Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Problema ONM 2010
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
22 Mar 2015, 21:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Eu am dat o demonstratie.
Demonstratia dumneavoastra care este?
Se poate sti?
multumesc
numai vazand ddeemonstratia dumneavoastra putem trage o concluzie.
Nu e bine asa?
Pentru ca sincer sa fiu eu nu am inteles nimic din contra demonstratia dvs.
Lasand la o parte epitetele pe care mi le faceti si cred ca nu isi au aici rostul.
Nu gasiti?
Eu vreau sa stiu daca se poate concret unde ma gresit-relatia si eroarea.
multumesc
Nu sunteti in masura cred sa ma apreciati in general vreau sa stiu doar la exercitiul respectiv.
Astept



Unde e greseala? Totul e gresit.

equilibra665
Grup: membru
Mesaje: 66
22 Mar 2015, 21:12

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Imi pare rau
Consider ca nu sunteti capabil sa ma contraziceti -cu contraexemple asa cum a zis domnul Gauss cu alta ocazie-
Ca atare refuz sa mai discut cu dumneavoastra in acest fel.
Singurele argumente aduse sunt ca problema nu este simpla si ca tebuie sa cobor cu picioarele pe pamant ce nu au nici un fel de logica matematica aici.
Ce vreti sa spuneti cu asta?
Nu puteti intretine cu mine o discutie matematica bazata pe argumente matematice si contraexemple(vezi dl.Gauss)
Asa ca am pus punct aici discutiei noastre.
Nu doresc sa fac polemica literara cu dumneavoastra.Nu isi are sens aici.
Adevarul este ca sunteti depasit din punct de vedere matematic si in loc sa discutati stiintific problema va pierdeti in divagatii literale.
In acest fel nu mai avem ce discuta.
Noapte buna

gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
22 Mar 2015, 23:26

[Trimite mesaj privat]


Întrucât "dom' profesor Adrian" a scris numai abera?ii, postez aici o solu?ie a problemei, cu men?iunea c? autorul problemei este Viorel Vâjâitu.




equilibra665
Grup: membru
Mesaje: 66
23 Mar 2015, 05:17

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Rugaminte pentru domnul Gauss:
Am postat aici si eu o solutie pentru problema ridicata de domnul Adrian97.
Cu respect va rog daca aveti timp sa va uitati putin peste solutia realizata de mine si sa imi spuneti daca este corecta -sau daca nu este corecta in ce consta gresala.
Va asigur ca fac asta doar din curiozitate matematica si ma intereseaza in mod special parerea dumneavoastra fara sa fac de departe din asta un subiect de divergenta.
Ma adresez dumneavoastra mai ales avand in vedere si faptul ca dumneavoastra ne-ati invatat cu alta ocazie ca pentru a nega un deziderat trebuie sa venim cu contraargumente-sfat care mi-a fost de un real folos in rezolvarile facute de mine in alte ocazii.
Si mai ales ca parerea dumneavoastra ar constitui pentru mine un ajutor deosebit in indreptarea eventualelor erori facute de mine.
Mentionez aici ca eu stiu ca pentru a demonstra convergenta unui sir este necesar si suficient sa aratam ca sirul este fie crescator si limitat superior,fie ca sirul este descrescator si limitat inferior-si nu este cred compet sa spunem doar ca sirul are o limita.
Cu stima

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
23 Mar 2015, 09:04

[Trimite mesaj privat]


Eu nu am în?eles acea observatie de unde apare?

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
23 Mar 2015, 12:42

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu nu am în?eles acea observatie de unde apare?
De unde ati dori sa apara? Apare destul de natural, ptr ca vrem sa stim semnul sub modul, mai vedem si acel 1/n care ne sugereaza seria armonica, si de aici e doar un pas.
problema , fiind data la nationala, presupune un anumit nivel, nu e de manual sa se rezolve standard,algoritmic.
dle equilibra, scrieti mult si fara rost, gargara pe niste banalitati, vrajeala, continut zero.

algoritm
Grup: membru
Mesaje: 198
23 Mar 2015, 13:18


[Citat]
Eu nu am în?eles acea observatie de unde apare?


S-au infiltrat aici 2 sau 3 multiplican?i, care caut? râc?, mereu.

Nu e cazul s? ne alert?m mai mult decât trebuie.

Ei vin ?i pleac?.

Dar ei las?-n urme râcâial?, mai ales pe o parte invizibil? a toleran?ei noastre.

Nu pot ca s? ?i închei, precis ?i redundant, decât bolnav de stim? prea constant?, sau cel pu?in reanun?at uit?rii.(M? tot gândesc la "acrii", acuma când am scris "uit?rii").,


equilibra665
Grup: membru
Mesaje: 66
23 Mar 2015, 14:03

[Trimite mesaj privat]


Domnule algoritm
Ma gandesc ca numele pe care vi l-ati ales (de algoritm)este deosebit si - intr-adevar -aveti o logica deosebita sub imperiul unui algoritm deosebit.
M-am bucurat sa va citesc replica.
Va asigur de stima mea.

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
23 Mar 2015, 15:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Eu nu am în?eles acea observatie de unde apare?


S-au infiltrat aici 2 sau 3 multiplican?i, care caut? râc?, mereu.

Nu e cazul s? ne alert?m mai mult decât trebuie.

Ei vin ?i pleac?.

Dar ei las?-n urme râcâial?, mai ales pe o parte invizibil? a toleran?ei noastre.

Nu pot ca s? ?i închei, precis ?i redundant, decât bolnav de stim? prea constant?, sau cel pu?in reanun?at uit?rii.(M? tot gândesc la "acrii", acuma când am scris "uit?rii").,



Din pacate unii care nu stapanesc nici notiuni de baza nu prea mai pleaca-apropo de multiplicanti-vezi cele 15 username-uri ale dlui @equilibra, care nu doreste sa ne scuteasca cu bazaconiile dlui numite "rezolvari" si cu gargara interminabila pe niste banalitati.

Ce face dumnealui este -aproape- spam.
Mai grav e ca umbla cu inselaciuni pe net, cauta clienti de "meditatii on-line", aia ii cer rezolvari, el le pune aici, primeste aici solutii si apoi le da inapoi "clientului", pretinzadu-i ca le-a rezolvat el, ba mai asteptand si bani(indica si numere de cont). Si dvs vorbiti de raca...
Extrem de josnic ceea ce face...

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
24 Mar 2015, 09:29

[Trimite mesaj privat]


Mul?umesc frumos domnule gigelmarga si domnule cristi pentru rezolvare respectiv explica?ii!



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ