Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
31 May 2015, 18:54

[Trimite mesaj privat]

^(1/2013)    [Editează]  [Citează] 


Am gasit o solutie x=1, dar numai ca asa mi-a venit sa incerc. Cum se rezolva matematic, nici o idee, am incercat o conjugare sub radicalul mare, dar nimic.


Si daca "bantuie" domnul gauss pe aici, il rog sa ma ajute si cum as putea scrie acesta in program. Incercarea mea sage:

for j in [1..4] :
....if ( pow(i + pow(i*i - 1, 1/2), 1/2013) + pow(i - pow(i*i - 1, 1/2), 1/2013) )== 2
........print i
(punctele le-am pus eu aici sa se vada indentarea)
dar imi spune ca syntaxa este invalida... Este prima oara cand scriu in Python. Am mai scris si in C++, dar acolo tot timpul cand le ridic la puterea 2013 imi da valoarea 1, cu variabilele de tip float/double.


cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
31 May 2015, 17:41

[Trimite mesaj privat]


//

gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
31 May 2015, 18:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Am gasit o solutie x=1, dar numai ca asa mi-a venit sa incerc. Cum se rezolva matematic, nici o idee, am incercat o conjugare sub radicalul mare, dar nimic.


Si daca "bantuie" domnul gauss pe aici, il rog sa ma ajute si cum as putea scrie acesta in program. Incercarea mea sage:

for j in [1..4] :
....if ( pow(i + pow(i*i - 1, 1/2), 1/2013) + pow(i - pow(i*i - 1, 1/2), 1/2013) )== 2
........print i
(punctele le-am pus eu aici sa se vada indentarea)
dar imi spune ca syntaxa este invalida... Este prima oara cand scriu in Python. Am mai scris si in C++, dar acolo tot timpul cand le ridic la puterea 2013 imi da valoarea 1, cu variabilele de tip float/double.



In primul rând, variabila în ciclul for este j iar apoi apare i. Apoi, la finele instrucţiunii if trebuie ":", altfel e eroare de sintaxă.

Revenind la matematică, observaţi că produsul celor doi radicali este 1.


cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
31 May 2015, 18:54

[Trimite mesaj privat]


Multumesc frumos, am rezolvat pe ambele planuri.
Din produsul celor 2 radicali = 1 am scos pe unul in functie de celalalt, iar apoi am inlocuit, unicul raspuns fiind 1.
Cat despre programel, nici cea mai vaga idee de ce am pus j, ma gandeam la altceva, iar despre cele 2 puncte nu aveam nici cea mai vaga idee. Pana acuma am invatat numai in C++, cand il voi stii mai bune voi invata si alt limbaj.
Modificand si programelul, mi-a confirmat raspunsul.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ