Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » marginea superioara si inferioara
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
15 Mar 2009, 14:48

[Trimite mesaj privat]

marginea superioara si inferioara     [Editează]  [Citează] 

Va rog frumos sa da ti demonstratia teoremei de caracterizare a marginii inferioare si superioare a unei multimi marginite si nenevide.


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
29 Nov 2007, 18:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va rog frumos sa da ti demonstratia teoremei de caracterizare a marginii inferioare si superioare a unei multimi marginite si nenevide.

Ciudat,de ce nu ai spus mulÅ£ime nenenenevidÄ?? Vezi cÄ? am scris ceva la o altÄ? pretenÅ£ie de-a ta Å?i nu vreau sÄ? repet!


---
C. Telteu )
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
29 Nov 2007, 19:18

[Trimite mesaj privat]


Nu stiu cine esti dar esti cam ciudat din punctul meu de vedere;sa stii ca nu inseamna ca daca am scris din gresala multimea "nenevida" datorita faptului ca tastele nu-mi functioneaza bine ,nu stiu ce inseamna in mod textual multimea nevida .Daca chiar vrei sa stii multimea nevida reprezinta multimea care contine cel putin un element.Apropo,la demonstratia criteriului lui stolz cezaro elevii si nu numai ,ci si unii profesori care acceseaza accest site, va spun eu din pct meu de vedere ca dupa insumarea acelor siruri de inegalitati rezultate din definitia echivalenta cu epsilon a limitei unui sir de numere reale ,acestia nu vor intelege nimic ,problema fiind lasata in ceata.As mai vrea sa adaug faptul ca in calitate de profesor nu a-ti demonstrat aceasta teorema in mod explicit.Nu stiu cu cine vb pe acest site dar eu stiu matematica de la A la Z.Fiind unul din profesorii renumitei universitati numite Cambridge si un om care face parte din familia in care s-a nascut marele matematician roman G.Titeica.Sper ca aceste afirmatii pe care le-am reflectat in mod subiectiv nu v-au ofensat intr-un anumit mod dar as mai vrea sa va propun pentru binele acelui membru inregistrat pe acest site care a cerut demonstratia acestei teoreme sa rectificati in mod explicit pasii de demonstratie a acelei teoreme.


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
29 Nov 2007, 19:52

[Trimite mesaj privat]


Desi nu am scris toate detaliile, demonstratia lemei Cesaro-Stolz publicata de noi este corecta. Nu intelegem ce anume nu va place.

De asemenea, daca cititi mesajele precedente, veti constata ca in cazurile teoremelor ultra-cunoscute ne referim in primul rand la manual (sau manuale).


---
Euclid
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
29 Nov 2007, 20:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Va rog frumos sa da ti demonstratia teoremei de caracterizare a marginii inferioare si superioare a unei multimi marginite si nenevide.


Chestia cu "nenevida" suna ca unele perle scoase de elevi. O vom muta maine la "Amuzamente matematice".


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
29 Nov 2007, 20:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Chestia cu "nenevida" suna ca unele perle scoase de elevi. O vom muta maine la "Amuzamente matematice".

Apropo de asta, la facultate se invata notiunea de multime conexa. Ei bine, prin definitie, o multime conexa este o multime care nu este neconexa. Pe bune!


---
Euclid
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
29 Nov 2007, 21:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu stiu cu cine vb pe acest site dar eu stiu matematica de la A la Z.Fiind unul din profesorii renumitei universitati numite Cambridge


In acest caz suntem convinsi ca stiti raspunsurile la intrebarile pe care le-ati postat. Ne puteti face onoarea sa le postati si aici in Forum?

De exemplu cum vedeti d-voastra o demonstratie corecta a teoremei Cesaro-Stolz?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
29 Nov 2007, 21:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu stiu cu cine vb pe acest site dar eu stiu matematica de la A la Z.Fiind unul din profesorii renumitei universitati numite Cambridge


Apropo, sunteti la DPMMS sau la DAMTP?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
30 Nov 2007, 12:22

[Trimite mesaj privat]


Pentru ca a-ti fost arogant in unele afirmatii pe care le-ati facut ,am sa va raspund doar la ultima intrebare .Da sunt de la University of Cambridge.Department of pure mathematics and mathematical statistics.Daca tot vreti sa stiti teorema lui stolz cezaro poate fi demonstrata prin cel putin 4 metode.Cand o sa postati pe site una din celelalte metode diferita de cea pe care a-ti prezentat-o ,eu va asigur ca le voi prezenta pe site celelalte 2 metode.Sper ca sunte-ti in asentimentul meu.


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Nov 2007, 17:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pentru ca a-ti fost arogant in unele afirmatii pe care le-ati facut ,am sa va raspund doar la ultima intrebare .Da sunt de la University of Cambridge.Department of pure mathematics and mathematical statistics.Daca tot vreti sa stiti teorema lui stolz cezaro poate fi demonstrata prin cel putin 4 metode.Cand o sa postati pe site una din celelalte metode diferita de cea pe care a-ti prezentat-o ,eu va asigur ca le voi prezenta pe site celelalte 2 metode.Sper ca sunte-ti in asentimentul meu.



  • Nu! Nu suntem deloc in asentimentul d-voastra.

    Pro-Didactica nu a fost creata pentru ca sa demonstram cate demonstratii stim fiecare dintre noi. Nu ve vom petrece timpul cu o intrecere in cate demonstratii ale lemei Cesaro-Stolz putem posta. Daca doriti puteti considera ca ne declaram invinsi de stiinta d-voastra.

  • In alta ordine de idei, ne bucuram ca un profesor la Cambridge ne viziteaza Forumul. Pentru ca utilizatorii nostri sa ghiceasca cine sunteti iata lista profesorilor la Cambridge DPMMS
    http://www.dpmms.cam.ac.uk/site2002/people.html
    Care va fi primul sa ghiceasca sub care din aceste nume neromanesti se ascunde un cunoscator al limbii romane?

  • Acel "Cezaro" din ceea ce numiti Cezaro-Stolz este de fapt numele matematicianului Ernesto Cesàro.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
stolzcezaro
Grup: membru
Mesaje: 13
30 Nov 2007, 18:40

[Trimite mesaj privat]


Din punctul meu de vedere dumneavoastra nu stiu daca sunteti persoane cerebrale ,dar va mentionez faptul ca la aceea universitate sunt profesor,dat fiind faptul ca eu am cetatenie romano- americana si in acelasi timp sunt nascut in america,provenind dintr-o familie de matematicieni ,tatal meu este de nationalitate americana si in acelasi timp este un matematician cunoscut pe plan mondial,mama mea provenind dintro familie romana care in acelasi timp este o urmasa a matematicianului G.Titeica.Va asigur cu stima ca numele meu figureaza in aceea lista a profesorilor si v-as ruga sa va documentati dragilor in biografia tuturor acestor profesori si o sa constatati ca in biografia unuia se identifica toate aceste aspecte mentionate anterior.In concluzie,nu ma interezeaza ce credeti despre acest lucru dar va spun eu ca exista un profesor cu radacini in romania care de altfel sunt eu.Va urez succes in continuare,dar trebuie sa fiti mai compacti in ceea ce reflectati pe acest site care a fost vizitat de mine in mod intamlator.


---
As dori dragii mei sa publcati pe site demonstratia acelei teoreme prin care se determina limita unei puteri de siruri;care se enunta in mod textual astfel;limita unei puteri de siruri se distribuie atat la exponent cat si la baza.
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58536 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ