Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
24 Mar 2015, 21:12

[Trimite mesaj privat]

expresie    [Editează]  [Citează] 

Buna seara
Problema data la Olimpiada Nationala de Matematica clasa VII-a Timis(INTERNET)
Multumesc mult!


---
sabina
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
22 Mar 2015, 01:11

[Trimite mesaj privat]




---
df (gauss)
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
22 Mar 2015, 02:38

[Trimite mesaj privat]


Da desigur
Acum dupa ce dumneavoastra mi-ati aratat cum se rezolva realizez ca problema in cauza are legatura cu o alta problema data tot la o Olimpiada nationala de matematica etapa locala Calarasi unde se cere sa aratam ca
iar relatia dumneavoastra se poate deduce la nivelul clasei a 7-a folosind sumele Gauss.
Asa este si eu gasesc ca problema este putin cam complicata pentru nivelul clasei a 7-a.
Va multumesc foarte mult pentru tot!


---
sabina
cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
22 Mar 2015, 09:56

[Trimite mesaj privat]


De unde domnule complicata? Pentru olimpiada(chiar locala, nu e in niciun caz de nationala) e chiar usurica.
Pentru concurs, merge chiar la a-6-a. Suma lui Gauss se stie de la a-5-a, iar "poanta" cu diferentele de fractii, se poate face usor la a-6-a, dupa ce se studiaza fractiile.Nu e nevoie de vreo inductie.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
24 Mar 2015, 21:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
De unde domnule complicata? Pentru olimpiada(chiar locala, nu e in niciun caz de nationala) e chiar usurica.
Pentru concurs, merge chiar la a-6-a. Suma lui Gauss se stie de la a-5-a, iar "poanta" cu diferentele de fractii, se poate face usor la a-6-a, dupa ce se studiaza fractiile.Nu e nevoie de vreo inductie.


Solutia riguroasa nu se poate da la nivel de gimnaziu.

Fara a pomeni ceva de forma "inductie matematica (finita)" trebuie in gimnaziu sa scriem toti termenii. Da, exista si solutia cu "puncte - puncte" in mijlocul unei sume, dar nu e bine ca elevii sa afle intai de "puncte - puncte", apoi de inductie. Mai bine intâi de inductie, apoi de modul prescurtat de a "lucra cu ea". Si asta doar ca cei de clasa a saptea sa faca si ei o suma (telescopica), care nici macar nu arata bine si nici macar nu ii invata ce sa faca in general.

Este parerea mea, cu totii am fost pe clasa a VII-a, este bine poate sa cautam in biblioteca in hârtoagele mai vechi, sa vedem ce probleme din Gazet faceam si pe care nu le faceam.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ