Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Mercedes si magari :)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
27 Feb 2009, 22:52

[Trimite mesaj privat]

Mercedes si magari :)    [Editează]  [Citează] 

La un concurs televizat, concurentul are in fata sa trei porti, numerotate 1,2,3. In spatele uneia dintre ele e un Mercedes, in spatele celorlalte doua cate un magar. Obiectivul concurentului este sa ghiceasca poarta in spatele careia se afla Mercedesul, astfel castigand masina.

Concurentul alege una dintre porti (1,2 sau 3) si anunta moderatorul emisiunii alegerea sa. Moderatorul, care, atentie!, stie unde se afla Mercedesul, deschide una dintre cele 2 porti ramase, in spatele careia se afla, desigur, un magar.

In acest moment, moderatorul il intreaba pe concurent daca isi mentine optiunea initiala sau o schimba, alegand cea de-a treia poarta (inca inchisa).

De exemplu, concurentul spune: aleg poarta 2! Moderatorul deschide poarta 3 si se vede magarul. Apoi moderatorul intreaba: Pastrezi optiunea pentru poarta 2, sau o schimbi in poarta 1?

Intrebare: care e strategia optima pentru concurent?

A) Schimba optiunea
B) Isi pastreaza optiunea initiala
C) Oricum, nu conteaza

Justificati raspunsul!


ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
25 Feb 2009, 07:01

[Trimite mesaj privat]


Am vazut un film ,in care studetul care nu si-a modificat optiunea ,impreuna cu proful de mate si alti colegii castiga sume mari de bani la Las Vegas.
Ideea e cred, ca desi majoritatea oamenilor,la insistenta prezentatorilor, tind sa-si modifice optiunea , probabilitatea e totusi mai mare , ca Mecedesul sau ce-o fi ,sa fie dupa prima usa aleasa.(1/2 fata de 1/3)


---
Anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
25 Feb 2009, 19:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Ideea e cred, ca desi majoritatea oamenilor,la insistenta prezentatorilor, tind sa-si modifice optiunea , probabilitatea e totusi mai mare , ca Mecedesul sau ce-o fi ,sa fie dupa prima usa aleasa.(1/2 fata de 1/3)


Raspuns incorect

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
25 Feb 2009, 19:51

[Trimite mesaj privat]


Asa era filmul!


---
Anamaria
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
25 Feb 2009, 20:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Asa era filmul!


Daca va referiti la "21" atunci trebuie sa va contrazic. In film, studentul a ales (in mod corect) optiunea de a schimba usa.


---
Euclid
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
25 Feb 2009, 20:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Asa era filmul!


Daca va referiti la "21" atunci trebuie sa va contrazic. In film, studentul a ales (in mod corect) optiunea de a schimba usa.

"21" era intr-adevar , si , probabil am tinut eu minte prostii.
Ce sa-i faci, chiar si cuvantul "problema" e de genul feminin!


---
Anamaria
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
27 Feb 2009, 22:52

[Trimite mesaj privat]


Probabilitatea ca respectivul concurent sa ghiceasca poarta cu Mercedesul la prima incercare este, desigur,
. Daca ramane cu optiunea initiala, asta va fi si probabilitatea de castig in final. Daca insa isi schimba optiunea, probabilitatea de a castiga masina este de
.
A se vedea si http://en.wikipedia.org/wiki/Monty_Hall_problem, http://www.youtube.com/watch?v=cXqDIFUB7YU&feature=related,
http://www.youtube.com/watch?v=mhlc7peGlGg&feature=related

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ