Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
22 Sep 2015, 20:04

[Trimite mesaj privat]

geometrie    [Editează]  [Citează] 

Buna seara
Problema:Sa se calculeze aria unui trapez dreptunghic ABCD circumscris unui cerc cu centrul in O si avand AB paralel cu CD ,AB=2 cm,CD= 6 cm .
Nu stiu daca problema este determinata daca da care este solutia?
M-am folosit de faptul ca tangentele duse dint-un punct la un cerc sunt egale dar nu amreusit sa obtin rezultatul.



---
sabina
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
13 Sep 2015, 19:58

[Trimite mesaj privat]


În ce clasă sunteţi?

Aici http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=55289 aţi postat o problemă legată de diagonalizarea unei matrice. E cam departe de geometria de clasa a 7-a.

Nu cumva sunteţi unul din personajele pomenite aici http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=53845 ?

L.E. Oricum, aria este egală cu 12.

sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
13 Sep 2015, 21:27

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru rezolvarea sugestiva primita.
Uneori problemele aparent usoare iti fac niste greutati imprevizibile.
Problema face parte din lucrarea intitulata"Teste grila pentru invatamantul mediu"
de la Editura SITECH an 2015 autor Stanculescu Adrian (problema 447 pag.100).
Diagonalizarea acelei matrice face parte din alta lucrare.
Cat priveste litigiul cu acel Traiansoare nu cred ca trebuie sa il mai amintiti deoarece realitatea este cu totul alta decat o arata dumnealui pentru a-si masca multiplele carente din pregatire .
Nu doresc sa fac prea multa polemica aici dar imi amintesc cu aceasta ocazie de domnul Gauss care intr-un cuvant a lasat sa se inteleaga ca sunt probleme mult mai importante decat aceste animozitati care trebuie sa ramana complet neinsemnate.
Cu stima


---
sabina
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
13 Sep 2015, 21:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc pentru rezolvarea sugestiva primita.
Uneori problemele aparent usoare iti fac niste greutati imprevizibile.
Problema face parte din lucrarea intitulata"Teste grila pentru invatamantul mediu"
de la Editura SITECH an 2015 autor Stanculescu Adrian (problema 447 pag.100).
Diagonalizarea acelei matrice face parte din alta lucrare.
Cat priveste litigiul cu acel Traiansoare nu cred ca trebuie sa il mai amintiti deoarece realitatea este cu totul alta decat o arata dumnealui pentru a-si masca multiplele carente din pregatire .
Nu doresc sa fac prea multa polemica aici dar imi amintesc cu aceasta ocazie de domnul Gauss care intr-un cuvant a lasat sa se inteleaga ca sunt probleme mult mai importante decat aceste animozitati care trebuie sa ramana complet neinsemnate.
Cu stima



Am înţeles, eşti într-adevăr equilibra665...

L.E. Cercetând, de curiozitate, site-ul editurii menţionate, am constatat că acolo au publicat şi alţi craioveni celebri, precum Antonie Solomon sau Dinel Staicu

sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
14 Sep 2015, 08:46

[Trimite mesaj privat]


Cu tot respectul dar nu vad legatura......


---
sabina
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
15 Sep 2015, 06:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Nu doresc sa fac prea multa polemica aici dar imi amintesc cu aceasta ocazie de domnul Gauss care intr-un cuvant a lasat sa se inteleaga ca sunt probleme mult mai importante decat aceste animozitati care trebuie sa ramana complet neinsemnate.

Asta spune totul...

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
16 Sep 2015, 14:37

[Trimite mesaj privat]


Daca tot ai folosit ce ai zis, atunci ai descoperit Teorema lui PITHOT:" In orice patrulater circumscriptibil, suma laturilor opuse este aceeasi", adica :
.(1)
Duci inaltimea BE, cu E pe CD.Avem BE=AD. Avem EC=6-2=4.
Apoi Pitagora in BCE:
, adica
,
(2)
Din (1) si (2) deducem
si apoi aria este


---
Doamne ajuta...
Petre
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
22 Sep 2015, 20:04

[Trimite mesaj privat]


Multumesc foarte mult si domnului Petre pentru teorema expusa care cred ca imi va fi de mare folos


---
sabina
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ