Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Un foton revine...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Mar 2010, 22:54

[Trimite mesaj privat]

Un foton revine...    [Editează]  [Citează] 

O suprafata cilindrica de rotatie de raza R, are interiorul oglinda perfecta. Intr-un punct al ei este un orificiu, prin care patrunde in interior o raza de lumina. Un foton al ei se loveste de 10 ori cu capul de oglinda, si apoi iese printr-un alt orificiu situat pe aceeasi generatoare cu primul, la o distanta de 10 diametre de acesta. Sa se determine lungimea drumului parcurs de foton in interiorul suprafetei cilindrice, in functie de R.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Mar 2010, 22:24

[Trimite mesaj privat]


...al naibii foton...intra pe gaurica...si mai stie si radicali!


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Mar 2010, 23:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
...al naibii foton...intra pe gaurica...si mai stie si radicali!


Aceasta este doar una din cele 10 solutii.


---
C.Telteu
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
26 Mar 2010, 16:13

[Trimite mesaj privat]


Presupun ca avem de a face cu un cilindru infinit (fara baze) sau cu baze "mate" (care inghit fotonul) pentru a "scapa" de solutiile in care fotonul se ciocneste o data, doua, trei, ... ori de una si/sau alta dintre baze. (Nu mi s-a dat inaltimea.)

Plec de la ideea ca fotonul intra in interiorul cilindrului prin punctul de coordonate ( R, 0, 0 ) si va iesi prin punctul de coordonate ( R, 0, 10.2R ).

Proiectand pe axa Oz, din motive de simetrie, punctele in care oglinda interioara a cilindrului este atinsa sunt de forma ( ?, ?, k.2R ), unde k ia valorile 1, 2, ..., 9 . Prima lovitura a oglinzii este deci in ceva de forma

Aici, unghiul a este de forma de mai sus, pentru ca dupa urmatoarele lovituri sa ajunga in punctul de iesire.
Avem deci de calculat valorile diferite pentru

si ma opun sa permit si k=0 din motive de fizica. (Avem un foton, nu un melc!)
(Pentru 5 avem solutia de mai sus, tot drumul fiind intr-un plan. Pentru k=6,7,8,9 obtinem respectiv aceleasi lungimi de drumuri ca pentru respectiv 4,3,2,1.)


---
df (gauss)
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
26 Mar 2010, 22:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Presupun ca avem de a face cu un cilindru infinit (fara baze) sau cu baze "mate" (care inghit fotonul) pentru a "scapa" de solutiile in care fotonul se ciocneste o data, doua, trei, ... ori de una si/sau alta dintre baze. (Nu mi s-a dat inaltimea.)

Plec de la ideea ca fotonul intra in interiorul cilindrului prin punctul de coordonate ( R, 0, 0 ) si va iesi prin punctul de coordonate ( R, 0, 10.2R ).

Proiectand pe axa Oz, din motive de simetrie, punctele in care oglinda interioara a cilindrului este atinsa sunt de forma ( ?, ?, k.2R ), unde k ia valorile 1, 2, ..., 9 . Prima lovitura a oglinzii este deci in ceva de forma

Aici, unghiul a este de forma de mai sus, pentru ca dupa urmatoarele lovituri sa ajunga in punctul de iesire.
Avem deci de calculat valorile diferite pentru

si ma opun sa permit si k=0 din motive de fizica. (Avem un foton, nu un melc!)
(Pentru 5 avem solutia de mai sus, tot drumul fiind intr-un plan. Pentru k=6,7,8,9 obtinem respectiv aceleasi lungimi de drumuri ca pentru respectiv 4,3,2,1.)


Rezolvarea aceasta este valabila daca fotonul s-ar fi dat cu capul de pereti doar de 9 ori. (recunosc ca initial am facut o rezolvare asemanatoare (argumentul este
), si nu am folosit geometrie analitica)


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
26 Mar 2010, 22:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
...al naibii foton...intra pe gaurica...si mai stie si radicali!


Aceasta este doar una din cele 10 solutii.


De fapt nu e...


---
C.Telteu
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
27 Mar 2010, 21:21

[Trimite mesaj privat]


Bun, obiectia este pe drept facuta.
(M-a furat peisajul cu solutia particulara initial validata...)
(Nici eu nu folosesc strict vorbind geometrie analitica, dar nu am alta sansa de prezentare folosind de preferinta doar litere si cuvinte.)

Cele descrise mai sus trebuie doar putin adaptate.
Fotonul intra deci in cilindru in punctul P0 = (R,0,0) si il paraseste dupa 10 ciocniri (localizate sa zicem in P1,P2,...,P10) in P11 = (R,0,20R).
Proiectand pe axa Oz avem deci punctul de plecare, inaltime 0, 10 ciocniri la intervale echidistante pe inaltime, si iesirea. Cele 12 puncte determina 11 intervale. Prima ciocnire are loc deci intr-un punct de forma

De aici rezulta prin simetrie ca punctele de ciocnire sunt:

Stiindu-l si pe P11, rezulta ca ka eate un multiplu intreg de 2(pi). Deci a este un element de forma

Aici am omis valoarea 0 matematic posibila pentru m, pentru ca fizica imi interzica sa consider asa ceva. (Fotonul s-ar scurge de-a lungul peretelui pe drumul cel mai scurt dintre cele doua orificii.)

Acum vine in sfarsit partea foarte estetica a problemei, avem de calculat pentru lungimea L(m) a drumului parcurs ceva de forma:

Cinci solutii sunt diferite. (La incercarea dintai, numitorul era 10, mai aveam sanse sa calculez prin radicali, aici ma bucur de numitorul 11, pentru ca in mod definitiv nu am sanse...)

N.B. Un motiv in plus sa nu-mi placa fotonii.


---
df (gauss)
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
27 Mar 2010, 22:54

[Trimite mesaj privat]


Cum am gandit eu:

Pentru inceput, reduc problema impunand conditia ca la final fotonul sa iasa tot prin punctul de intrare
.In acest caz, fotonul se misca in discul ce trece prin punctul
perpendicular pe axa supr. cil. In triunghiul
, in care
este centrul discului, iar
sunt doua puncte consecutive in care fotonul atinge supr. cil., notez cu a unghiul dintre raze.
Ca in rezolvarea d-nului Gauss,

Pentru un k fixat, cu teorema cosinusului in triunghiul
obtin:
.
Lungimea drumului ar fi deci in acest caz,
.


Ca sa aflu lungimea drumului parcurs conform enuntului, iau portiunile de plan ce contin in ordine razele de lumina din interiorul suprafetei cilindrice, paralele cu axa supr. cil., delimitate de supr. cil. si le pun in acelasi plan, una dupa alta.
In acest mod, lungimea
a traseului fotonului din interiorul supr.cil., va fi ipotenuza intr-un triunghi dreptunghic, in care o cateta este drumul
de mai sus, iar cealalta cateta este
.
Cu teorema lui Pitagora:
si de aici

care nu difera de cel al d-nului Gauss decat prin aspect.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ