Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
26 Mar 2015, 00:38

[Trimite mesaj privat]


Cum sa nu? Cu placere
Cred ca acesta este:
file:///C:/Documents and settings/Eu/My Documents/My Scans/Sorin Borodi.htm
acolo se cauta la cap.Algebra -Calcule cu radicali dificil.Nu stiu daca m-am orientat bine eu aici l-am identificat..Acest nume apare sus pe bara de identificare.
poate ca pentru a-l gasi trebuie sa testati Sorin Borodi? Acesta este numele celui care a facut colectia de exercitii si probleme ceva mai dificile.
M-ar bucura daca l-ati gasi.
Acolo se mai gasesc si alte probleme pe care eu le-am gasit interesante.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
26 Mar 2015, 20:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Sa se arate ca:

va multumesc mult


Eu inca nu inteleg
- de ce va intereseaza aceste probleme de clasa a sasea, cand sunteti mult peste nivelul cu pricina, pur si simplu nu exista scuza pentru abuzul facut,
- de ce trebuie neaparat rezolvate cu mijloacele de clasa a sasea de acum cateva decenii, ca si cand nu ar fi computere pe lume, caz in care tiparim cu totii un pic de cod si vedem inclusiv primele 20 de zecimale
- ce ati incercat, lucru pe care l-am mentionat.

Noi din pacate nu avem acelasi c: , asa ca fisierele din INTERNET nu sunt si pe placa noastra.




Indicatia de rezolvare din postarea cu sursa o urmez si eu fara a face apel la fantezie superioara, est pur si simplu aceeasi indicatie mot-a-mot.

(1) Se minoreaza toti termenii la 1/24, respectiv se majoreaza la 1/10.
(2) La fel, se minoreaza / majoreaza toti termenii la cel mai mic / mare din ei.
(3) La fel ca la doi, mai ramâne sa stim ca 9 < 10 si ca 15 < 16 , lucru usor de inserat daca vedem radicalii cu pricina.
(4) Tema de casa.

Va dati seama de ce fel de situatii creati?
Eu inteleg ca pasiunea pentru matematica este foarte mare, dar va rog sa faceti sa transpara mai bine pasiunea pentru matematica (pura).
Scrieti mereu ce ati incercat.


De acum incolo aveti dreptul sa folositi informatiile de pe acest site doar cu stricta conditie de a mentiona de unde aveti aceasta informatie. (Cu linkuri si cu toate mesajele referitoare.)


---
df (gauss)
cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
26 Mar 2015, 21:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum sa nu? Cu placere
Cred ca acesta este:
file:///C:/Documents and settings/Eu/My Documents/My Scans/Sorin Borodi.htm
acolo se cauta la cap.Algebra -Calcule cu radicali dificil.Nu stiu daca m-am orientat bine eu aici l-am identificat..Acest nume apare sus pe bara de identificare.
poate ca pentru a-l gasi trebuie sa testati Sorin Borodi? Acesta este numele celui care a facut colectia de exercitii si probleme ceva mai dificile.
M-ar bucura daca l-ati gasi.
Acolo se mai gasesc si alte probleme pe care eu le-am gasit interesante.


Asta e gluma zilei, probabil, sa ne dati un link de la dvs de pe calculator din MyDocuments. ))))

maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
26 Mar 2015, 22:22

[Trimite mesaj privat]


Domnule GAUSS
Va multumesc foarte mult pentru indicatiile date.
Desigur am inteles ca problemele date spre rezolvare trebuie sa indeplineasca trei conditii(nivel,sursa,incercari de rezolvare).
Am retinut si de acum incolo asa voi face.
Este normal ca cele solicitate de dumneavoastra sa fie necesare.
In legatura cu nivelul problemelor intr-adevar luat absolut este un nivel minim(clasa a sasea) dar vreau sa va spun fara sa va suparati ca eu am intalnit probleme de un nivel mic dar care genereaza intrebari poate mai mari decat unele probleme cu un grad mai mare de dificultate.
Cel putin asta este parerea mea.
Bine-acum daca stam sa ne gandim mai bine - sigur ca la nivelul dumneavoastra problemele respective vi par cam puerile dar eu sunt de parere ca nu trebuie sa ignor nici un fel de problema pentru ca din fiecare problema putem sa invatam ceva.
Spre exemplu un astfel de probleme ca cele date de mine imi sugereaza sa ma gadesc la suma unei serii geometrice pentru anumite relatii de acolo.
Inca odata va multumesc pentru rezolvari si indicatiiile date pe care le voi urma intocmai.

aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
27 Mar 2015, 04:30


[Citat]
Cum sa nu? Cu placere
Cred ca acesta este:
file:///C:/Documents and settings/Eu/My Documents/My Scans/Sorin Borodi.htm
acolo se cauta la cap.Algebra -Calcule cu radicali dificil.Nu stiu daca m-am orientat bine eu aici l-am identificat..Acest nume apare sus pe bara de identificare.
poate ca pentru a-l gasi trebuie sa testati Sorin Borodi? Acesta este numele celui care a facut colectia de exercitii si probleme ceva mai dificile.
M-ar bucura daca l-ati gasi.
Acolo se mai gasesc si alte probleme pe care eu le-am gasit interesante.


Iat? nisipul !!!

"Nu r?s?di - n nisipuri vreo zambil?,
ai ?i de vremea-?i ?i de truda-?i mil?."

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
27 Mar 2015, 19:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Domnule GAUSS
Va multumesc foarte mult pentru indicatiile date.
Desigur am inteles ca problemele date spre rezolvare trebuie sa indeplineasca trei conditii(nivel,sursa,incercari de rezolvare).
Am retinut si de acum incolo asa voi face.
Este normal ca cele solicitate de dumneavoastra sa fie necesare.
In legatura cu nivelul problemelor intr-adevar luat absolut este un nivel minim(clasa a sasea) dar vreau sa va spun fara sa va suparati ca eu am intalnit probleme de un nivel mic dar care genereaza intrebari poate mai mari decat unele probleme cu un grad mai mare de dificultate.
Cel putin asta este parerea mea.
Bine-acum daca stam sa ne gandim mai bine - sigur ca la nivelul dumneavoastra problemele respective vi par cam puerile dar eu sunt de parere ca nu trebuie sa ignor nici un fel de problema pentru ca din fiecare problema putem sa invatam ceva.
Spre exemplu un astfel de probleme ca cele date de mine imi sugereaza sa ma gadesc la suma unei serii geometrice pentru anumite relatii de acolo.
Inca odata va multumesc pentru rezolvari si indicatiiile date pe care le voi urma intocmai.


Puteti va rog sa incetati cu acest pupincurism "vai, maria voastra dl Gauss"? Este jenant de acum...
Apoi, n-au nicio treaba acele inegalitati cu seria geometrica.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
31 Mar 2015, 01:55

[Trimite mesaj privat]


Nu am am mai avut timp de cateva luni de zile sa urmaresc postarile de pe site si descopar ca devine urgenta gasirea unui mod in care pe ProDidactica sa nu ne irosim timpul ajutand impostori.

Bineinteles am blocat conturile cu pricina.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
31 Mar 2015, 01:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Cum sa nu? Cu placere
Cred ca acesta este:
file:///C:/Documents and settings/Eu/My Documents/My Scans/Sorin Borodi.htm
acolo se cauta la cap.Algebra -Calcule cu radicali dificil.Nu stiu daca m-am orientat bine eu aici l-am identificat..Acest nume apare sus pe bara de identificare.
poate ca pentru a-l gasi trebuie sa testati Sorin Borodi? Acesta este numele celui care a facut colectia de exercitii si probleme ceva mai dificile.
M-ar bucura daca l-ati gasi.
Acolo se mai gasesc si alte probleme pe care eu le-am gasit interesante.


Asta e gluma zilei, probabil, sa ne dati un link de la dvs de pe calculator din MyDocuments. ))))


Ma tem ca avem a face cu o persoana care nu realizeaza ridicolul situatiei!!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
31 Mar 2015, 07:59

[Trimite mesaj privat]


In sfarsit...! Asteptam interventia prof Pitagora mai demult. Multumesc!


---
Doamne ajuta...
Petre
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ