Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ioana3636
Grup: membru
Mesaje: 91
07 Dec 2014, 06:18

[Trimite mesaj privat]

Comparare    [Editează]  [Citează] 

La tema am primit urmatorul exercitiu: sa se compare numerele sqrt3(4)+sqrt3(13) si sqrt3(9)+sqrt3(8), unde sqrt3(x) inseamna radical de ordin 3 din x.

Am incercat sa ridic la puterea a treia ambele numere, insa fara folos. Am incercat de asemenea sa le inmultesc cu conjugatul(sa formez o fractie cu numaratorul 17). De asemenea am observat ca 4+13=9+8, dar nu stiu cum sa ma folosesc de aceasta portita.


---
Buna!
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
06 Dec 2014, 22:18

[Trimite mesaj privat]


Calculand derivata se vede usor ca functia
este strict crescatoare pe intervalul
deci f(4)<f(8).

Problema se poate rezolva si in alte moduri dar cel de mai sus este cel mai natural. Bineinteles, daca nu stim derivate ar fi fost bine sa scriem la cel nivel suntem cu matematica.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ioana3636
Grup: membru
Mesaje: 91
06 Dec 2014, 23:16

[Trimite mesaj privat]


Sunt in clasa a X-a si abia la anul invat derivatele. As fi recunoscatoare daca ati putea sa-mi oferiti o alta solutie.


---
Buna!
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 Dec 2014, 06:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunt in clasa a X-a si abia la anul invat derivatele. As fi recunoscatoare daca ati putea sa-mi oferiti o alta solutie.


Folosind un calculator de buzunar vedem ca
si
. Din acest motiv in cativa ani probabil un asemenea exercitiu nu va mai fi dat la orele de matematica. Pana atunci doar ne inspiram si stim ca trebui sa demonstram inegalitatea

Dupa o amplificare cu conjugatul obtinem inegalitatea echivalenta

care se demonstreaza foarte simplu (fiecare termen din numitorul membrului stang este mai mare decat termenul corespunzator din numitorul membrului drept).


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ