Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Cine minte...?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Oct 2013, 09:40

[Trimite mesaj privat]

Cine minte...?    [Editează]  [Citează] 

Iepurele alb spune ca pisica minte.Pisica spune ca Alice minte.Alice spune ca iepurele alb si pisica mint.Cine minte si cine spune adevarul?


---
Doamne ajuta...
Petre
Arkantos
Grup: membru
Mesaje: 20
09 Mar 2008, 12:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Iepurele alb spune ca pisica minte.Pisica spune ca Alice minte.Alice spune ca iepurele alb si pisica mint.Cine minte si cine spune adevarul?


Afirmatia Aliciei ii obliga pe pisica si pe iepure ori sa fie amandoi mincinosi,ori sa spuna amandoi adevarul.Dar afirmatia iepurelui ne indica faptul ca el si pisica nu pot fi amandoi mincinosi sau nu pot spune amandoi adevarul.

Problema nu are solutie.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
09 Mar 2008, 18:30

[Trimite mesaj privat]

eu sunt mincinos?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Iepurele alb spune ca pisica minte.Pisica spune ca Alice minte.Alice spune ca iepurele alb si pisica mint.Cine minte si cine spune adevarul?

1. DacÄ? I spune adevÄ?rul, atunci P minte, deci A spune adevÄ?rul, adicÄ? I minte.ContradicÅ£ie.
2. DacÄ? I minte, atunci P spune adevÄ?rul, deci A minte, adicÄ? cel puÅ£in unul dintre I Å?i P spune adevÄ?rul. Deci:
I - minte
P - spune adevÄ?rul, iar
A - minte.
PS: Mai am de bÄ?ut vinul din 4 pahare: Mint, sau spun adevÄ?rul?


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
09 Mar 2008, 21:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Iepurele alb spune ca pisica minte.Pisica spune ca Alice minte.Alice spune ca iepurele alb si pisica mint.Cine minte si cine spune adevarul?

1. DacÄ? I spune adevÄ?rul, atunci P minte, deci A spune adevÄ?rul, adicÄ? I minte.ContradicÅ£ie.
2. DacÄ? I minte, atunci P spune adevÄ?rul, deci A minte, adicÄ? cel puÅ£in unul dintre I Å?i P spune adevÄ?rul. Deci:
I - minte
P - spune adevÄ?rul, iar
A - minte.
PS: Mai am de bÄ?ut vinul din 4 pahare: Mint, sau spun adevÄ?rul?

va cred cu vinul. dupa ce am obtinut contradictia rezulta sec ca I minte(deci fara pct 2,daca....)Ptr Alice: O minciuna chiar daca are in ea o farama de adevar ,tot minciuna ramane.Adevarul e unul singur...Luand-o matematic avem conjunctia "si".
O propozitie "p&q"este adevarata cand p si q sunt simultan adevarate.


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
09 Mar 2008, 22:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

va cred cu vinul.

Nu trebuia sa ma credeti.Conform traditiei, daca mai am de golit 4 pahare, inseamna ca am golit deja 40! Chiar credeti ca as mai fi scos-o la capat cu mincinosii?


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
02 Feb 2009, 23:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

va cred cu vinul.

Nu trebuia sa ma credeti.Conform traditiei, daca mai am de golit 4 pahare, inseamna ca am golit deja 40! Chiar credeti ca as mai fi scos-o la capat cu mincinosii?

PS:Pentru cei ce nu stiu, in aceasta zi se beau 44 de pahare cu vin.......


---
C.Telteu
radurocker
Grup: membru
Mesaje: 2
05 Oct 2013, 14:44

[Trimite mesaj privat]


Eu zic ca Iepurele alb minte deoarece daca ai citit cartea v-ati da seama ca iepurele era pus de o regina care o ura pe Alice



Mult noroc

radurocker
Grup: membru
Mesaje: 2
05 Oct 2013, 14:49

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Iepurele alb spune ca pisica minte.Pisica spune ca Alice minte.Alice spune ca iepurele alb si pisica mint.Cine minte si cine spune adevarul?


frumos imi place problema

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
05 Oct 2013, 20:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


va cred cu vinul. dupa ce am obtinut contradictia rezulta sec ca I minte(deci fara pct 2,daca....)Ptr Alice: O minciuna chiar daca are in ea o farama de adevar ,tot minciuna ramane.Adevarul e unul singur...Luand-o matematic avem disjunctia "si".
O propozitie "p&q"este adevarata cand p si q sunt simultan adevarate.


Oare ce nu v-a placut acum cinci ani? Ca "dupa 40 de pahare" am rezolvat corect problema?

Ma mir ca nu am observat atunci "disjunctia "si" " despre care eu stiam ca este conjunctie...


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Oct 2013, 09:40

[Trimite mesaj privat]


nici eu!!! iuteala sau 44....?


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58512 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ