Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » integralaimproprie
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
20 Jan 2015, 06:20

[Trimite mesaj privat]

integralaimproprie    [Editează]  [Citează] 

Buna ziua
Se da:

Ideea este ca aceasta integrala o putem considera ca o integrala improprie pentru care se cere integrarea cu o limita superioara egala cu zero,dar domeniul este<0.
Va rog sa imi spuneti daca este bun rationamentul?Cu anumite erori in notatii.
Multumesc foarte mult.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 Jan 2015, 19:37

[Trimite mesaj privat]


De unde provine exercitiul si de ce titlul postarii este (modulo neglijenta in scriere) "Integrala improprie"?



---
Pitagora,
Pro-Didactician
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
19 Jan 2015, 22:55

[Trimite mesaj privat]


Exercitiul este din Culegere de probleme Bacalaureat Matematica M1 2014 prof.Andrei Dobre.(varianta 4).
Bineinteles ca acolo nu este vorba de integrala improprie dar m-am gandit ca nu pot rezolva altfel valoarea integralei in punctul zero ca domeniul este pentru x<0
deci fara zero.
Dar nu stiu daca este bine de aceea v-am intrebat -poate ca exista alt procedeu?
Multumesc

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
20 Jan 2015, 02:45

[Trimite mesaj privat]


Exercitiul nu are legatura cu integralele improprii.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
filip90
Grup: membru
Mesaje: 403
20 Jan 2015, 06:20

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Eu am mai avut un exercitiu asemanator (Carantina -functie/02 Decembrie 2014)si dumneavoastra mi-ati indicat atunci sa studiez integralele improprii-ma gandesc ca asta in legatura cu rezolvarea exercitiului respectiv.
Din aceasta cauza am folosit si aici integralele improprii.
Eu nu mai stiu cum sa procedez pentru ca atunci cand scriu:

valoarea superioara pentru prima integrala este x=0 dar primul domeniu pentru care f(x)=sinx contine domeniul pentru x<0 si in care nu intra x=0.
Cred ca nici o prelungire prin continuitate nu este valabila aici deoarece x=0 intra in cel de-al doilea domeniu.
Va rog sa nu va suparati-imi cer scuze-dar eu practic nu stiu cum sa mai procedez?
Cum sa integrez cu o valoare x=0 cand aceasta valoare nu intra in domeniul de definitie pentru f(x)=sinx?
Probabil ca eu gresesc pe undeva si sa nu va suparati daca va rog sa ma ajutati sa rezolv dilema respectiva.
Cu stima

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ