Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
12 Mar 2015, 21:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

m-ati bagat in ceata. eu nu am inceput bine?


Nu stiu unde nu ati inceput bine, in orice caz inca nu ati inceput de loc.
(A spune ca ceva ar trebui sa fie divizibil cu 5 nu este un inceput.)

Pur si simplu problema va depaseste.
Va rog sa intelegeti macar acest lucru.

Pana una alta calculati va rog

x^3 - (x+1)^3 si
x^3 - (x-1)^3

si vedeti daca diferenta are sansa sa fie "din punctul de vedere al marimii" de "talia" lui 5x + 12 ...

Daca nu intelegeti ceva, trebuie sa spuneti ce. Cuvantul "ceata" nu ma ajuta sa va ajut, nu face parte din comunicatie, nu este ceva matematic. Exista un banc de forma (foarte prescurtata)...
"Bula se roaga zilnic, mai multe ore pe zi, <Doamne, da sa castig la lotto, Doamne, da sa castig la lotto, Doamne...> Dupa câtiva ani in care Bula s-a purtat cuvios si ireprosabil, in momentul in care in ziua sfânta de Paste Bula incepe din nou... ei bine, se deschide cerul, norii lasa un tunel luminos intre ei si se aude o voce... Bula, da-mi o sansa, joaca macar o data la lotto..."
eu am calculat diferenta cuburilor si am ajuns acolo

cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
12 Mar 2015, 22:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Propun sa rezolvam problema asemanatoare, (aproape) citez

[Citat]


Sa zicem ca ne uitam numai la valori intregi ale lui x pentru care | x | > 100 .
O sa ma uit eu cu computerul la cele cateva pe care le lasam la o parte... In orice caz poate ne ajunge 10 in loc de 100, dupa ce clarificam ce vine, mai vedem.)


Este clar ca x si z sunt "apropiate",
de aceea vine in mod natural intrebarea:


Pentru care valori ale lui x,
distanta de la cubul lui x, x^3,
la cuburile perfecte alaturate, (x-1)^3 si (x+1)^3
este strict mai mare in modul decat | 5x + 12 | ?

Care este raspunsul la aceasta intrebare, apoi gasim usor solutia.

poate pentru un x suficient de mare gasim un cub perfect( al lui y)

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Mar 2015, 22:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]

m-ati bagat in ceata. eu nu am inceput bine?


Nu stiu unde nu ati inceput bine, in orice caz inca nu ati inceput de loc.
(A spune ca ceva ar trebui sa fie divizibil cu 5 nu este un inceput.)

Pur si simplu problema va depaseste.
Va rog sa intelegeti macar acest lucru.

Pana una alta calculati va rog

x^3 - (x+1)^3 si
x^3 - (x-1)^3

si vedeti daca diferenta are sansa sa fie "din punctul de vedere al marimii" de "talia" lui 5x + 12 ...

Daca nu intelegeti ceva, trebuie sa spuneti ce. Cuvantul "ceata" nu ma ajuta sa va ajut, nu face parte din comunicatie, nu este ceva matematic. Exista un banc de forma (foarte prescurtata)...
"Bula se roaga zilnic, mai multe ore pe zi, <Doamne, da sa castig la lotto, Doamne, da sa castig la lotto, Doamne...> Dupa câtiva ani in care Bula s-a purtat cuvios si ireprosabil, in momentul in care in ziua sfânta de Paste Bula incepe din nou... ei bine, se deschide cerul, norii lasa un tunel luminos intre ei si se aude o voce... Bula, da-mi o sansa, joaca macar o data la lotto..."
eu am calculat diferenta cuburilor si am ajuns acolo


si acum ce doriti? ati calculat diferenta cuburilor, nemaipomenit, ati trecut de clasa a V-a, vi s-a spus sa faceti rost de o inegalitate de forma

modul din diferenta cuburilor este strict mai mare decat modulul lui 5x+12
pentru orice x > 100

dar inca insistati cu egalitatile si cu obrazniciile si cu neintelegera si cu citatele la intreaga istorie a acestei conversatii stupide pe teme nematematice, ati omis chestia cu nivelul si cu sursa...

Cand aveti inegalitatea, sursa, nivelele, mai vorbim, orice altceva se sterge cu mana mea, pana acum nu am inteles de ce trebuie sa existe si un buton de stergere.


---
df (gauss)
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
12 Mar 2015, 22:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]

m-ati bagat in ceata. eu nu am inceput bine?


Nu stiu unde nu ati inceput bine, in orice caz inca nu ati inceput de loc.
(A spune ca ceva ar trebui sa fie divizibil cu 5 nu este un inceput.)

Pur si simplu problema va depaseste.
Va rog sa intelegeti macar acest lucru.

Pana una alta calculati va rog

x^3 - (x+1)^3 si
x^3 - (x-1)^3

si vedeti daca diferenta are sansa sa fie "din punctul de vedere al marimii" de "talia" lui 5x + 12 ...

Daca nu intelegeti ceva, trebuie sa spuneti ce. Cuvantul "ceata" nu ma ajuta sa va ajut, nu face parte din comunicatie, nu este ceva matematic. Exista un banc de forma (foarte prescurtata)...
"Bula se roaga zilnic, mai multe ore pe zi, <Doamne, da sa castig la lotto, Doamne, da sa castig la lotto, Doamne...> Dupa câtiva ani in care Bula s-a purtat cuvios si ireprosabil, in momentul in care in ziua sfânta de Paste Bula incepe din nou... ei bine, se deschide cerul, norii lasa un tunel luminos intre ei si se aude o voce... Bula, da-mi o sansa, joaca macar o data la lotto..."
am ajuns la modul din -3x^2 - 3x - 1 = 5x+12 si 3x^2 - 3x + 1 = 5x+12 pentru x^3 - (x-1)^3 iar prima ecuatie nu are solutii intregi
imi raspunde cineva?


Da, desigur.
Raspunsul este ca nu ati inteles nimic.

Trebuie sa lucrati cu "INEGALITATI" pentru a vedea ca "de la o vreme" (pentru x suficient de mare in modul) nu mai pot fi generate solutii.

Intre timp precizati care este surs problemei, ce nivel aveti, ce nivel are problema, ce probleme asemanatoare ati rezolvat. Este ultima atentionare
problema e luata din gazeta matematica nr 10/2014, nu sunt asa buna la mate, clasa a 10-a si nu am rezolvat probleme din acestea pana acum imi puteti zice ce inegalitate ca nu imi dau seama
inegalitatea este : modul din 3x^2 - 3x+1 > modul din 5x+12 pentru orice x >100. sursa am scriso

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Mar 2015, 22:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]

m-ati bagat in ceata. eu nu am inceput bine?


Nu stiu unde nu ati inceput bine, in orice caz inca nu ati inceput de loc.
(A spune ca ceva ar trebui sa fie divizibil cu 5 nu este un inceput.)

Pur si simplu problema va depaseste.
Va rog sa intelegeti macar acest lucru.

Pana una alta calculati va rog

x^3 - (x+1)^3 si
x^3 - (x-1)^3

si vedeti daca diferenta are sansa sa fie "din punctul de vedere al marimii" de "talia" lui 5x + 12 ...

Daca nu intelegeti ceva, trebuie sa spuneti ce. Cuvantul "ceata" nu ma ajuta sa va ajut, nu face parte din comunicatie, nu este ceva matematic. Exista un banc de forma (foarte prescurtata)...
"Bula se roaga zilnic, mai multe ore pe zi, <Doamne, da sa castig la lotto, Doamne, da sa castig la lotto, Doamne...> Dupa câtiva ani in care Bula s-a purtat cuvios si ireprosabil, in momentul in care in ziua sfânta de Paste Bula incepe din nou... ei bine, se deschide cerul, norii lasa un tunel luminos intre ei si se aude o voce... Bula, da-mi o sansa, joaca macar o data la lotto..."
am ajuns la modul din -3x^2 - 3x - 1 = 5x+12 si 3x^2 - 3x + 1 = 5x+12 pentru x^3 - (x-1)^3 iar prima ecuatie nu are solutii intregi
imi raspunde cineva?


Da, desigur.
Raspunsul este ca nu ati inteles nimic.

Trebuie sa lucrati cu "INEGALITATI" pentru a vedea ca "de la o vreme" (pentru x suficient de mare in modul) nu mai pot fi generate solutii.

Intre timp precizati care este surs problemei, ce nivel aveti, ce nivel are problema, ce probleme asemanatoare ati rezolvat. Este ultima atentionare
problema e luata din gazeta matematica nr 10/2014, nu sunt asa buna la mate, clasa a 10-a si nu am rezolvat probleme din acestea pana acum imi puteti zice ce inegalitate ca nu imi dau seama
inegalitatea este : modul din 3x^2 - 3x+1 > modul din 5x+12 pentru orice x >100. sursa am scriso


Bine, avem nevoie de doua inegalitati de fapt,

| 3x^2 - 3x+1 | > | 5x+12 | pentru orice x >100 si
| 3x^2 + 3x+1 | > | 5x+12 | pentru orice x >100 .

De aici rezulta ca pentru x > 100 nu putem gasi nici un fel de solutie y deoarece:
-> y = x nu convine
-> x^3 - (-y)^3 este in modul ce putin diferenta dintre x^3 si cel mai apropiat alt cub perfect, care din cele de mai sus este mai mare decat | 5x+12 | , deci nu putem avea egalitatea.

Ramane sa gasiti granita mai mica, dar buna in loc de 100, cautand solutii pentru cazurile ramase.

Nota: Sursa am gasit-o, era bine ascunsa.
Mentionati aici, granitele bune si toate solutiile, la un moment dat vreau sa vad si eu munca, nu numai interpelari laconice.




---
df (gauss)
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
30 Mar 2015, 21:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
imi puteti zice va rog solutia din gazeta matematica? sau pe cea a autorului

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
31 Mar 2015, 01:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
imi puteti zice va rog solutia din gazeta matematica? sau pe cea a autorului

Asteptati pana vor fi publicate in Gazeta Matematica. Propun sa ne oprim aici cu indicatiile la aceasta problema la care banuiesc ca Gazeta Matematica mai accepta solutii.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
31 Mar 2015, 11:23

[Trimite mesaj privat]



[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ