Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Nelamurire in legatura cu rezolvarile la bac
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Andreea126
Grup: membru
Mesaje: 8
21 Jun 2016, 22:02

[Trimite mesaj privat]

Nelamurire in legatura cu rezolvarile la bac    [Editează]  [Citează] 

Eu pe 6 dat examenul de bac la matematica. Oare se ia in considerare daca se cere sa rezolv un caz de nedeterminare a limitelor de functii si eu folosesc metoda lui L'Hospital si nu "artificii de calcul", chiar daca imi iese acelasi rezolvat cu ambele metode? M-am uitat in variantele de bac si in cerinte nu se mentioneaza ce metoda sa folosesc, iar in barem se folosesc "artificii de calcul". Mie mi-e mai usor sa folosesc L'Hospital, chiar daca o folosesc simultan. In barem scrie si ca "Pentru orice solutie corecta, chiar daca este diferita de cea din barem, se acorda punctajul corespunzator"

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
21 Jun 2016, 22:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu pe 6 dat examenul de bac la matematica. Oare se ia in considerare daca se cere sa rezolv un caz de nedeterminare a limitelor de functii si eu folosesc metoda lui L'Hospital si nu "artificii de calcul", chiar daca imi iese acelasi rezolvat cu ambele metode? M-am uitat in variantele de bac si in cerinte nu se mentioneaza ce metoda sa folosesc, iar in barem se folosesc "artificii de calcul". Mie mi-e mai usor sa folosesc L'Hospital, chiar daca o folosesc simultan. In barem scrie si ca "Pentru orice solutie corecta, chiar daca este diferita de cea din barem, se acorda punctajul corespunzator"


Personal, recomand întotdeauna metoda industrială. Deci, l'Hospital. De asemenea, o soluție corectă ce folosește matematica din programă trebuie punctată maxim.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ