Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Proprietatea lui Darboux
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
11 Mar 2015, 18:28

[Trimite mesaj privat]

Proprietatea lui Darboux    [Editează]  [Citează] 

In primul rand, imi cer scuze pentru num?rul mare de probleme postate in timp asa scurt insa am intrat pe ultima suta de metri
Acum am nevoie de ajutor la o problema din gazeta. Stiu ca poate fi interpretat altfel(ca vreau sa folosesc problemele in nu stiu ce scop), dar chiar vreau sa stiu cum se rezolva sau ideea pe care as putea sa merg.

Gm nr1/2015
27022. f:[a, b]-> R cu proprietatea lui Darboux si cu f(a) ori f(b)> 0. Multimea M={x apartine [a, b]/f(x)=0} este finita si are un numar impar de elemente. Demonstrati ca f are un punct de extrem local ce apartine lui M.

Am vizualizat putin pe un grafic ?i m-am gândit asa intuitiv la o rezolvare insa in cazul in care functia este continua. Nu stiu insa ce sa fac cu proprietatea lui Darboux. Mul?umesc anticipat!

gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
06 Mar 2015, 19:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Stiu ca poate fi interpretat altfel(ca vreau sa folosesc problemele in nu stiu ce scop)


Scopul este clar: sâmb?ta viitoare, la etapa jude?ean?, una din cele 4 probleme propuse va fi din Gazet?.

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
06 Mar 2015, 19:29

[Trimite mesaj privat]


Am cerut doar o idee, nu am postat aici toate problemele din gazeta. Majoritatea le-am rezolvat singur. Daca doriti sa ma ajutati, apreciez mult, daca nu, nu e nicio problema.
M-am inscris pe forum pentru ca vreau sa invat ceva.

gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
06 Mar 2015, 19:39

[Trimite mesaj privat]


De ce nu profi?i de faptul c? în ora?ul t?u locuie?te unul dintre cei mai buni "problemi?ti" din ?ar? (în special la analiz?), prof. Mihai Piticari?

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
06 Mar 2015, 20:04

[Trimite mesaj privat]


E mai complicat...

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Mar 2015, 22:34

[Trimite mesaj privat]


Care ar fi solutia cu o functie f care este continua?


---
df (gauss)
adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
07 Mar 2015, 08:46

[Trimite mesaj privat]


V-am spus ca am vizualizat doar intuitiv o solu?ie. Un punct de extrem local ce apartine lui M înseamn? cu f (x)=0 deci pe axa Ox. F (a) si f (b) sunt de aceeasi parte si nu pot taia axa Ox intr-un nr impar de ori decat daca una este doar tangenta, acela fiind acel punct de extrem local.

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
08 Mar 2015, 11:50

[Trimite mesaj privat]


Nu se poate sa imi dati macar o idee? Va rog

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
09 Mar 2015, 18:18

[Trimite mesaj privat]


Va rog respectuos domnule gauss daca ati putea sa imi explicati macar cum sa fac "trecerea" de la contunuitate la darboux. Mul?umesc anticipat!

adrian97
Grup: membru
Mesaje: 86
11 Mar 2015, 18:28

[Trimite mesaj privat]


Am rezolvat problema, multumesc

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ