Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
05 Mar 2015, 21:02

[Trimite mesaj privat]


Explicit:

[Citat]

...problema de mai sus, in care se cer TOATE SOLUTIILE, este cu totul alta decât problema EXISTENTEI SOLUTIEI (UNICE) *intr-un interval dat*.

INTELEGETI ACEST LUCRU ?
Va rog sa raspundeti cu DA sau NU...


---
df (gauss)
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
05 Mar 2015, 22:06

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Explicit:

[Citat]

...problema de mai sus, in care se cer TOATE SOLUTIILE, este cu totul alta decât problema EXISTENTEI SOLUTIEI (UNICE) *intr-un interval dat*.

INTELEGETI ACEST LUCRU ?
Va rog sa raspundeti cu DA sau NU...
asta da, am inteles dar cred ca se poate rezolva ecuatia din moment ce exista cel putin o solutie in intervalul -1,0

cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
05 Mar 2015, 22:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Explicit:

[Citat]

...problema de mai sus, in care se cer TOATE SOLUTIILE, este cu totul alta decât problema EXISTENTEI SOLUTIEI (UNICE) *intr-un interval dat*.

INTELEGETI ACEST LUCRU ?
Va rog sa raspundeti cu DA sau NU...
eu zic ca am scris enuntul destul de clar Sa se rezolve in R ecuatia : 2^x + 2x = 0.

maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
05 Mar 2015, 23:11

[Trimite mesaj privat]


Buna seara. Daca ar fi sa rezolvam problema dupa cum zice si domnul Searbliss ar trebui sa demonstram ca in intervalul [-1,0] exista cel putin o solutie pentru ecuatia

cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
05 Mar 2015, 23:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara. Daca ar fi sa rezolvam problema dupa cum zice si domnul Searbliss ar trebui sa demonstram ca in intervalul [-1,0] exista cel putin o solutie pentru ecuatia
totusi care este solutia ecuatiei?

gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1072
05 Mar 2015, 23:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
totusi care este solutia ecuatiei?


Exemplu de "încremenire în proiect".

maiya
Grup: membru
Mesaje: 419
06 Mar 2015, 01:39

[Trimite mesaj privat]


Buna seara

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Mar 2015, 23:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Explicit:

[Citat]

...problema de mai sus, in care se cer TOATE SOLUTIILE, este cu totul alta decât problema EXISTENTEI SOLUTIEI (UNICE) *intr-un interval dat*.

INTELEGETI ACEST LUCRU ?
Va rog sa raspundeti cu DA sau NU...
asta da, am inteles dar cred ca se poate rezolva ecuatia din moment ce exista cel putin o solutie in intervalul -1,0


Raspunsul "asta da" nu l-am oferit.
In plus *credeti* un lucru pe care nu il intelegeti.
A *rezolva* inseamna "a pune mana pe solutie" (intr-un limbaj pe care poate il intelegeti mai bine).

In cazul de fata "nu se poate pune mâna pe solutie".
Deci nu se poate rezolva.

Dar se poate afirma si demonstra existenta si unicitatea unei solutii in intervalul de la -1 la 0 , se foloseste pentru aceasta continuitatea si monotonia functiei x -> 2^x + 2x .

Dumneavoastra aveti probleme cu urmatoarea situatie,
cineva va spune ca in Bucuresti exista cel putin un instalator care sa va poata repara spargerea de tevi din baie, dar ca nu ii stie numele, dumneavoastra spuneti ca desigur ca putem pune mâna pe numele lui, deoarece el exista in tot Bucurestiul, nu avem decât sa le luam câte un interviu fiecarui instalator, apoi sa ii punem la lucru, sa vedem care din ei chiar poate repara... Bine, dar numele putem sa i-l stim, chiar daca nu repara, daca nu verificam ca repara, chiar daca nu stim cu ce unelte se repara, chiar daca nu este nascut inca... cândva va veni, el, instalatorul de tevi de baie universal si ne va spune numele lui unic, Ilie Gheorge, dupa care il stim cu totii, ne uitam la el, il spunem, ba, Ilie Gheorge, tu, reparatorul de tevi, de ce nu am avut pana acum carte de telefon cu numele tau incercuit cu rosu, acum vedem, tu esti cel ce repara tevile de baie, acum si-n beciul beciurilor, amin.

Cam asa este si la noi, nu putem pune mâna nicicum cu metodele cartilor de liceu pe acel instalator x care face ca sa avem 2^x + 2x = 0, dar cândva matematicienii vor cumpara cartea de telefon facuta special pentru acest x,
x care nu se numeste

-0.3833323479810615465556022112551574240033376733349160292304421884677763978624362114265146048489512653...

ci de asemenea Ilie Gheorghe,
dar nu orice Ilie Gheorghe, ci acel Ilie Gheorghe care se poate aproxima cu -1/2 cu o eroare mai mica de unu la suta, da, când il vom sti, intâlni in cale ca ne repara aceasta ecuatie foarte importanta care trebuie sa aibe o solutie, nu de alta, dar ea exista, deci trebuie sa fie in cartea de telefon pe care oamenii o tiparesc litera cu litera intr-o viata finita de asa natura incat sa redea cele mai infinite si transcendente idei si mistere ale lumii, desigur totul foarte simplu, in momentul in care il cunoastem pe Ilie Gheorghe, noi, bucurestenii de azi, nu bucurestenii din Madrid, Londra si New York, care il cunosc poate pe Elias Jorge, desigur, acelasi Ilie Gheorghe care ne repara tevile sau ne rezolva o ecuatie, pentru ca cineva trebuie sa ne repare teava si cineva trebuie sa ne rezolve ecuatia, pentru ca pe lumea aceasta nu exista nimic nerezolvat, tot ce exista are o solutie, iar deoarece are o solutie, o si stim, desigur ca o stim, Ilie Gheorge, am mai spus-o, pentru ce dusi poate Elias Jorge, dar tot Ilie Gheorge...

Imi doresc din inima sa vi se para - mai bine, sa fiti convins(a), ca delirez la maxim in cele de mai sus, ca nu este bur si simplu nimic de inteles, ei bine, atunci aveti dreptate, in plus veti simti exact ceea ce simt eu cand va citesc postarile. Nu am altfel de arme sa va fac clar acest lucru, de aceea postarea de fata, pentru care imi cer scuze.


---
df (gauss)
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ