Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
01 Nov 2015, 00:46

[Trimite mesaj privat]


buna seara
Am raspuns prin postarea precedenta la intrebari.
Daca exista timp rog sa fie citita
multumesc


---
sabina
cretude
Grup: membru
Mesaje: 191
01 Nov 2015, 10:49

[Trimite mesaj privat]


Nu stiu despre acele "meditatii", asa ca m-am gandit ca ar trebui sa ofer respect fiecarui utilizator (domn).
Din pct de vedere stiintific, dumneavoastra sunteti asa zisul tutore , iar eu invatacelul .
La anumite serii putem fi colegi de rezolvare


---
Pasionat de matematica
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
01 Nov 2015, 11:53

[Trimite mesaj privat]



cretude
Grup: membru
Mesaje: 191
01 Nov 2015, 12:37

[Trimite mesaj privat]


Absolut convergenta se verifica prin |xn| .
Adica suma din modul de xn , convergenta rezulta ca este absolut convergenta. De obicei seriile cu toti termenii pozitivi sunt absolut convergente.


---
Pasionat de matematica
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
01 Nov 2015, 12:44

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Domnule npatrat stiu ca prin "punerea punct a discutiei"doriti sa iesiti in evidenta prin dominarea unor concluzii.
Dar va amintesc ca nu aveti nici un drept sa puneti punct unei discutii bilaterale-poate din punctul dumneavoastra de vedere asta este altceva.
Apoi cateva consideratii:
1)De ce doriti neaparat sa evidentiati meritul domnului Gigelmarga in stabilirea divergentei acelei serii-daca studiati cu atentie discutiile veti vedea ca prin"divergenta"din 1 Noiembrie si eu am stabilit aceeasi concluzie iar demonstratia mea este chiar mai simpla decat cea a domnului Gigelmarga.
Nu uitati ca si dumnavoastra in prima faza ati crezut ca seria este convergenta.
Este adevarat ca dumnealui a avut meritul sa stabileasca de la inceput natura seriei respective-dar asta nu schimba cu nimic aspectul problemei vis-a-vis de cele aratate de mine prin"divergenta"(1 Noiembrie)cand am refacut calculele independent de cele facute de domnia sa.
2)Cat priveste acel p nu vad relevanta-din moment ce am vorbit de ecartul
cat si cum rezulta clar din context este evident ca p este mai mare decat unu.
Concluzia mea este ca nu ati inteles(sau ca nu ati vrut sa intelegeti)nimic din demonstratia mea si este cazul sa va amintesc ca sunteti prea mic pentru iesirile
nepoliticoase pe care le manifestati.
Mai deunazi cand eu v-am adresat cu apelativul"domnule"ati cerut sa nu mai va zic asa pentruca nu sunteti decat un elev si atat.
Dar probabil ca de atunci crescand ati uitat de bunele maniere.


---
sabina
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
01 Nov 2015, 20:48

[Trimite mesaj privat]


@cretude: Da. Dar, din pacate, practic nu este asa de usor ca teoretic. Pe mine m-ar interesa cum se poate proceda pe cazul meu.

cretude
Grup: membru
Mesaje: 191
01 Nov 2015, 20:56

[Trimite mesaj privat]


Ala cu elevul eram eu...
Si la abs convergenta nu ma bag Inca.


---
Pasionat de matematica
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
01 Nov 2015, 21:02

[Trimite mesaj privat]


Sunt de parere ca ar trebui sa nu mai raspundem la astfel de postari. Sper ca in felul acesta sa se opreasca... doar n-o sa vorbeasca singur! (uneori e bine sa fim optimisti)

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
01 Nov 2015, 21:16

[Trimite mesaj privat]




---
df (gauss)
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
04 Nov 2015, 19:45

[Trimite mesaj privat]


Multumesc!



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ