Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 111
13 Feb 2018, 18:59

[Trimite mesaj privat]

Calcul    [Editează]  [Citează] 

Dacă
este rădăcina reală a ecuației
, să se calculeze
+

A) a+1
B) 1
C) 3
D) 2
E) a

Răspuns B)


---
Andre
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 Feb 2018, 18:33

[Trimite mesaj privat]


Si daca a nu este radacina ecuatiei de mai sus trebuie sa facem ceva?


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 Feb 2018, 18:40

[Trimite mesaj privat]


Eu propun ca a sa nu fie radacina ecuatiei de mai sus, atunci putem face ce vrem, fie sa calculam, fie sa nu calculam. Desigur ca cel mai bine este sa nu calculam.

De asemenea, problema are un enunt dubios, polinomul dat are trei radacini complexe, nu exista "radacina ecuatiei", problema trebuie sa ne precizeze care din ele. (Daca nu precizeaza, eu propun sa lucram in corpul numerelor complexe, cel cunoscut de pe clasa a noua, pentru ca atunci putem sa descalificam enuntul, care deodata nu mai are sens. Dar desigur ca autorul problemei se refera la unica solutie x=7 din corpul cu 13 elemente. Caz in care mai trebuie sa ne explice ce este radacina de ordinul trei. Lucru care trebuie explicat oricum.)

Eu propun ca cei ce propun astfel de probleme unde le propun sa le propuna cu cap si coada. In acest mod, matematica devine mai previzibila, nu o continua ghicitoare.


---
df (gauss)
Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 111
13 Feb 2018, 18:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu propun ca a sa nu fie radacina ecuatiei de mai sus, atunci putem face ce vrem, fie sa calculam, fie sa nu calculam. Desigur ca cel mai bine este sa nu calculam.

De asemenea, problema are un enunt dubios, polinomul dat are trei radacini complexe, nu exista "radacina ecuatiei", problema trebuie sa ne precizeze care din ele. (Daca nu precizeaza, eu propun sa lucram in corpul numerelor complexe, cel cunoscut de pe clasa a noua, pentru ca atunci putem sa descalificam enuntul, care deodata nu mai are sens. Dar desigur ca autorul problemei se refera la unica solutie x=7 din corpul cu 13 elemente. Caz in care mai trebuie sa ne explice ce este radacina de ordinul trei. Lucru care trebuie explicat oricum.)

Eu propun ca cei ce propun astfel de probleme unde le propun sa le propuna cu cap si coada. In acest mod, matematica devine mai previzibila, nu o continua ghicitoare.


Este vorba de rădăcina reală.
Am corectat.
Scuze.


---
Andre
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 Feb 2018, 18:51

[Trimite mesaj privat]


Sa rezolvam cel mai bine o alta problema, pentru a-i arata celui care a propus problema, probabil cu un enunt mai detaliat, in locul secret unde a propus-o, ca noi tot i-am rezolva dilema, gasind cu multele alegeri pe care ne-o ofera enuntul de mai sus pana la urma cuvma un drum spre una din solutiile oferite.

Se stie ca
este rădăcina reală a ecuației
.

Să se calculeze expresia

in care radacina de ordinul trei se ia in corpul numerelor reale.




---
df (gauss)
Andreea10
Grup: membru
Mesaje: 111
13 Feb 2018, 18:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa rezolvam cel mai bine o alta problema, pentru a-i arata celui care a propus problema, probabil cu un enunt mai detaliat, in locul secret unde a propus-o, ca noi tot i-am rezolva dilema, gasind cu multele alegeri pe care ne-o ofera enuntul de mai sus pana la urma cuvma un drum spre una din solutiile oferite.

Se stie ca
este rădăcina reală a ecuației
.

Să se calculeze expresia

in care radacina de ordinul trei se ia in corpul numerelor reale.




Frumos!
Mulțumesc. Și scuze încă odată pentru greșeala din enunț.


---
Andre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ