Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 65
23 Mar 2017, 16:21

[Trimite mesaj privat]

Integrala 2    [Editează]  [Citează] 

Ma puteti ajuta va rog la integrala de mai jos

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
22 Mar 2017, 19:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ma puteti ajuta va rog la integrala de mai jos


Va putem desigur ajuta.
Integrala "de mai jos" este probabil
http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=57378
si poate ca e bine sa clarificam cateva lucruri.

- Problema propusa nu este triviala.

- Daca vine rezolvarea, ea trebuie sa vina scrisa si tiparita intr-un limbaj pe care nu il stapaniti, este insa singurul mod de a tipari matematica intr-un mod oarecare. Pur si simplu tiparitul ia mai mult timp decat solutia.

- Inca nu sunt convins ca trebuie calculata integrala explicit, cu o formula care depinde de n. Ca sa intelegeti de ce lucrurile sunt complicate, iata valorile pentru primele n-uri.

Acesta ar fi asadar un moment prielnic sa ne spuneti ca de fapt se cerea doar limita



- Daca totusi se cere si expresia pentru J(n), atunci va asigur eu ca problema este netriviala si ca efortul de tiparit este mai mare decat efortul de a o rezolva.

- Acesta este un forum care doreste propagarea matematicii in spatiul vorbitorilor de limba româna. Metoda dorita nu este consumul pur din partea celor ce "cer" si nu este un site in care trebuie "testate" cunostintele celor ce vor sa ajute. (Care intre noi fie vorba sunt oameni cu obligatii in familie si cu un job de mai mult de 8 ore pe zi.) Metoda este de a imparti sarcinile. Asadar ne ajutati daca dati *toata informatia* despre o problema, mai ales daca ea nu este triviala. De exemplu:

-- Care va este nivelul?
-- In ce context a aparut problema? Care este sursa exacta?
-- De ce doriti sa aflati solutia? (Daca este cumva "pregatire pentru bacalaureat" va asigur eu ca nu va trebuie problema.)
-- Ce ati facut in directia solutiei? De exemplu, puteti sa ne aratati ca stiti cum se calculeaza explicit J(1) si J(2)?


---
df (gauss)
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 65
22 Mar 2017, 19:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Ma puteti ajuta va rog la integrala de mai jos


Va putem desigur ajuta.
Integrala "de mai jos" este probabil
http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=57378
si poate ca e bine sa clarificam cateva lucruri.

- Problema propusa nu este triviala.

- Daca vine rezolvarea, ea trebuie sa vina scrisa si tiparita intr-un limbaj pe care nu il stapaniti, este insa singurul mod de a tipari matematica intr-un mod oarecare. Pur si simplu tiparitul ia mai mult timp decat solutia.

- Inca nu sunt convins ca trebuie calculata integrala explicit, cu o formula care depinde de n. Ca sa intelegeti de ce lucrurile sunt complicate, iata valorile pentru primele n-uri.

Acesta ar fi asadar un moment prielnic sa ne spuneti ca de fapt se cerea doar limita



- Daca totusi se cere si expresia pentru J(n), atunci va asigur eu ca problema este netriviala si ca efortul de tiparit este mai mare decat efortul de a o rezolva.

- Acesta este un forum care doreste propagarea matematicii in spatiul vorbitorilor de limba româna. Metoda dorita nu este consumul pur din partea celor ce "cer" si nu este un site in care trebuie "testate" cunostintele celor ce vor sa ajute. (Care intre noi fie vorba sunt oameni cu obligatii in familie si cu un job de mai mult de 8 ore pe zi.) Metoda este de a imparti sarcinile. Asadar ne ajutati daca dati *toata informatia* despre o problema, mai ales daca ea nu este triviala. De exemplu:

-- Care va este nivelul?
-- In ce context a aparut problema? Care este sursa exacta?
-- De ce doriti sa aflati solutia? (Daca este cumva "pregatire pentru bacalaureat" va asigur eu ca nu va trebuie problema.)
-- Ce ati facut in directia solutiei? De exemplu, puteti sa ne aratati ca stiti cum se calculeaza explicit J(1) si J(2)?
Nu stiu sa calculez J(2)

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
22 Mar 2017, 22:42

[Trimite mesaj privat]


Inca o data, sunt mai multe lucruri de clarificat:

[Citat]
[Citat]

-- Care va este nivelul?
-- In ce context a aparut problema? Care este sursa exacta?
-- De ce doriti sa aflati solutia? (Daca este cumva "pregatire pentru bacalaureat" va asigur eu ca nu va trebuie problema.)
-- Ce ati facut in directia solutiei? De exemplu, puteti sa ne aratati ca stiti cum se calculeaza explicit J(1) si J(2)?
Nu stiu sa calculez J(2)



-- Care va este nivelul?
-- In ce context a aparut problema? Care este sursa exacta?
-- De ce doriti sa aflati solutia? (Daca este cumva "pregatire pentru bacalaureat" va asigur eu ca nu va trebuie problema.)
-- Ce ati facut in directia solutiei? De exemplu, puteti sa ne aratati ca stiti cum se calculeaza explicit J(1) si J(2)?


Va rog sa raspundeti la toate intrebarile.
Ne ajuta la a stabili daca raspundem mai departe, iar daca raspundem la ce nivel vine prezentat calculul.

In plus: Daca nu stiti sa calculati J(1) si/sau J(2) problema va depaseste.
Cum doriti sa intelegeti recursiunea daca nu va e clar cum se fac calculele in aceste cazuri "relativ simple"?


---
df (gauss)
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 65
23 Mar 2017, 14:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Inca o data, sunt mai multe lucruri de clarificat:

[Citat]
[Citat]

-- Care va este nivelul?
-- In ce context a aparut problema? Care este sursa exacta?
-- De ce doriti sa aflati solutia? (Daca este cumva "pregatire pentru bacalaureat" va asigur eu ca nu va trebuie problema.)
-- Ce ati facut in directia solutiei? De exemplu, puteti sa ne aratati ca stiti cum se calculeaza explicit J(1) si J(2)?
Nu stiu sa calculez J(2)



-- Care va este nivelul?
-- In ce context a aparut problema? Care este sursa exacta?
-- De ce doriti sa aflati solutia? (Daca este cumva "pregatire pentru bacalaureat" va asigur eu ca nu va trebuie problema.)
-- Ce ati facut in directia solutiei? De exemplu, puteti sa ne aratati ca stiti cum se calculeaza explicit J(1) si J(2)?


Va rog sa raspundeti la toate intrebarile.
Ne ajuta la a stabili daca raspundem mai departe, iar daca raspundem la ce nivel vine prezentat calculul.

In plus: Daca nu stiti sa calculati J(1) si/sau J(2) problema va depaseste.
Cum doriti sa intelegeti recursiunea daca nu va e clar cum se fac calculele in aceste cazuri "relativ simple"?
eu nu am de unde sa stiu care imi este nivelul, problema este dintr-o culegere de calcul integral si sunt curioasa cum se rezolva ca mi-a placut. Este pentru cultura mea matematica.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
23 Mar 2017, 16:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
eu nu am de unde sa stiu care imi este nivelul, problema este dintr-o culegere de calcul integral si sunt curioasa cum se rezolva ca mi-a placut. Este pentru cultura mea matematica.


Care este culegerea de calcul integral si care este pagina din culegere si numarul problemei?

(Cultura matematica nu este definita prin probleme care au un enunt simplu, dar despre care nu stim nici un pas spre solutie. Daca sunteti pe clasa a XII-a aceasta informatie va defineste suficient de bine nivelul.)

Nu orice problema are solutie.
Daca v-a placut enuntul, o sa va schimbati foarte repede impresia cand vedeti solutia. (Sau ce poate fi tiparit din ea.)

Inca o data:
Nu cred ca se cere explicit calculul integralei. In nici un caz intr-o "culegere de calcul integral". Daca se cere asa ceva, autorul este pur si simplu inconstient. Probabil ca de acea nici nu prezinta solutia.

Doar de curiozitate: Se pomeneste ceva despre solutie?


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ