Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Doua primitive(surori?)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
15 Nov 2015, 14:38

[Trimite mesaj privat]

Doua primitive(surori?)    [Editează]  [Citează] 

Sa se calculeze:



---
Anamaria
klin
Grup: membru
Mesaje: 38
12 Nov 2015, 12:28

[Trimite mesaj privat]






se face schimbarea de variabila







care este o integrala rationala...

fie









aceasta se calculeaza folosind formula



si schimbarea de variabila


...

cunoscand
si
, se determina
...


---
klin
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
12 Nov 2015, 13:56

[Trimite mesaj privat]


Şi a doua se poate calcula direct:

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
12 Nov 2015, 19:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Şi a doua se poate calcula direct:


am reusit azi pe lumina sa le rezolv pe amandoua direct,eram "confuza" ca in enunt pe langa suma se cerea si calculul diferentei
Multumesc frumos!


---
Anamaria
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
12 Nov 2015, 23:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


am reusit azi pe lumina sa le rezolv pe amandoua direct


Mereu am apreciat comentariul "între timp, am reuşit să rezolv problema, mulţumesc".
În subtext, "dacă voi n-aţi aflat şi v-aţi obosit să postaţi o soluţie, ce să vă fac?"

ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
13 Nov 2015, 12:50

[Trimite mesaj privat]


Da,adica dupa indicatiile dv,(nu intre timp)si cu mintea mai limpede decat cu o zi inainte,le-am rezolvat pe amandoua direct,fara calculul sumei.
Si,da,inca o data,multumesc frumos de ajutor!


---
Anamaria
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Nov 2015, 17:09

[Trimite mesaj privat]


Domnule GIGEL MARGA !!! de mai mult timp urmaresc cu umila atentie postarile dvs.
Nu stiu de ce incercati sa fiti numai.... GIGEL ? Adica sa luati la "MISTO" cam pe toti care intra pe site si cer ajutor! Si mai ales o doamna, Ana Fuia! Si care credeti ca ar fi neajunsul ,atunci cand unul care a intrebat ceva , a gasit raspunsul? Mi se pare laudabil efortul personal, nu solutia din partea noastra...!
Si daca nu stiu....atunci, dupa putinta noastra dam o mana de ajutor...!Fara ironii, fara autosuficienta...care nu se prea potriveste unui iubitor de matematica...
Mai era cineva pe site care avea aceeasi atitudine...
Eu ma numar printre cei mai putin stiutori de matematica si mai apelez, recunosc,mai des,la acest site, mai propun cate o problema,uneori interesanta, uneori cu Titu Andreescu,unde am vazut ca va deranjeaza, am dat si solutii, unde am putut,DAR NICIODATA NU AM INCERCAT SA FAC "MISTO" de cel care cerea ajutorul...
Oricine ati fi si oricata matematica ati sti,.. luati exemplul lui GAUSS
...sau al lui PITAGORA, sau al lui EUCLID...
PROFESORI...in fata carora MA INCLIN!
Oamenii astia sunt MODESTI peste masura!

Si inca ceva: Sunt profesor la gimnaziu in Galati,ma numesc Batranetu Petre,gasiti relatii despre mine pe net.. nu ascuns in fata unui alter- ego pe site...


---
Doamne ajuta...
Petre
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
14 Nov 2015, 20:09

[Trimite mesaj privat]


Exageraţi. Nu e vorba de "mişto" aici.
E o chestie de civilitate. Nu e frumos ca după ce ţi se dă o soluţie la o problemă postată să spui "mulţumesc, dar între timp am rezolvat-o", măcar dacă te gândeşti la postura în care îl pui pe rezolvitor.

Pe de altă parte, "la mişto" mi se pare un răspuns de genul " Mai ganditi oleaca!" dat unei soluţii corecte, pe care nici nu aţi citit-o (nu cred că dacă o citeaţi cu atenţie nu o pricepeaţi). A se vedea http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=55599.



Later edit... "nu ascuns in fata unui alter- ego pe site"
Bănuiesc că cei în faţa cărora "VA INCLINATI" mai sus sunt, respectiv, Gheorghe GAUSS, Pavel PITAGORA şi Eugen EUCLID, nu?

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
15 Nov 2015, 07:20

[Trimite mesaj privat]


Nu domnule gigel!
Gauss este profesor in Austria, Euclid este profesor la Univ. Reno din Nevada iar Pitagora este profesor in Franta...
Asta spre stiinta dvs.
Pana si aici incercati sa faceti ironii...


---
Doamne ajuta...
Petre
aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
15 Nov 2015, 14:38


Domnilor, totuşi, nu ştiu ce v-a venit !

Ştiu că oamenii inteligenţi se caută şi se preţuiesc.

Ca să mă simt bine, la prezentul continuu, eu vă preţuiesc, deopotriva (şi necondiţionat).

Mă declar fericit, pentru simplul fapt că vă (re)cunosc.

Şi, nu de puţine ori, mă trezesc cu dorinţa să vă pot citi, iar şi iar, pe lespezile timpului adunate pe net.

Eu ştiu, mereu, că sunteţi foarte importanţi, pentru că eu sunt acela care vă admiră !

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ