Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » functii continue
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
26 Mar 2015, 19:20

[Trimite mesaj privat]

functii continue    [Editează]  [Citează] 

Daca f continua pe R cu valori in R si f compus cu f=f, atunci f este identitatea?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Mar 2015, 14:29

[Trimite mesaj privat]


De exemplu o functie constanta, f(x) = 2015 pentru orice x real, ...


---
df (gauss)
adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
21 Mar 2015, 14:39

[Trimite mesaj privat]


In afara de cele constante...Ma scuzati, am uitat sa precizez ca imaginea functiei este un interval nedegenerat.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Mar 2015, 17:42

[Trimite mesaj privat]


Atunci sa luam functia f de la IR la IR care este

f(x) = 0 pentru x in ( -oo, 0 ]
f(x) = x pentru x in [ 0, 1 ]
f(x) = 1 pentru x in [ 1, +oo )

si pentru care imaginea lui f aterizeaza in intervalul [ 0, 1 ] pe care f(x) = x ...


---
df (gauss)
adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
23 Mar 2015, 09:11

[Trimite mesaj privat]


Eu incercam sa inteleg rezolvarea problemei 2 de la onm 2014 care cere sa se determine functiile derivabile pe R cu valori in R cu proprietatea ca f compus cu f=f.

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
23 Mar 2015, 15:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu incercam sa inteleg rezolvarea problemei 2 de la onm 2014 care cere sa se determine functiile derivabile pe R cu valori in R cu proprietatea ca f compus cu f=f.


?? Pai si de ce ati modificat enuntul cerand continua in loc de derivabila?
Ce sens ar fi avut ca autorul problemei sa puna "Derivabile" daca ar fi mers doar cu ipoteza mai slaba "continue"?? E chestie de logica elementara.
Si spuneti-ne va rugam de ce sunteti interesat de un nivel atat de ridicat-probleme de nationala. PArticipati la aceasta faza? Daca nu, nu credeti ca trebuie sa o luati intai cu probleme mai simple?

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
23 Mar 2015, 16:56

[Trimite mesaj privat]


Da, particip la aceasta faza.
Am pus problema in acea varianta deoarece, la un moment dat, in barem, presupune ca imaginea functiei nu este un interval negenerat si noteaza inf si sup cu a si b. Si spune ca conform ipotezei, restrictia lui f la (a, b) este identitatea. Si m-am gândit ca aceasta deductie este legata de continuitatea functiei, nevazand legatura cu derivabilitatea.

Eu nu postez probleme pe acest forum doar pentru a primi rezolvarea, asa aveam baremul. Vreau sa inteleg.

PS:Va mul?umesc ca imi subestimati "logica elementara"

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
26 Mar 2015, 10:04

[Trimite mesaj privat]


Nu ma poate ajuta /imi poate sugera cineva de unde se ob?ine ca restric?ia lui f la (a, b) este identitatea?

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
26 Mar 2015, 17:24

[Trimite mesaj privat]


Din faptul ca f este continua, se poate obtine ca Im f este [a, b], iar acest lucru sa ajute la demonstrarea faptului ca restric?ia lui f la (a, b) este identitatea?

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
26 Mar 2015, 19:10

[Trimite mesaj privat]


Deci ce anume nu e clar din barem?

Functia fiind continua, are imaginea un interval, sa zicem de capete a si b, deci Imf include sigur intervalul deschis (a,b). (Ar mai putea contine si pe a sau pe b, nu stim inca). Doar o functie continua pe un compact are ca imagine tot un compact(T Weierstrass), ptr functie definita pe R, imaginea poate fi orice fel de interval!

Conditia din enunt inseamna

f(f(x))=f(x), oricare x real.

Notand f(x) cu un y avem f(y)=y, ptr orice y care e o valoare de-a functiei , deci orice y din Imf, deci cel putin pentru orice y din (a,b).
Bineinteles, renotand pe y cu x obtinem f(x)=x, orice x din (a,b)

Dar din continuitate rezulta imediat ca f(a)=a.(tecere la limita cu x->a,x>a in relatia anterioara)

Presupunand ca a-ul ar fi finit, noi stim pe de o parte ca
a<=f(x), adica f(a)<=f(x), oricare x, deci a ar fi un punct de minim, de unde din Fermat f'(a)=0.

Dar f'(a) nu poate fi zero, ci da unu (ca in barem, definitia derivatei-folosesc derivata la dreapta deoarece "cunoastem" deocamdata formula functiei pentru x intre a si b)). Contradictie, deci a=-infinit.
LA fel b=infinit, deci f este identitatea pe R.

Unde anume nu e clar? Mie imi place rezolvarea, si mi se pare interesanta problema.
Nu stiu daca mi-ar fi venit in minte in timp de concurs sa gasesc aceasta rezolvare, dar solutia din barem pare naturala. MAi clara si mai eleganta de atat, nu vad alta solutie.
Banuiesc ca la faza cu y-ul a fost ceva neclar, sper ca s-a inteles acum.
Mult succes la olimpiada!

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
26 Mar 2015, 19:20

[Trimite mesaj privat]


Mul?umesc frumos!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ