoastem distantele unui punct interior in raport cu laturile poligonului


    Pute?i s? ne ar?ta?i cum face?i asta pentru, de exemplu, un pentagon regulat?

    Bogdan Stanoiu
    Grup: membru
    Mesaje: 41
    16 Dec 2011, 23:20

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]
    [Citat]


    Problema este generalizabila in sensul ca putem determina aria unui poligon regulat cu n laturi atunci cand cunoastem distantele unui punct interior in raport cu laturile poligonului


    Pute?i s? ne ar?ta?i cum face?i asta pentru, de exemplu, un pentagon regulat?

    In general pentru un poligom regulat cu n laturi cu latural de lungime daca distantele unui punct interior la laturi sunt d(1);d(2);...;d(n) rezulta ca aria poligonului este egala cu l*(d(1)+d(2)+...+d(n))/2. Dar in acelasi timp
    aria poligonului este egala nu n*l*a/2 unde a este apotema.
    Deci de aici rezulta ca a=(d(1)+d(2)+...+d(n))/n .Deci stim apotema poligonului de unde rezulta ca poligonul este riguros/unic determinat din punct de vedere dimensional. Aflam l=2*a*tg(pi/n)dupa care aria este n*l*a/2 totul exprimabil in functie de n si de distantele d(1);d(2);...d(n) pe care le cunoastem.
    Se poate particulariza si pentru n=5

    enescu
    Grup: moderator
    Mesaje: 3403
    16 Dec 2011, 23:39

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]
    [Citat]
    [Citat]


    Problema este generalizabila in sensul ca putem determina aria unui poligon regulat cu n laturi atunci cand cunoastem distantele unui punct interior in raport cu laturile poligonului


    Pute?i s? ne ar?ta?i cum face?i asta pentru, de exemplu, un pentagon regulat?

    In general pentru un poligom regulat cu n laturi cu latural de lungime daca distantele unui punct interior la laturi sunt d(1);d(2);...;d(n) rezulta ca aria poligonului este egala cu l*(d(1)+d(2)+...+d(n))/2. Dar in acelasi timp
    aria poligonului este egala nu n*l*a/2 unde a este apotema.
    Deci de aici rezulta ca a=(d(1)+d(2)+...+d(n))/n .Deci stim apotema poligonului de unde rezulta ca poligonul este riguros/unic determinat din punct de vedere dimensional. Aflam l=a/(cos(pi/n))dupa care aria este n*l*a/2 totul exprimabil in functie de n si de distantele d(1);d(2);...d(n) pe care le cunoastem.
    Se poate particulariza si pentru n=5


    Aten?ie! se cunosc numai distan?ele la laturi nu ?i lungimea laturii.

    Bogdan Stanoiu
    Grup: membru
    Mesaje: 41
    16 Dec 2011, 23:58

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]
    [Citat]
    [Citat]
    [Citat]


    Problema este generalizabila in sensul ca putem determina aria unui poligon regulat cu n laturi atunci cand cunoastem distantele unui punct interior in raport cu laturile poligonului


    Pute?i s? ne ar?ta?i cum face?i asta pentru, de exemplu, un pentagon regulat?

    In general pentru un poligom regulat cu n laturi cu latural de lungime daca distantele unui punct interior la laturi sunt d(1);d(2);...;d(n) rezulta ca aria poligonului este egala cu l*(d(1)+d(2)+...+d(n))/2. Dar in acelasi timp
    aria poligonului este egala nu n*l*a/2 unde a este apotema.
    Deci de aici rezulta ca a=(d(1)+d(2)+...+d(n))/n .Deci stim apotema poligonului de unde rezulta ca poligonul este riguros/unic determinat din punct de vedere dimensional. Aflam l=a/(cos(pi/n))dupa care aria este n*l*a/2 totul exprimabil in functie de n si de distantele d(1);d(2);...d(n) pe care le cunoastem.
    Se poate particulariza si pentru n=5


    Aten?ie! se cunosc numai distan?ele la laturi nu ?i lungimea laturii.

    Cititi cu mai multa atentie postarea mea precedenta. Am exprimat apotema poligonului in functie de distantele de la punctul interior la laturi (in general apotema este media aritmetica a acestor distante). Avand apotema in functie de distante pot sa exprim raza cercului circumscris, latura, aria etc in functie de distante.

    enescu
    Grup: moderator
    Mesaje: 3403
    17 Dec 2011, 00:30

    [Trimite mesaj privat]


    Corect, am fost neatent, aveti dreptate. Aveam in minte situatia din partea a 2-a a problemei, cand nu stim toate distantele la laturi.

    [1]


    Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
    © 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ