Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » O problema de constructie ...tare.
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Dec 2006, 00:01

[Trimite mesaj privat]


Excelent. Sunteti tare...Am propus aceasta problema mai demult dar pana acum a fost rezolvata complet numai de prof.Marius Damian din Braila si de Dvs.
Solutia mea este un pic diferita:
Dupa ce am determinat raza sferei R ,ca dvs. construiesc un triunghi dreptunghic isoscel de catete R.Ipotenuza este
Din punctele desenate la pasul1
(care se afla in planul mediator al segmentului AB) trasez pe sfera cercuri cu raza
Ele se intersecteaza intr-un punct.Cu centrul in acest punct trasez cercul de aceeasi raza ce trece prin punctele de mai sus.Acest cerc este un cerc mare al sferei.Repet constructia pentru punctele B si C si determin un alt cerc mare al sferei.Din punctul de intersectie al celor doua cercuri cu deschiderea pana in punctul A(este segmentul rosu determinat de dvs.) construiesc cercul cautat.


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Dec 2006, 00:04

[Trimite mesaj privat]


Cum naiba faceti figurile astea de nota 11.Dati-ne si noua o pilda de invatatura...Cum se scrie radicalul,fractia...?
Am citit Sa vedem.


---
Doamne ajuta...
Petre
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
10 Dec 2006, 01:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum naiba faceti figurile astea de nota 11.Dati-ne si noua o pilda de invatatura...Cum se scrie radicalul,fractia...?


Pentru radical, fractie...: deschideti * Forum * , *Instructiuni de folosire pro-didactica-ro * aveti scrise cateva instructiuni de utilizare latex ...


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Dec 2006, 02:43

[Trimite mesaj privat]


NU MERGEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE....HELPPPPPPPPPPPPPP!

Ba merge...


Asta ce mai e? Din nou..

Ma dispera... $

Nu se poate...


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
10 Dec 2006, 08:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
NU MERGEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE....HELPPPPPPPPPPPPPP!

Ba merge...

[eroare: eq.2/377] $R\sqrt{2)$


...si in acest punct LaTeX-ul a oprit procesarea, din cauza unei greseli. Care greseala? Pur si simplu ati tastat \sqrt{2). In LaTeX un {grup} trebuie intotdeauna pus intre acolade. Acoladele trebuie sa fie echilibrate. In cazul de fata ati inceput grupul cu o acolada deschisa si l-ati inchis cu o paranteza.

Editati-va mesajul si veti vedea ca merge.


---
Euclid
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58525 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ