Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
11 Jul 2016, 09:08

[Trimite mesaj privat]

vectori    [Editează]  [Citează] 

va rog imi puteti spune cum se demonstreaza regula triunghiului pentru 2 vectori.. de ce se aduna in acel mod doi vectori?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
09 Jul 2016, 09:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
va rog imi puteti spune cum se demonstreaza regula triunghiului pentru 2 vectori.. de ce se aduna in acel mod doi vectori?


In primul rând trebuie sa plecam de la o definitie pentru a demonstra ceva.
Daca "regula triunghiului" (de care nu am auzit pâna acum) este aceasta definitie nu mai e nimic de demonstrat.
(Am mai auzit de "regula paralelogramului", se prea poate ca "triunghiul" este parte din acest paralelogram.)

Daca cumva se pleaca (in plan sau spatiu) prin definitie de la adunarea algebrica pe componente, demonstratia este un exercitiu simplu de geometrie analitica.


---
df (gauss)
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
09 Jul 2016, 11:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
va rog imi puteti spune cum se demonstreaza regula triunghiului pentru 2 vectori.. de ce se aduna in acel mod doi vectori?


In primul rând trebuie sa plecam de la o definitie pentru a demonstra ceva.
Daca "regula triunghiului" (de care nu am auzit pâna acum) este aceasta definitie nu mai e nimic de demonstrat.
(Am mai auzit de "regula paralelogramului", se prea poate ca "triunghiul" este parte din acest paralelogram.)

Daca cumva se pleaca (in plan sau spatiu) prin definitie de la adunarea algebrica pe componente, demonstratia este un exercitiu simplu de geometrie analitica.
eu stiam ca la facultate se demonstreaza ca AB+BC = AC unde AB,BC,AC sunt vectori

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
11 Jul 2016, 09:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
eu stiam ca la facultate se demonstreaza ca AB+BC = AC unde AB,BC,AC sunt vectori


Daca aveti o intrebare puteti sa o formulati.
Daca vi se raspunde incercati sa va referiti clar la cele discutate.

Daca "stim" ca are loc vectorial AB + BC = AC, ce mai avem de demonstrat?
Care este *definitia* adunarii vectorilor de la care sa *demonstram* mai departe regula "triunghiului"?

(Cuvintele defnitie si demonstratie sunt bine ancorate in matematica. Nu se pot folosi in alte sensuri fara a irita oamenii.)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ