Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
28 May 2015, 08:06

[Trimite mesaj privat]

arie subgrafic    [Editează]  [Citează] 




gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
26 May 2015, 18:12

[Trimite mesaj privat]


Integrala pare a fi bine calculata.
Ce raspunsuri sunt oferite?
Si care este sursa problemei? (Ca sa stim cata incredere sa ii acordam...)


---
df (gauss)
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
26 May 2015, 18:37

[Trimite mesaj privat]



cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
26 May 2015, 18:39

[Trimite mesaj privat]


"Culegere de probleme pentru examenul de bacalaureat si admiterea in Universitatea Politehnica Timisoara".
Raspunsuri:


Cand am facut integrala fara sa o mai despart in 2 (in mod gresit), a iesit varianta (c). Banuiesc ca este gresita, dar am vrut sa ma asigur, sa nu fie nu stiu ce problema in gandirea mea.

Raspuns: pe prima o calculam cand stim deja ca functia e pozitiva pe tot intervalul [a,b], iar a doua cand nu suntem siguri, semnul functiei oricum trebuie studiat, ca altfel daca functia e negativa aria ar da cu - si nu exista arie negativa.

Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
26 May 2015, 19:36

[Trimite mesaj privat]




---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
26 May 2015, 19:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
"Culegere de probleme pentru examenul de bacalaureat si admiterea in Universitatea Politehnica Timisoara".
Raspunsuri:


Cand am facut integrala fara sa o mai despart in 2 (in mod gresit), a iesit varianta (c). Banuiesc ca este gresita, dar am vrut sa ma asigur, sa nu fie nu stiu ce problema in gandirea mea.

Raspuns: pe prima o calculam cand stim deja ca functia e pozitiva pe tot intervalul [a,b], iar a doua cand nu suntem siguri, semnul functiei oricum trebuie studiat, ca altfel daca functia e negativa aria ar da cu - si nu exista arie negativa.

RASPUNS c)


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
26 May 2015, 20:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
"Culegere de probleme pentru examenul de bacalaureat si admiterea in Universitatea Politehnica Timisoara".
Raspunsuri:



La e) şi f) nu mai e logaritm?

Dacă, aşa cum cred, e, atunci răspunsul probabil este f), dar pentru funcţia
(o nevinovată greşeală de tipar).

cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
26 May 2015, 20:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
"Culegere de probleme pentru examenul de bacalaureat si admiterea in Universitatea Politehnica Timisoara".
Raspunsuri:



La e) şi f) nu mai e logaritm?

Dacă, aşa cum cred, e, atunci răspunsul probabil este f), dar pentru funcţia
(o nevinovată greşeală de tipar).

Este logaritm, ma scuzati, la cate am tiparit am si uitat de dansul.

cuvacalapeco
Grup: membru
Mesaje: 59
26 May 2015, 20:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

RASPUNS c)


Daca il calculezi cu un calculator iti va da negativ! Si cum poate fi aria negativa?

Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
26 May 2015, 22:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

RASPUNS c)


Daca il calculezi cu un calculator iti va da negativ! Si cum poate fi aria negativa?

Da ,dar intre timp Culegerea s-a schimbat, a aparut o editie noua 2014 in care ei au facut modificari,enuntul sunand astfel:"Calculati integrala: ....cu limitele de integrare 1 si 2", si atunci totul e corect.Nu e nici un calcul de arie Cumpara editia noua 2014,unde sunt facute multe modificari si schimbate unele probleme fata de editia 2013.Deci raspuns c) si totul e corect!


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
26 May 2015, 22:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Da ,dar intre timp Culegerea s-a schimbat, a aparut o editie noua 2014 in care ei au facut modificari,enuntul sunand astfel:"Calculati integrala: ....cu limitele de integrare 1 si 2", si atunci totul e corect.Nu e nici un calcul de arie Cumpara editia noua 2014,unde sunt facute multe modificari si schimbate unele probleme fata de editia 2013.Deci raspuns c) si totul e corect!


Argumentul e stupid. Dacă vrei să intervii în discuţie, referă-te la problemă aşa cum a fost ea propusă.

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ