Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Fugaaa...vine vulpea !
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
09 May 2010, 19:36

[Trimite mesaj privat]

Fugaaa...vine vulpea !    [Editează]  [Citează] 

O vulpe urm?re?te un iepure care are în fa?a ei un avans de 10 de s?rituri (de iepure). Câte s?rituri trebuie s? fac? vulpea ca s? ajung? iepurele ?tiind c?, pe când vulpea face 7 s?rituri iepurele face 10, dar 5 s?rituri de-ale vulpii fac cât 7 s?rituri de-ale iepurelui?



---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
17 Apr 2010, 20:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O vulpe urm?re?te un iepure care are în fa?a ei un avans de 10 de s?rituri (de iepure). Câte s?rituri trebuie s? fac? vulpea ca s? ajung? iepurele ?tiind c?, pe când vulpea face 7 s?rituri iepurele face 10, dar 5 s?rituri de-ale vulpii fac cât 7 s?rituri de-ale iepurelui?



350


---
C.Telteu
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
17 Apr 2010, 23:17

[Trimite mesaj privat]


Copiii de clasa a IV nu mai au nici o sansa sa treaca pe a V-a fara a urâââââ ceea ce ei numesc aritmetica...


---
df (gauss)
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
21 Apr 2010, 17:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O vulpe urm?re?te un iepure care are în fa?a ei un avans de 10 de s?rituri (de iepure). Câte s?rituri trebuie s? fac? vulpea ca s? ajung? iepurele ?tiind c?, pe când vulpea face 7 s?rituri iepurele face 10, dar 5 s?rituri de-ale vulpii fac cât 7 s?rituri de-ale iepurelui?

Nu-mi este clar ceva caci din conditiile problemei rezulta ca 49=50!!!???Eu cred ca problema este imposibil de rezolvat.

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
09 May 2010, 13:32

[Trimite mesaj privat]


copiii au sanse sa nu urasca matematica pentru ca judeca altfel decat noi...mai simplu...
sa ne mai gandim oleaca...


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
09 May 2010, 19:36

[Trimite mesaj privat]


In timp ce vulpea face 35 sarituri, iepurele face 50, iar cele 35 sarituri ale vulpii fac cat 49 ale iepurelui. Deci la 35 sarituri, vulpea recupereaza o saritura a iepurelui, si cum iepurele avea in avans 10 sarituri, acestea vor fi recuperate dupa 350 sarituri ale vulpii.

PS: Problema mergea la istetii cei mici. Ca si cealalta, si ca si cea postata mai demult, cu ogarul....


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ