Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
23 Feb 2016, 20:45

[Trimite mesaj privat]

2 Intrebari    [Editează]  [Citează] 

1. Ce este o transformare liniara izometrica?
2. "positive number" inseamna "numar pozitiv" sau "numar strict pozitiv"? Stiu ca mai exista "nonnegative number", dar nu stiu care inseamna "pozitiv" si care inseamna "strict pozitiv".
Multumesc!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
20 Feb 2016, 16:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
1. Ce este o transformare liniara izometrica?
2. "positive number" inseamna "numar pozitiv" sau "numar strict pozitiv"? Stiu ca mai exista "nonnegative number", dar nu stiu care inseamna "pozitiv" si care inseamna "strict pozitiv".
Multumesc!


O izometrie este o transformare care pastreza distantele.
Putem defini la nivel de spatii metrice ceva ce pastreaza distantele.

Daca suntem pe spatii liniare cu o norma | ? | atunci distanta asociata este
d( x, y ) = | y-x | .

Pastrarea distantelor are loc in particular daca se pastreaza distantele "fata de 0", deci o izometrie T este in acest caz o aplicatie care pastreaza, conserva norma:

|Tx| = |x| pentru toti x din spatiul corespunzator (de plecare) al aplicatiei (liniare) T . (Un astfel de T este desigur si continuu.)


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
20 Feb 2016, 16:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
1. Ce este o transformare liniara izometrica?
2. "positive number" inseamna "numar pozitiv" sau "numar strict pozitiv"? Stiu ca mai exista "nonnegative number", dar nu stiu care inseamna "pozitiv" si care inseamna "strict pozitiv".
Multumesc!


Pozitiv inseamna " > 0 " .
Totusi, exista anumite conventii in anumite tari in anumiti ani.
Pentru a elimina orice nedumeriri, unii oameni (inclusiv eu) scriu "strict pozitiv", pentru ca dupa cum se vede nu ma doare mâna. (In plus, spatiul de tiparit in reviste este restrâns. Acolo conteaza daca se mai pune un "strict" o data, pentru ca atunci trebuie pus pana la capat. Iar cenzorul inista de multe ori sa se elimine acel "strict".)

Exista unele notiuni derivate, de exemplu "con pozitiv" (cu adectivul pus uneori in plus... inchis), caz in care "pozitiv" este "usor altceva".


---
df (gauss)
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
23 Feb 2016, 20:45

[Trimite mesaj privat]


Multumesc!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ