Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » O problema de clasa a-VIII-a ++
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
24 May 2007, 18:10

[Trimite mesaj privat]

O problema de clasa a-VIII-a ++    [Editează]  [Citează] 

Paralelipipedul dreptunghic ABCDAâ??Bâ??Câ??Dâ??, are AB=x, BC=2x si AAâ??=3x. Se iau punctele P, M, N pe segmentele BC, CCâ??, respectiv AAâ??, astfel ca PC=BC/3, MCâ??=CCâ??/3, NA=AAâ??/3.Se cere;
1. O funcÅ£ie trigonometricÄ? a unghiului plan corespunzÄ?tor diedrului format de planele (PMN) Å?i (ABBâ??).
2. Sa se determine toate numerele reale x, pentru care aria sectiunii in paralelipiped este numar rational.
3. Volumele celor doua corpuri rezultate in urma sectionarii paralelipipedului


---
C.Telteu
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
24 May 2007, 00:17

[Trimite mesaj privat]

calcul vectorial    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Paralelipipedul dreptunghic ABCDAâ??Bâ??Câ??Dâ??, are AB=x, BC=2x si AAâ??=3x. Se iau punctele P, M, N pe segmentele BC, CCâ??, respectiv AAâ??, astfel ca PC=BC/3, MCâ??=CCâ??/3, NA=AAâ??/3.Se cere;
1. O funcÅ£ie trigonometricÄ? a unghiului plan corespunzÄ?tor diedrului format de planele (PMN) Å?i (ABBâ??).
2. Sa se determine toate numerele reale x, pentru care aria sectiunii in paralelipiped este numar rational.
3. Volumele celor doua corpuri rezultate in urma sectionarii paralelipipedului




Dam o solutie scurta, cea pentru clasa a opta o lasam elevilor de clasa a opta. Consideram reperul de coordonate carteziene cu centrul in centrul paralelipipedului si cu cele trei axe paralele cu muchiile paralelipipedului. Notand cu a=x/2, punctul C' are coordonatele (a,2a,3a).

  • Deoarece punctele M si N sunt simetrice fata de origine , la fel ca si paralelipipedul dat, sectiunea din enunt este simetrica fata de origine. De fapt, este un hexagon. Varfurile sale sunt M, P, Q (pe muchia AB), N, P'(simetricul lui P) si Q'(simetricul lui Q). Mai mult, din simetrie planul respectiv imparte paralelipipedul in doua corpuri simetrice, fiecare avand volumul jumatate din volumul total, adica
    . Am raspuns la punctul 3.
  • Avem


  • Un vector normal la planul MPN este

    De aici

    Am raspuns la punctul doi.
  • Determinam vectorul
    . Folosind vectorul normal de mai sus, precum si faptul ca contine originea, ecuatia planului MPN este

    Intersectia acestui plan cu muchia Ab este punctul
    .
  • Deoarece este un hexagon simetric fata de origine, aria sectiunii este

    Deci numerele pentru care aria este un numar rational sunt de forma
    , cu q numar rational si pozitiv.



---
Euclid
cristi0606
Grup: membru
Mesaje: 65
24 May 2007, 06:30

[Trimite mesaj privat]


Proiectam triunghiul PMN pe planul ABB'.Proiectia este triunghiul BNT,unde T este piciorul perpendicularei din M pe BB'.Apoi folosim ca aria proiectiei(BNT) este egala cu aria proiectatei(MNP) inmultita cu cosinusul unghiului dintre plane.Aria triunghiului MNP=x^2radical din35/3,iar aria BNT=x^2,de unde cosinusul=3/radical din 35.

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
24 May 2007, 17:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Proiectam triunghiul PMN pe planul ABB'.Proiectia este triunghiul BNT,unde T este piciorul perpendicularei din M pe BB'.Apoi folosim ca aria proiectiei(BNT) este egala cu aria proiectatei(MNP) inmultita cu cosinusul unghiului dintre plane.Aria triunghiului MNP=x^2radical din35/3,iar aria BNT=x^2,de unde cosinusul=3/radical din 35.

Corect, dar restul?


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
24 May 2007, 17:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Paralelipipedul dreptunghic ABCDAâ??Bâ??Câ??Dâ??, are AB=x, BC=2x si AAâ??=3x. Se iau punctele P, M, N pe segmentele BC, CCâ??, respectiv AAâ??, astfel ca PC=BC/3, MCâ??=CCâ??/3, NA=AAâ??/3.Se cere;
1. O funcÅ£ie trigonometricÄ? a unghiului plan corespunzÄ?tor diedrului format de planele (PMN) Å?i (ABBâ??).
2. Sa se determine toate numerele reale x, pentru care aria sectiunii in paralelipiped este numar rational.
3. Volumele celor doua corpuri rezultate in urma sectionarii paralelipipedului


Dam o solutie scurta, cea pentru clasa a opta o lasam elevilor de clasa a opta. Consideram reperul de coordonate carteziene cu centrul in centrul paralelipipedului si cu cele trei axe paralele cu muchiile paralelipipedului. Notand cu a=x/2, punctul C' are coordonatele (a,2a,3a).

  • Deoarece punctele M si N sunt simetrice fata de origine , la fel ca si paralelipipedul dat, sectiunea din enunt este simetrica fata de origine. De fapt, este un hexagon. Varfurile sale sunt M, P, Q (pe muchia AB), N, P'(simetricul lui P) si Q'(simetricul lui Q). Mai mult, din simetrie planul respectiv imparte paralelipipedul in doua corpuri simetrice, fiecare avand volumul jumatate din volumul total, adica
    . Am raspuns la punctul 3.
  • Avem


  • Un vector normal la planul MPN este

    De aici

    Am raspuns la punctul doi.
  • Determinam vectorul
    . Folosind vectorul normal de mai sus, precum si faptul ca contine originea, ecuatia planului MPN este

    Intersectia acestui plan cu muchia Ab este punctul
    .
  • Deoarece este un hexagon simetric fata de origine, aria sectiunii este

    Deci numerele pentru care aria este un numar rational sunt de forma
    , cu q numar rational si pozitiv.


Ce e frumos, e frumos!...Si corect, cu observatia ca la numerele reale x pentru care aria proiectiei este nr. rational, mai trebuiau adaugate, pe langa cele specificate, si cele de forma sqrt(q*sqrt(7/5)).
Si...tot nu pot sa vad aplicatiile java, desi am instalat ceva. Cred ca nu e ce trebuie. Poate imi dati o indicatie mai precisa!Multumesc anticipat!


---
C.Telteu
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
24 May 2007, 18:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Ce e frumos, e frumos!...Si corect, cu observatia ca la numerele reale x pentru care aria proiectiei este nr. rational, mai trebuiau adaugate, pe langa cele specificate, si cele de forma sqrt(q*sqrt(7/5)).
Si...tot nu pot sa vad aplicatiile java, desi am instalat ceva. Cred ca nu e ce trebuie. Poate imi dati o indicatie mai precisa!Multumesc anticipat!

Pai...
, deci toate numerele sunt acoperite. In ceea ce priveste java, daca folositi Firefox, mergeti in meniul Options->Content si bifati butonul 'enable java'. Pentru explorer este, pe undeva, o optiune similara. Daca tot nu merge, trimiteti-mi un mesaj privat cu detalii (sistem de operare, browser, etc.)


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ