Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
10 Oct 2015, 20:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

De ce nu esti capabil sa imi dovedesti concret ca doar suntem la matematica-in ce consta greseala?


Păi, să cităm din nou:

[Citat]

daca definim o vecinatate
conditia Cauchy este realizata daca toti termenii sirului de rang intre k si k+p raman in interiorul acestei vecinatati.


Ei?

sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
10 Oct 2015, 21:10

[Trimite mesaj privat]


Raman surprins.
Cum domnule doctor in matematica dumneata nu realizezi ca pentru a fi respectata conditia unui sir fundamental este necesar ca acea relatie si anume:
implica faptul ca incepand de la un anumit rang aceasta diferenta sa ramana in cadrul vecinatatii
?
constat ca nu prea avem ce discuta in legatura cu aceasta problema si de aceea pun aici punct.


---
sabina
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
10 Oct 2015, 21:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Raman surprins.
Cum domnule doctor in matematica dumneata nu realizezi ca pentru a fi respectata conditia unui sir fundamental este necesar ca acea relatie si anume:
implica faptul ca incepand de la un anumit rang aceasta diferenta sa ramana in cadrul vecinatatii
?
onstat ca nu prea avem ce discuta in legatura cu aceasta problema si de aceea pun aici punct.


Dragă Sabina, Ok, aşa e.

P.S. Ai uitat de chestia cu "urmeaza stergerea mesajului,...."

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
14 Oct 2015, 13:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Pentru a intelege ce inseamna sir Cauchy va voi da un exemplu:
Consideram urmatorul sir:

si vrem sa vedem daca este un sir fundamental(Cauchy).
Pentru aceasta vom lua doua numere naturale p si q si pentru a avea SIR CAUCHY va trebui sa avem satisfacuta relatia:

Conditia se mai poate exprima si astfel:
pentru un epsilon oricat de mic.
Sa demonstram deci ca :
este un sir Cauchy.
Scriem:


Acest sir pentru
tinde la zero deci limitat este sir Cauchy.
Daca sunt probleme va rog sa ma intrebati.
Exista o legatura indirecta desigur intre vecinatati si ce am aratat mai sus daca doriti va pot arata.
In mare aceasta s-ar putea exprima asa:
daca definim o vecinatate (-epsilon,epsilon) conditia Cauchy este realizata daca toti termenii sirului de rang intre k si k+p raman in interiorul acestei vecinatati.
Aceasta conditie se poate generaliza.
NA:Ulterior pentru a se evita orice confuzie precizez ca vecinatatea se defineste ca fiind intervalul deschis(-epsilon,epsilon)deci concluzia este ca exista o legatura intre sirul fundamental si vecinatati.


Ce sunt domnule ambiguitatile astea? De ce tii mortis sa explici altora ceva ce nici tu nu intelegi bine? Doar "le tragi de par"... Cine-i p, cine-i q, cine-i k? Tot scoti litere din "joben", nu e clar daca e orice p, sau un anumit p, ce valori ia p, etc.
Confuzie maxima. Iei vecinatatea de capete termeni ai sirului, vraiste totala.
Te rog sa renunti, deoarece mai tare bagi in ceata un eventual cititor. Faci mai mult rau decat bine.

Daca dumneata chiar nu iti dai seama ca de fapt ceea ce expui dumitale aici nu e matematica ci o abrambureala de simboluri si denumiri, si pe noi nu ne crezi, fa-ti un bine si consulta un profesor recunoscut, iti va confirma.
Dumneata ai o idee asa, extrem de vaga si tangentiala, dar nu ai nimic ordonat si clar in minte .


@gigelmarga: aceasta persoana da meditatii? Hilar , mai degraba ar avea el nevoie de meditatii.

sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
14 Oct 2015, 15:42

[Trimite mesaj privat]


Lamuriri:
Proprietatea de care se bucura un sir Cauchy se poate exprima in mai multe feluri:
1)Fie daca alegem doua ranguri in acest sir si anume p si q cu
cu p >q situatie in care trebuie sa avem ecartul intre termenii
adica
<un
ales.
2)Fie o alta exprimare a aceleiasi proprietati Caunhy care ar suna cam asa:
daca in sirul considerat alegem un rang k si apoi un rang superior acestui rang si anume k+p atunci sirul este fundamental (Cauchy)daca avem satisfacuta relatia:
safie mai mica decat un
fixat.
3)Aceasta s-ar putea interpreta astfel:ecartul considerat sa ramana in interiorul vecinatatii

D-le Cristi va multumesc pentru observatia facuta-poate ca eu nu m-am exprimat suficient de clar-dar ideea trebuie sa ramana.
Daca un interlocutor nu a inteles ce am vrut eu sa spun-pai atunci eu sunt de vina ca nu m-am exprimat poate suficient de clar.
Mai astept si pe viitor alte observatii sau adaugiri
Cu stima



---
sabina
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Oct 2015, 17:25

[Trimite mesaj privat]


Domnule profesor GAUSS, eu inca mai astept parerea dumneavostra la ce se petrece pe acest forum...
As dori sa aveti o atitudine transanta!
Acest site este dedicat MATEMATICII si nu barfelor de suburbii!
Solicit atitudine si din partea administratorilor site-ului: EUCLID si PITAGORA!
Va transmite aceasta rugaminte, un umil profesor de gimnaziu...
Cu respect pentru toti...!


---
Doamne ajuta...
Petre
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
14 Oct 2015, 17:42

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
NU!Nu sunteti un umil profesor de gimnaziu.
Imi pare rau ca nu ati reusit pana acum sa va cunoasteti valoarea deosebita.
Dovada stau atatea probleme la are am fost ajutat de dumneavoastra.
Cat priveste cealalta parte -eu nu am ce face eu propun doar probleme-la comentarii decat raspund.
Dar de acum inainte nu voi mai proceda astfel orice s-ar intampla.
Astept sa stiti o colaborare cu dumneavoastra.
Cu deosebita consideratie


---
sabina
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
14 Oct 2015, 21:49

[Trimite mesaj privat]


Va rog sa intelegeti unde faceti greselile de percepere a matematicii.
Ca sa intelegeti mai bine, sa luam ceva simplu, sa comparam propozitiile

"Incepând cu 1900 in fiecare an a existat o zi in care a plouat in macar unul din orasele Bucuresti si Constanta."

"In macar unul din orasele Bucuresti si Constanta, începând cu 1900 in fiecare an a existat o zi in care a plouat."

Cele doua propozitii nu capteaza exact aceleasi "desfasurari de lucruri".
Si chiar daca le-ati inteles pe amândoua cu toate "marile subtilitati", este de zeci de ori mai rau sa incepeti sa povestiti "fara cadru" despre "ziua z", asa, la inceputul discutiei.

Si acum cu rosu:

[Citat]
Lamuriri:
Proprietatea (care proprietate din cele multe?) de care se bucura un sir Cauchy se poate exprima (?echivalent?) in mai multe feluri:
1)__LOC LIBER__Fie daca alegem doua ranguri in acest sir si anume p si q cu
cu p >q situatie in care trebuie sa avem ecartul intre termenii
adica
<un
ales.

Tot acest 1) NU ESTE O PROPOZITIE VALIDA IN LIMBA ROMÂNA. Exceptând cazul in care reînvie Caragiale si este propozitie ceva de forma "Matache: Fie daca alegem p, q situatie in care ecartul < epsilon adica < un epsilon ales". La care Mitica intreaba: "Si daca nu alegem?"


2)Fie o alta exprimare a aceleiasi proprietati Caunhy care ar suna cam asa:
daca in sirul considerat alegem un rang k si apoi un rang superior acestui rang si anume k+p atunci sirul este fundamental (Cauchy)daca avem satisfacuta relatia:
safie mai mica decat un
fixat.

Aici avem nevoie de bacalaureatul la limba româna. Sanii se i-a in apoi.

3)Aceasta s-ar putea interpreta astfel:ecartul considerat sa ramana in interiorul vecinatatii


D-le Cristi va multumesc pentru observatia facuta-poate ca eu nu m-am exprimat suficient de clar-dar ideea trebuie sa ramana.
Daca un interlocutor nu a inteles ce am vrut eu sa spun-pai atunci eu sunt de vina ca nu m-am exprimat poate suficient de clar.
Mai astept si pe viitor alte observatii sau adaugiri
Cu stima



Poate ca nu m-am exprimat eu suficient de clar, va rog sa NU MAI POSTATI (asa ceva) la rubrica de ajutor pentru cei ce il cer. Chiar daca credeti ca stiti despre ce este vorba si cum se transeaza lucrurile foarte usor in mod mai mult sau mai putin aproximativ. Noi stim ca stiti asa ceva. Dar in matematica trebuie transate lucrurile exact. Aici va certific ca nu stiti sa va exprimati.


Pe scurt:
NU MAI POSTATI LA ACEASTA RUBRICA, decat daca cereti ajutor.


---
df (gauss)
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
15 Oct 2015, 01:10

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Am inteles asa voi proceda.
Cu stima


---
sabina
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ