Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Ce-am patit azi...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Nov 2009, 12:56

[Trimite mesaj privat]

Ce-am patit azi...    [Editează]  [Citează] 

Un elev trebuia sa stearga tabla.Uda buretele si il lasa imbibat cu apa.Avea 1 kg,din greutatea caruia 99% era apa.L-am stors. Avea o jumatate de kg.De data asta cat la suta din greutatea buretelui era apa?


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
16 Oct 2009, 18:19

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Un elev trebuia sa stearga tabla.Uda buretele si il lasa imbibat cu apa.Avea 1 kg,din greutatea caruia 99% era apa.L-am stors. Avea o jumatate de kg.De data asta cat la suta din greutatea buretelui era apa?




---
C.Telteu
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
17 Oct 2009, 19:31

[Trimite mesaj privat]


Sa va zic ce-am patit eu...(scuze pentru off topic).M-am dus sa-mi iau o cafea de la aparat si dau acolo de patru pruncuti, insirati ca patru ulcele,strangand in manute niste banuti ,si uitandu-se la poza fetei frumose ce le zambea cu o cana de cafea in mana.Prezenta mea nu parea sa-i deranjeze,defapt ,nici nu cred ca m-au remarcat.Dupa un timp ,vazand ca nu se intampla nimic ,amuzata si mirata ,i-am intrebat ce doresc. Patru perechi de ochi,sclipind la fel, s-au intors atunci spre mine si unul,mai curajos, mi-a zis :"O ciocolata ,dar nu stim sa citim...!"


---
Anamaria
TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
18 Oct 2009, 08:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Un elev trebuia sa stearga tabla.Uda buretele si il lasa imbibat cu apa.Avea 1 kg,din greutatea caruia 99% era apa.L-am stors. Avea o jumatate de kg.De data asta cat la suta din greutatea buretelui era apa?



Dar daca dupa stoarcere buretele ar avea
Kg?

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
01 Nov 2009, 10:07

[Trimite mesaj privat]


nu cred ca raspunsul este corect! v-ati grabit!


---
Doamne ajuta...
Petre
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
06 Nov 2009, 21:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Un elev trebuia sa stearga tabla.Uda buretele si il lasa imbibat cu apa.Avea 1 kg,din greutatea caruia 99% era apa.L-am stors. Avea o jumatate de kg.De data asta cat la suta din greutatea buretelui era apa?


1KG = 1000 grame

100 g ........99 g apa
1000g .........x apa
__________________________________________________
Inseamna ca la 1000 de grame(burete), avem 990g apa.

Buretele cantareste 10 grame.

La 500 g (apa + buretele) = 10 g buretele + 490 g apa

P% 500 = 490 = > la 500 g(burete + apa), avem 98% apa

Mai gandesc?

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
06 Nov 2009, 22:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Un elev trebuia sa stearga tabla.Uda buretele si il lasa imbibat cu apa.Avea 1 kg,din greutatea caruia 99% era apa.L-am stors. Avea o jumatate de kg.De data asta cat la suta din greutatea buretelui era apa?


Solutia problemei in detaliu:
Daca la inceput buretele plus apa cantarea 1 kg, din care 99% era apa, rezulta ca buretele cantareste exact 10g.
Dupa stoarcere se spune ca buretele plus apa cantareste 500 g.
Se intreaba "cat la suta din greutatea buretelui era apa?".
In acest caz, buretele are 10 g si avem 490 g apa. Deci

De aici
, asa cum am mai mentionat o data mai sus.

PS: Ca de obicei domnul prof. a mai dat un enunt insuficient de clar. Sunt sigur
ca s-a gandit la rezolvarea data de Natasa. Asa cum este scris enuntul, rezolvarea nu poate fi decat aceasta pe care am scris-o mai sus. Altfel, de ce am mai scrie in limba romana daca nu tinem cont de ea?


---
C.Telteu
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
06 Nov 2009, 22:36

[Trimite mesaj privat]


Pai, daca stau si rastalmacesc vorba romaneasca, care are mai multe intelesuri, cuvantul greutate, nu inseamna masa corpului, ci este o forta, se masoara in newton(N).... . Deci, domnul profesor s-o fi gandit la *greutatea* buretelui, imbibat cu apa, eu asa am inteles, ca are si apa.

Natasa



---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
06 Nov 2009, 22:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pai, daca stau si rastalmacesc vorba romaneasca, care are mai multe intelesuri, cuvantul greutate, nu inseamna masa corpului, ci este o forta, se masoara in newton(N).... . Deci, domnul profesor s-o fi gandit la *greutatea* buretelui, imbibat cu apa, eu asa am inteles, ca are si apa.

Natasa


Exact asta am spus, domnul profesor s-a gandit la fel, dar nu a scris corect. Intr-o problema de matematica nu trebuie sa existe formulari ce pot fi interpretate diferit. Asa ceva este permis doar in legislatia romaneasca...


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
06 Nov 2009, 23:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
nu cred ca raspunsul este corect! v-ati grabit!

Cred ca este corect, dar v-ati grabit dv.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Nov 2009, 12:56

[Trimite mesaj privat]


ca de obicei gica contra...
mai catolic decat papa...
ca sa am rezolvarea dvs ar fi trebuit sa scriu "catla suta din greutatea buretelui uscat este apa?", nu?


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ