Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » partitie a unui disc
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
03 Mar 2011, 20:25

[Trimite mesaj privat]

partitie a unui disc    [Editează]  [Citează] 

Pe un cerc se consider?
puncte ?i se traseaz? toate coardele care unesc dou? câte dou? aceste puncte. Presupunând c? nu exist? trei coarde concurente, în câte par?i este împ?r?it interiorul cercului? Justifica?i!
Mai jos ave?i cazurile
în care num?rul de p?r?i este, respectiv,




Uploaded with ImageShack.us

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
02 Mar 2011, 16:10

[Trimite mesaj privat]


Se observa si se deduce prin inductie ca numarul de parti este
, unde
este egal cu numarul de puncte distincte de pe cerc. Oare este valabil si pentru o elipsa?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
02 Mar 2011, 17:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se observa si se deduce prin inductie ca numarul de parti este
, unde
este egal cu numarul de puncte distincte de pe cerc.Oare este valabil si pentru o elipsa?


Încerca?i ?i pentru

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
02 Mar 2011, 20:08

[Trimite mesaj privat]


M-am grabit fara sa vad si pentru alte valori ale lui n....S-ar putea sa conteze si pozitia punctelor pe cerc.Problema e intr-adevar complicata....dar frumoasa.S-ar putea sa fie vorba de o functie polinomiala de parametru n de un anumit grad,sau mai multe functii polinomiale de parametru n de anumite grade pentru anumite intervale de valori ale lui n.

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
02 Mar 2011, 20:15

[Trimite mesaj privat]


Pozi?ia punctelor de pe cerc conteaz? doar în m?sura precizat? în enun?, adic? s? nu existe trei diagonale care s? treac? prin acela?i punct.

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
03 Mar 2011, 00:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
S-ar putea sa fie vorba de o functie polinomiala de parametru n de un anumit grad,sau mai multe functii polinomiale de parametru n de anumite grade pentru anumite intervale de valori ale lui n.


Sigur. Sau s-ar putea s? fie cu totul altceva, nu?

Hai s? post?m ceva, c? nu doare.

Crocky1991
Grup: membru
Mesaje: 3
03 Mar 2011, 00:50

[Trimite mesaj privat]


Raspunsul este n(n-1)/2 + Combinari de n luate cate 4 + 1. Partea de combinari functioneaza doar de la n=4 in sus. Mai exact, n(n-1)/2 reprezinta numarul total de coarde si combinari de n luate cate 4 este numarul de puncte "secundare" (adica de intersectie).
Justificarea... e cam mult in cuvinte (dar e ceva).

EDIT: Raspunsul CRED ca este...

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
03 Mar 2011, 00:54

[Trimite mesaj privat]


Într-adev?r, rezultatul este
, dar am dori s? vedem o justificare...

Crocky1991
Grup: membru
Mesaje: 3
03 Mar 2011, 01:09

[Trimite mesaj privat]


Dupa cum spuneam, justificarea este mai degraba empirica si se bazeaza destul de mult pe observatie. O sa incerc ceva si sper sa nu ma fac de ras:
Mai intai, privind in primele cazuri (n de la 1 la 3), observam ca fiecare coarda imparte spatiul in 2. Insa numarul de parti nu creste cu 2, ci doar cu 1, cealalta parte urmand la randul ei sa fie impartita de o alta coarda. Asta se intampla, desigur, pana la ultima coarda, de unde vine si acel +1.
Apoi, mergand la un caz mai complex (n=4), observam ca, atunci cand apare un punct de intersectie, spatiul nu este impartit in 2, ci in 4. Cu toate acestea, urmand un rationament asemanator, o parte urmeaza sa fie utilizata (fiind acel +1), alte 2 au fost numarate in prealabil (pt fiecare din cele 2 coarde care se intersecteaza, cu formula n(n-1)/2 ) si, in sfarsit, o parte "o numaram". De aici adunam in formula numarul de puncte de intersectie.
Rezultatul(sau observatia) se poate apoi generaliza.
Recunosc ca cea mai mare bataie de cap am avut-o cu determinarea numarului punctelor de intersectie si, macar pentru acest lucru, problema mi s-a parut interesanta. Ca sa explic si partea asta, spun ca am luat toate "patrulaterele" posibile utilizand cele n puncte, fiecare avand un singur punct de intersectie (al diagonalelor). De aici Combianri de n luate cate 4.
Cam asta ar fi. Stiu ca nu e deloc "matematic", dar eu cam asa am gandit. Daca aveti o alta solutie, lasati, va rog, macar un indiciu .

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
03 Mar 2011, 01:20

[Trimite mesaj privat]


Exista, desigur, ?i alte solu?ii, dar cea pe care o vedem dat? de dv. este excelent?. Poate nu foarte explicit?, dar este exact solu?ia pe care voiam s? o prezint. Probabil voi face asta mâine, prezentând si o solu?ie mai complicat? pu?in, care folose?te rela?ia lui Euler pentru grafuri planare.

Crocky1991
Grup: membru
Mesaje: 3
03 Mar 2011, 01:26

[Trimite mesaj privat]


Am facut cate ceva despre grafuri euleriene anul trecut, la informatica. Se poate rezolva cu materia de liceu?

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58499 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ