Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » sir.ecuatie caracteristica.termen general.
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
wizard0350
Grup: membru
Mesaje: 10
13 Apr 2015, 10:15

[Trimite mesaj privat]

sir.ecuatie caracteristica.termen general.    [Editează]  [Citează] 

Sa se gaseasca termenul general pentru sirul (Xn)n stiind X1=1 X2=3 si pentru orice n mai mare sau egal cu 3 Xn=6X(n-1) - 8X(n-2)+ n.
Observatie: Tot ce este in dreapta fiecarui X este citit ca indice.Imi cer scuze dar nu stiu sa scriu in Tex.
Incercarea mea: Daca nu ar fi acel n m-as descurca cu ecuatia caracteristica,totul ar deveni foarte simplu.Daca acel n nu ar fi depins de alegerea termenilor sirului,si ar fi fost de exemplu un p fixat,as fi facut cu inductie dupa p ,de fiecare data gasind un sir constant care sa imi verifice relatia de recurenta.
Domnul profesor ne-a dat o indicatie ciudata.Nici nu prea mai stiu despre ce vorbea de fapt.Spunea sa inlocuim acel n cu un polinom de grad 1.L-am inlocuit dar m-am cam impotmolit.Help me,please!!!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Apr 2015, 23:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]






---
df (gauss)
wizard0350
Grup: membru
Mesaje: 10
07 Apr 2015, 23:15

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc mult.Partea matematica am inteles-o si mi-a si placut.Cu partea de informatica nu m-ati nimerit absolut deloc.
Indicatia de la domnul profesor era sa privim pe n ca un polinom de grad 1 in nedeterminata n si sa cautam un sir particular care sa satisfaca relatia initiala.In felul acesta pot scrie sirul meu ca suma de sirul particular cautat si relatia de recurenta devenita mai apoi omogena.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
08 Apr 2015, 19:08

[Trimite mesaj privat]


Bun, sa incerc atunci solutia fara informatica.
(Pe care am tiparit-o asa pentru ca altfel ar fi fost foarte multe calcule de facut.)



---
df (gauss)
wizard0350
Grup: membru
Mesaje: 10
13 Apr 2015, 10:15

[Trimite mesaj privat]


Hristos a inviat!!!
Va multumesc mult pentru explicatii.Sunt convins ca e usor de inteles codul.O sa fac si ceva informatica in vara asta si atunci nu o sa mai fiu asa incuiat in ale programarii.
Am inteles acum rationamentul din spatele rezolvarii.Multumesc inca o data!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ