Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » var 7,sub 1 ex 1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
marius009
Grup: membru
Mesaje: 8
04 Mar 2008, 15:42

[Trimite mesaj privat]

var 7,sub 1 ex 1    [Editează]  [Citează] 

Se cere sa aflu a apartine lui r barat daca {x apartine r barat/x patrat- (a+3)x+2a=0}={1,a patrat}.calculez delta normalsi dupa iau 1 si a patrat ca fiind cele doua solutii ale ecuatiei?ast un raspuns multumesc anticipat

gbprune
Grup: membru
Mesaje: 20
04 Mar 2008, 00:48

[Trimite mesaj privat]


ce zici tu de R barat???a apartine lui R.
Mie mia dat ,doar prin inlocuirea lui x cu 1,ca a=2.ceea ce verifica si situatia cand x=a^2
Alte idei???


---
lumea e mica,dar ai loc,totusi,sa-ti pierzi mintzile ..
Andogra
Grup: membru
Mesaje: 146
04 Mar 2008, 01:34

[Trimite mesaj privat]


Practic problema vrea sa zica ca valorile 1 si a^2 verifica ecuatia data , adica sunt solutii pt ecuatia dat.Acum...daca inlocuiesti 1 in ecuatia aceea iti va da a=2 . Daca inlocuiesti a^2 in ecuatia aceea iti vor da mai multe solutii

In final intersectezi rezultatele din cele 2 parti..si iti va da a=2 , Adica pt a=2 atat 1 cat si a^2 sunt solutii in ecuatia aia


Eu asa am facut-o

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
04 Mar 2008, 07:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Practic problema vrea sa zica ca valorile 1 si a^2 verifica ecuatia data , adica sunt solutii pt ecuatia dat.Acum...daca inlocuiesti 1 in ecuatia aceea iti va da a=2 . Daca inlocuiesti a^2 in ecuatia aceea iti vor da mai multe solutii

In final intersectezi rezultatele din cele 2 parti..si iti va da a=2 , Adica pt a=2 atat 1 cat si a^2 sunt solutii in ecuatia aia


Eu asa am facut-o

Corect, dar se poate scurta un pic.

Nu mai este nevoie sa inlocuim pe a^2 in ecuatie. Cum 1 trebuie sa fie solutie, in mod necesar a=2. Ramane apoi doar de verificat ca pentru a=2 cele doua multimi sunt egale.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
04 Mar 2008, 15:42


Am probleme la pct 2 de la subiectul I. Ajutati-ma!!!


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ