Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Unababenaf s-a ratacit...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
aladar
Grup: membru
Mesaje: 120
09 Sep 2009, 22:36

[Trimite mesaj privat]

Unababenaf s-a ratacit...    [Editează]  [Citează] 

Prietena mea, Unababenaf,s-a pierdut in padurea Babadag.Ea stie ca padurea are forma unui semiplan si ca se afla la 1 km de marginea ei.Demonstrati ca ea poate iesi din padure parcurgand o distanta de cel mult 6,4 km.

Am facut corectura specificata in erata.(minimarinica)

aladar
Grup: membru
Mesaje: 120
02 Sep 2009, 07:28

[Trimite mesaj privat]


ERATA:...parcurgand o distanta de cel mult 6,4 km.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
02 Sep 2009, 22:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Prietena mea, Unababenaf,s-a pierdut in padurea Babadag.Ea stie ca padurea are forma unui semiplan si ca se afla la 1 km de marginea ei.Demonstrati ca ea poate iesi din padure parcurgand o distanta de cel mult 6,4 km.

Am facut corectura specificata in erata.


Cred ca trebuie sa mai adaugi aproape un kilometru la cei 6,4 pentru a putea fi sigur ca prietena ta iese din padure!


---
C.Telteu
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
02 Sep 2009, 23:06

[Trimite mesaj privat]


Ca sa iasa din padure, prietena ta (o fi ruda cu mine?!) trebuie sa parcurga (in caz ca este ghinionista) o distanta de


---
C. Telteu )
aladar
Grup: membru
Mesaje: 120
03 Sep 2009, 15:16

[Trimite mesaj privat]


Da...din pacate se pare ca prietena mea este un pic cam ghinionista.2pi+1 este distanta cea mai lunga din cele patru variante(sic!).Se poate arata ca exista trei situatii de drum "optim":1)7,28km. 2)6,71km. 3)6,556km.In final se ajunge la drumul cel mai scurt de 6,397km...dar cum? Are ceva din gambitul rechinului? P.S. Pacat ca unitatea de masura pentru lungime nu este ...palinca.Sunt sigur ca atunci problema ar fi fost mult mai usor de rezolvat...

unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
03 Sep 2009, 23:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se poate arata ca exista trei situatii de drum "optim":1)7,28km. 2)6,71km. 3)6,556km.In final se ajunge la drumul cel mai scurt de 6,397km...dar cum? Are ceva din gambitul rechinului? P.S. Pacat ca unitatea de masura pentru lungime nu este ...palinca.Sunt sigur ca atunci problema ar fi fost mult mai usor de rezolvat...


Oare ce inseamna "drum optim"?
Nu ar merge cumva si cazul in care "U" merge in linie dreapta un km si ajunge chiar la marginea padurii?(culmea norocului!)Ii spunem si acestui caz "drum optim"?

Eu cred ca trebuie sa vedem ce distanta trebuie sa parcurga "U" atunci cand este urmarita la maximum de ghinion. (binenteles ca presupunem ca nu vede marginea padurii nici de la 0,0...01 m de ea - din cauza copacilor! - nu are instrumente de orientare, dar, pentru ca problema sa aiba sens din p.d.v. matematic, admitem ca "U" poate parcurge prin padure trasee rectilinii si arce de cerc, NU????)(Paranteza precedenta trebuia sa faca parte din enunt??!)

Enuntul suna frumos asa cum l-ai dat, dar trebuie sa precizezi totusi cam ce poate face prietena ta din pdv. matematic in padure! (Din alte pdv-uri nu intereseaza! )

PS: Apropo de unitatea aceea de masura (pentru lungime!): stimuleza gandirea si imaginatia mai mult ca orice alt medicament!



---
C. Telteu )
eminemix
Grup: membru
Mesaje: 20
04 Sep 2009, 15:57


Daca prietena ta ar putea descrie si un patrat, se poate si mai putin.

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
05 Sep 2009, 17:39

[Trimite mesaj privat]


Presupunand ca persoana ratacita are un instrument eficient de masurare,atunci cea mai mare distanta pe care o strabate este

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
05 Sep 2009, 17:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Presupunand ca persoana ratacita are un instrument eficient de masurare,atunci cea mai mare distanta pe care o strabate este

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
05 Sep 2009, 17:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Presupunand ca persoana ratacita are un instrument eficient de masurare,atunci cea mai mare distanta pe care o strabate este

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
05 Sep 2009, 18:04

[Trimite mesaj privat]


Presupunand ca persoana ratacita are un instrument eficient de masurare,atunci cea mai mare distanta pe care o strabate este
Km.

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ