Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » O fi numar natural...?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
17 Feb 2010, 07:37

[Trimite mesaj privat]

O fi numar natural...?    [Editează]  [Citează] 

Numarul
o fi natural?


---
Doamne ajuta...
Petre
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
12 Feb 2010, 19:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Numarul
o fi natural?

Nu!

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 Feb 2010, 09:52

[Trimite mesaj privat]


de ce?


---
Doamne ajuta...
Petre
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
13 Feb 2010, 17:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
de ce?

Pentru ca suma acelor numere nu poate fi calculata asa cum poate fi calculata de exemplu suma:S=1+2+3+.....+n si se stie ca S este un numar natural pentru orice "n" numar natural.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 Feb 2010, 18:24

[Trimite mesaj privat]


Seria

diverge (incet de tot) crescator la infinit.
(Aici nu ni se cere neaparat sa minoram si majoram o suma partiala. Oricum nu am inteles comentarul de mai sus.)
Mai degraba cam trebuie sa gasim un numar prim care supravietuieste in numitor.

O sa-l caut daca mi se spune la ce ajuta acest lucru.
(Cand il caut si asa il caut cu computerul, lucru pe care am fost rugat agresiv sa nu-l mai fac. Asadar mai bine nu-l caut... Viatza e scurta destul.)


---
df (gauss)
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
14 Feb 2010, 08:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Seria

diverge (incet de tot) crescator la infinit.
(Aici nu ni se cere neaparat sa minoram si majoram o suma partiala. Oricum nu am inteles comentarul de mai sus.)
Mai degraba cam trebuie sa gasim un numar prim care supravietuieste in numitor.

O sa-l caut daca mi se spune la ce ajuta acest lucru.
(Cand il caut si asa il caut cu computerul, lucru pe care am fost rugat agresiv sa nu-l mai fac. Asadar mai bine nu-l caut... Viatza e scurta destul.)

Aveti dreptate!Initial vroiam sa ma leg si eu de aceasta divergenta a sumei seriei (termenul general al seriei din problema tinde la numarul natural 1) dar mi-a venit in gand suma numerelor S=1+2+3+....+n si astfel rationamentul meu este oarecum fara substanta...
Eu m-am ferit sa spun ca suma seriei din problema diverge deoarece si suma S=1+2+3+...+n+.....diverge dar deosebirea intre cele doua serii este ca S este un numar natural pentru orice "n" numar natural si daca la S adaugam un anumit numar real R atunci este posibil ca sa obtinem un numar natural N=S+R si intr-adevar comentariul meu nu este cel corect deoarece S este un numar natural si deci pentru ca N sa fie un numar natural indiferent de cati termeni are suma atunci R trebuie sa fie un numar natural.Aveti dreptate Domnule Profesor!Interesant ar fi sa stim daca exista vreun "n" pentru care sa existe o suma partiala,din problema Domnului Profesor Petre Batranetu,pentru care A sa fie un numar natural [adica daca exista vreun "n" numar natural oarecare pentru care suma cu termenul general n/(n+1) poate face ca A sa fie un numar natural?].

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Feb 2010, 14:43

[Trimite mesaj privat]


deci
este natural daca suma din paranteza este numar natural.

Dar suma
pentru nici un numar natural n nenul.

Demonstratie: Fie
cel mai mare numar prim ce apare in descompunerile in factori ale numitorilor sumei
si
fractia careia ii apartine. Dupa ce aducem la acelasi numitor in suma
, obtinem
, unde
este o suma de termeni, fiecare continand factorul prim
cu exceptia celui ce provine de la fractia
. Deci
nu se divide la
, adica
nu este natural.


---
C.Telteu
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
14 Feb 2010, 14:59

[Trimite mesaj privat]


(Si eu am vrut sa ma leg de cel mai mare numar prim ce apare in numitor, am vazut insa ca apar -probabil- ceva complicatii daca nu folosesc Cebasev (intre numar si cam jumatatea lui se gaseste cel putin un numar prim) pentru a asigura ca numai o fractie din suma nu contine dupa amplificare acel numar.)


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
14 Feb 2010, 15:56

[Trimite mesaj privat]


In loc de cel mai mare numar prim, putem alege cea mai mare putere a lui 2. Fractia al carei numitor este cea mai mare putere a lui 2 este unica, si am scapat de Cebasev

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
14 Feb 2010, 18:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
deci
este natural daca suma din paranteza este numar natural.

Dar suma
pentru nici un numar natural n nenul.

Demonstratie: Fie
cel mai mare numar prim ce apare in descompunerile in factori ale numitorilor sumei
si
fractia careia ii apartine. Dupa ce aducem la acelasi numitor in suma
, obtinem
, unde
este o suma de termeni, fiecare continand factorul prim
cu exceptia celui ce provine de la fractia
. Deci
nu se divide la
, adica
nu este natural.

Cum ati dedus ca numarul A din problema se mai poate scrie asa cum spuneti Dvs.?Nu inteleg!Daca egalam valoarea lui A din problema cu valoarea lui A data de Dvs. rezulta ca 1 nu este egal cu 1.Gresesc eu cumva?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
14 Feb 2010, 21:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cum ati dedus ca numarul A din problema se mai poate scrie asa cum spuneti Dvs.?Nu inteleg!Daca egalam valoarea lui A din problema cu valoarea lui A data de Dvs. rezulta ca 1 nu este egal cu 1.Gresesc eu cumva?

Da, cred ca gresesti!


---
C.Telteu
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ