Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
19 Mar 2015, 21:32

[Trimite mesaj privat]

polinom    [Editează]  [Citează] 

Daca avem un polinom de gradul 4 si problema ne cere sa demonstram ca nu toate radacinile ei sunt reale. Este adevarata urmatoarea teorema: daca P(x) admite toate radacinile reale atunci si P`(x) admite toate radacinile reale. Daca demonstram prin diverse metode (Viete ,de exemplu) ca suma patratelor este negativa am demonstram ca P`(x) are cel putin 1 radacina complexa (defapt 2) se pastreaza si pentru P(x) concluzia?



---
d
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
19 Mar 2015, 00:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca avem un polinom de gradul 4 si problema ne cere sa demonstram ca nu toate radacinile ei sunt reale.


De departe, propozi?ia nr. 1 a s?pt?mânii.



[Citat]
Este adevarata urmatoarea teorema: daca P(x) admite toate radacinile reale atunci si P`(x) admite toate radacinile reale.


Da, este o consecin?? a teoremei lui Rolle.

[Citat]
Daca demonstram prin diverse metode (Viete ,de exemplu) ca suma patratelor este negativa am demonstram ca P`(x) are cel putin 1 radacina complexa (defapt 2) se pastreaza si pentru P(x) concluzia?



Aici topica m-a învins... ?i acel "am demonstr?m".

Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
19 Mar 2015, 15:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Da, este o consecin?? a teoremei lui Rolle.


Puteti sa detaliati aici ?


---
d
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
19 Mar 2015, 19:18

[Trimite mesaj privat]


Un corolar la teoremei lui Rolle afirm? c? între dou? zerouri ale unei func?ii derivabile exist? cel pu?in un zerou al derivatei.

Prin urmare, dac? polinomul P are gradul n ?i toate r?d?cinile reale, atunci derivata sa are cel pu?in n-1 r?d?cini reale, deci, de fapt, toate r?d?cinile reale.

Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
19 Mar 2015, 20:14

[Trimite mesaj privat]


Si daca mergem din aproape in aproape ajungem pana la urma ca un polinom de gradul 2 ,daca aratam ca delta <0 am rezolvat problema?


---
d
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
19 Mar 2015, 21:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Si daca mergem din aproape in aproape ajungem pana la urma ca un polinom de gradul 2 ,daca aratam ca delta <0 am rezolvat problema?


... si inca saptamâna nu s-a terminat...

Adevarul este ca diferenta dintre un crocodil... de fapt când incercând... pâna la urma... desi totul... ce sa mai... este ceva...
(Si pentru a candida cu mici sanse la propozitia saptamânii trebuie sa sterg peste tot cele "trei punctulete".)

Nota:
Va rog sa va exprimati in limba româna, fiecare propozitie ar fi de dorit sa vina cu subiect si predicat. Inca nu m-am legat de continut...


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ