Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Broke
Grup: membru
Mesaje: 62
13 Jan 2015, 12:20

[Trimite mesaj privat]

Izomorfism    [Editează]  [Citează] 

Buna seara. Am si eu o nelamurire.

Se considera multimea A = { (1+i)^k | k numar intreg }, A e inclusa in multimea numerelor complexe.

Trebuie sa demonstrez ca (A,?) si (Z, +) sunt izomorfe. Ma intereseaza cum aflu aplicatia atat in problema, cat si in alte probleme. Este vreo metoda sau prin experienta imi dau seama? Multumesc.
PS: Am notat cu "?" operatia de inmultire.


---
Respecta si vei fi respectat
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
13 Jan 2015, 12:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara. Am si eu o nelamurire.

Se considera multimea A = { (1+i)^k | k numar intreg }, A e inclusa in multimea numerelor complexe.

Trebuie sa demonstrez ca (A,?) si (Z, +) sunt izomorfe. Ma intereseaza cum aflu aplicatia atat in problema, cat si in alte probleme. Este vreo metoda sau prin experienta imi dau seama? Multumesc.
PS: Am notat cu "?" operatia de inmultire.


In cazul de fata este clar ca aplicatia de la Z la A care trimite k numar intreg in (1+i)^k este (injectiva, surjectiva, morfism de grupuri, deci) izomorfism de grupuri.

In general lucrurile pot fi mai complicate.
In principiu, grupurile abeliene finit generate (la nivel de facultate Z-modulele) au o teorema de structura. Este atunci usor sa se caute partile pe care le prescrie structura ca fiind unicele posibile.

Teorema factorilor invarianti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Finitely-generated_abelian_group#Invariant_factor_decomposition


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ