Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Un patrat...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 Apr 2008, 11:57

[Trimite mesaj privat]

Un patrat...    [Editează]  [Citează] 

Intr-un patrat caroiat nxn,n impar, scriem aleator +1 sau -1. Facem produsele pe linii si coloane .Poate fi suma acestor produse zero ? JUSTIFICATI raspunsul !


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
12 Apr 2008, 10:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Intr-un patrat caroiat nxn,n impar, scriem aleator +1 sau -1. Facem produsele pe linii si coloane .Poate fi suma acestor produse zero ? JUSTIFICATI raspunsul !

Nu. Daca suma ar fi 0, ar trebui ca +1 si -1 sa fie de acelasi nr. de ori, deci in total numar par de numere, dar ele sunt de un numar impar de ori.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
12 Apr 2008, 10:32

[Trimite mesaj privat]


Avem 2n termeni care se aduna...


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
13 Apr 2008, 11:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Avem 2n termeni care se aduna...

Din enunţul iniţial nu am înţeles ca se aduna suma produselor de pe orizontala cu suma produselor de pe verticala.

Suma despre care este vorba, pe care am s-o notez cu S, este de forma 4m+2. O demonstraÅ£ie mai uÅ?or de urmÄ?rit ar fi prin inducÅ£ie dupÄ? numÄ?rul de apariÅ£ii ale lui -1.
Daca -1 apare de 0 ori, S=4k+2(unde n=2k+1), deci S diferit de 0. Daca la un moment dat S=4m+2 pentru un numÄ?r oarecare de apariÅ£ii ale lui -1, adÄ?ugând un -1, suma elementelor de pe orizontala, ca si suma elementelor de pe verticala, creÅ?te sau scade cu doua unitÄ?Å£i. Daca ambele scad sau ambele cresc, S scade cu 4 unitÄ?Å£i, sau creste cu patru unitÄ?Å£i, iar dacÄ? una scade si cealaltÄ? creÅ?te, S "stationeaza". Deci oricum S este multiplu de 4, +2.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 Apr 2008, 11:57

[Trimite mesaj privat]


daca v-as ruga cu o solutie de clasa a 6 a...


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47512 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ