Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
17 Feb 2015, 21:55

[Trimite mesaj privat]

comparatie    [Editează]  [Citează] 


Nivelul de rezolvare este clasa a 7-a deci nu se admite rezolvarea cu monotonia functiei.
De asemeni nu a fost admisa rezolvarea de a se compara numerele prin ridicare la patrat.
Multumesc


---
sabina
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1071
17 Feb 2015, 15:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Nivelul de rezolvare este clasa a 7-a deci nu se admite rezolvarea cu monotonia functiei.
De asemeni nu a fost admisa rezolvarea de a se compara numerele prin ridicare la patrat.
Multumesc


Ceea ce vrei tu e imposibil. Puterile cu exponent real nu se definesc în clasele de gimnaziu.

Ce înseamn? "nu a fost admis? rezolvarea de a se compara numerele prin ridicare la patrat."? A? fi curios s? v?d o astfel de "rezolvare", ca s? în?eleg de ce "nu a fost admis?". Ne po?i ar?ta?

sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
17 Feb 2015, 16:53

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Trebuie sa fac o mica corectura: problema este necesara pentru studiu pentru examenul de capacitate.
Acum prin clasa a 7-a am vrut sa spun ca trebuie rezolvata fara a se folosi monotonia functiei care se studiaza in clasele superioare.
Problema a fost extrasa din"http://www.mateinfo.ro/formule-matematica-liceu/doc download/127-sinteze-matematice-teorie-liceu prof.adrian-stan"(pag.95).
Problema a mai fost pusa mai de mult tot la PRODIDACTICA dar atunci din omisiune nu s-a specificat faptul ca trebuie rezolvata la nivel mai inferior clasei a 11-a si unde s-a propus aceasta rezolvare prin ridicare la patrat dar aceasta rezolvare a fost criticata de domnul Pitagora care pe buna dreptate a propus pentru rezolvarea sa ideea de a se analiza pentru rezolvarea sa monotonia functiei lnx/x.
Am incercat acum sa gasesc rezolvarea problemei respective dar nu am gasit-o fiind mai de mult dar daca este necesar neaparat o mai caut.
Apreciez fata de nivelul problemelor din acel capitol al lucrarii d-lui prof.Stan ca problema nu se refera la clase superioare.
Atunci s-a zis asa:daca


---
sabina
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
17 Feb 2015, 19:12

[Trimite mesaj privat]




adica
, deci primul numar este mai mic decat al doilea.
Oricum e mai mult decat clasa a 7-a... chiar si intuitiv.


---
Doamne ajuta...
Petre
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
17 Feb 2015, 20:07

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Eu am facut o mica eroare de exprimare problema este de fapt pentru pregatire examen de capacitate.
Aveti dreptate are un grad mai mare de dificultate .
Rezolvarea facuta de dumneavoastra este extraordinara si va multumesc foarte mult!


---
sabina
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
17 Feb 2015, 21:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]



Va rog sa separati "matematica" de text.



---
df (gauss)
sabi
Grup: membru
Mesaje: 326
17 Feb 2015, 21:55

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Nu se putea ca domnul Gauss sa stea departe de rezolvarea acestui exercitiu.
Multumesc mult de tot!


---
sabina
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ