Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » iepurele & vulpea
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
paunas
Grup: membru
Mesaje: 134
06 Nov 2015, 15:02

[Trimite mesaj privat]

iepurele & vulpea    [Editează]  [Citează] 

O vulpe urmareste un iepure care are un avans de 220 sarituri(sarituri de iepure). Stiind ca, pe cand vulpea face 12 sarituri iepurele face 17, iar 18 sarituri de-ale vulpii fac cat 31 sarituri de-ale iepurelui sa se determine
a)Numarul de sarituri pe care trebuie sa le faca vulpea ca sa ajunga iepurele
b)Numarul de sarituri pe care le face iepurele pana cand il ajunge vulpea
c) Stiind ca iepurele face 5 sarituri in 3 secunde, stabiliti daca vulpea poate sa ajunga din urma iepurele in cel mult 10 minute.

Problema a fost data la o admitere in clasa a V a la un liceu in Galati(sper sa nu gresesc)

O idee daca se poate ; e ceva ce imi scapa la problema asta, nu imi este prea clar enuntul problemei

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 Nov 2015, 07:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O vulpe urmareste un iepure care are un avans de 220 sarituri(sarituri de iepure). Stiind ca, pe cand vulpea face 12 sarituri iepurele face 17, iar 18 sarituri de-ale vulpii fac cat 31 sarituri de-ale iepurelui sa se determine
a)Numarul de sarituri pe care trebuie sa le faca vulpea ca sa ajunga iepurele
b)Numarul de sarituri pe care le face iepurele pana cand il ajunge vulpea
c) Stiind ca iepurele face 5 sarituri in 3 secunde, stabiliti daca vulpea poate sa ajunga din urma iepurele in cel mult 10 minute.

Problema a fost data la o admitere in clasa a V a la un liceu in Galati(sper sa nu gresesc)

O idee daca se poate ; e ceva ce imi scapa la problema asta, nu imi este prea clar enuntul problemei



Zicem asa:
a)Daca 18 sarituri ale vulpii fac cat 31 de sarituri ale iepurelui inseamna ca 36 de sarituri ale vulpii fac cat 62 de sarituri ale iepurelui.Daca in timp ce vulpea face 12 sarituri iepurele face 17, inseamna ca in timp ce vulpea face 36 de sarituri iepurele face 51 de sarituri.
Deci la fiecare 36 de sarituri vulpea se apropie de iepure cu 62-51=11 sarituri de iepure (ca lungime).
Deci vulpea trebuie sa faca , cate 36 de sarituri de 220:11=20 de ori.
Prinde iepurele dupa 36*20=720 de sarituri.
b)Iepurele face in timpul asta 20*51=51=1020 de sarituri
c)1020:5*3=204*3=612 secunde alearga iepurele pana a fi prins. Asta inseamna ca in 10*60= 600 de secunde nu prea il prinde.


---
Doamne ajuta...
Petre
paunas
Grup: membru
Mesaje: 134
06 Nov 2015, 15:02

[Trimite mesaj privat]


Multumesc

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ