Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » O problema de constructie ...tare.
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Dec 2006, 08:48

[Trimite mesaj privat]

O problema de constructie ...tare.    [Editează]  [Citează] 

Pe o sfera sunt desenate trei puncte A,B,C.Costruiti cu rigla si compasul cercul determinat de cele trei puncte.(compasul are brate oricat de lungi)


---
Doamne ajuta...
Petre
daviodan
Grup: membru
Mesaje: 303
25 Nov 2006, 08:12

[Trimite mesaj privat]


Punctele A,B,C necoliniare determina triunghiul ABC.Construim mediatoarele laturilor triunghiului ABC dupa o metoda descrisa la o problema anterioara .Punctul de intersectie al mediatoarelor O este centrul cercului circumscris triunghiului ABC.In final construim cercul cu centrul in O si de raze AO,BO,CO.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
25 Nov 2006, 09:16

[Trimite mesaj privat]


Sa intelegem ca bila e facuta, de exemplu, din titan ?
Daca da, solutia lui daviodan nu este valabila, decat daca folsim, de exemplu, un fierastrau diamantat.

De aemenea, la ce ne foloseste rigla? Putem uni puncte din spatiu ?


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Nov 2006, 09:54

[Trimite mesaj privat]


Bila este din lemn sa zicem...Cum construim mediatoarele pe sfera? Mai gandim...Euclid are dreptate...


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Nov 2006, 09:59

[Trimite mesaj privat]


De retinut:bila nu pot sa o tai ,nu cunosc centrul...ce mai incolo incoce ...am o bila pe care sunt desenate trei puncte si trebuie sa construiesc cercul ce trece prin cele trei puncte cu o rigla si un compas.


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
25 Nov 2006, 15:14

[Trimite mesaj privat]


Daca avem la dispozitie si o foaie de hartie (un plan), stim sa o facem. La urma urmei, banuim ca trebuie folosita si rigla la ceva, nu-i asa?


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Nov 2006, 23:04

[Trimite mesaj privat]


Cam asa ceva...Sa vedem..


---
Doamne ajuta...
Petre
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
27 Nov 2006, 13:45

[Trimite mesaj privat]


Pai, domnul Petre spune despre compas, ca are bratele oricat de lungi. Daca bila este din lemn se poate folosi un compas cu ambele capete din metal,exista, am eu acasa un astfel de compas, cu ajutorul caruia bila poate fi tinuta fix. Apoi, se aseaza rigla, si sa masoara distanta dintre bratele compasului, se marcheaza pe bila mijlocul distantei. Se muta compasul si se procedeaza la fel. Se repeta masuratoarea pentru noile puncte gasite si se marcheaza mijloacele noilor distante dintre bratele compasului, pana cand se apropiem suficient de punctul de intersectie al mediatoarelor celor trei puncte, se aseaza compasul in acel punct si se traseaza cercul. Am facut experiata cu o ceapa. E bine? O idee geniala. Sa-mi spuneti ca este bine ca m-am chinuit o ora ca sa tin ceapa fix


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
27 Nov 2006, 14:31

[Trimite mesaj privat]



Se mai poate intrun fel, dar tine de reprezentari geometrice si desen tehnic in constructii civile si industriale.... Este foarte complicat. Nu cred ca la acest tip de reprezentare se refera domnul Petre.

Ca dumnealui spune ca are o bila,...


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
29 Nov 2006, 06:33

[Trimite mesaj privat]


Am un compas normal cu varf de metal si cu creion.Am spus ca are brate oricat de lungi pentru a iesi din situatia cand am un compas de caiet si o bila cu diametru de 50 cm spre exemplu...Rationamentul dvs. e subtire...


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 Dec 2006, 19:14

[Trimite mesaj privat]





---
Euclid
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58499 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ