Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
05 Dec 2014, 08:14

[Trimite mesaj privat]

ecuatie    [Editează]  [Citează] 

Daca x1,x2 sunt solutiile ecuatiei x^2 + x + 1 = 0, sa se calculeze x1^5 + x2^5 si apoi x1^n + x2^n. fara forma trigonometrica va rog

aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
04 Dec 2014, 17:36




Cu rela?iile lui Vieta, determin?m, pentru început, suma ?i produsul r?d?cinilor.

cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
04 Dec 2014, 18:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Cu rela?iile lui Vieta, determin?m, pentru început, suma ?i produsul r?d?cinilor.
si apoi cum calculez la puterea a 5a si la puterea n?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
04 Dec 2014, 19:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca x1,x2 sunt solutiile ecuatiei x^2 + x + 1 = 0, sa se calculeze x1^5 + x2^5 si apoi x1^n + x2^n. fara forma trigonometrica va rog


Daca un numar este solutie pentru ecuatia data, este solutie si pentru ecuatia



Apoi iei in discutie cazurile n=3k; n=3k+1 si n=3k+2.


---
C.Telteu
cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
04 Dec 2014, 19:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Daca x1,x2 sunt solutiile ecuatiei x^2 + x + 1 = 0, sa se calculeze x1^5 + x2^5 si apoi x1^n + x2^n. fara forma trigonometrica va rog


Daca un numar este solutie pentru ecuatia data, este solutie si pentru ecuatia



Apoi iei in discutie cazurile n=3k; n=3k+1 si n=3k+2.
imi puteti zice va rog cum calculez la puterea a 5-a ca nu imi dau seama si de ce daca este solutie pentru x^3 este pentru un n oarecare cum ati gandit?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
04 Dec 2014, 20:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
imi puteti zice va rog cum calculez la puterea a 5-a ca nu imi dau seama si de ce daca este solutie pentru x^3 este pentru un n oarecare cum ati gandit?


Daca ati vazut filmul "Karate kid", cred in cazul de fata sunteti in faza in care trebuie "sa lustruiti masina". Procesul de invatare presupune o munca din partea celui care invata.

Vazand intrebarea pe care o puneti cred ca ar trebui pur si simplu sa gasiti cele doua radacini si apoi sa calculati succesiv puterea a doua, a treia , a patra si apoi a cincea pentru fiecare din ele. Odata ce ati terminat veti avea sanse mai mari sa intelegeti explicatiile care vi s-au dat.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
04 Dec 2014, 20:29

[Trimite mesaj privat]


dupa ce determinam suma si produsul radacinilor folosim formulele lui Newton!


---
Doamne ajuta...
Petre
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
04 Dec 2014, 22:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
imi puteti zice va rog cum calculez la puterea a 5-a ca nu imi dau seama si de ce daca este solutie pentru x^3 este pentru un n oarecare cum ati gandit?


acest stil de scris fara virgula si punct este foarte interesant trebuie sa il folosesc si eu la puterea a 5-a nu stim ce sa calculam si nu este clar care este ecuatia pentru care avem "solutia pentru x^3" dar nu este clar nici macar cine este solutie lucru care in matematica lasa mult de dorit in orice caz de ce daca este solutie pentru x^3 este pentru un n oarecare este o intrebare care poate fi usor clarificata daca avem voie sa il luam pe n oarecare asa ca mai sus dupa modul in care da restul 0 sau 1 sau 2 la 3 impartire pe cazuri si eu mai intai as chiar incerca cu n egal cu 0 apoi cu 1 si apoi cu 2 dupa care la trei se vede ca ne reducem la n egal cu 0 si dam de 1+1=2 si la patru ne reducem la n egal cu 1 si dam de suma radacinilor care este folosind Vieta egala cu -1 si tot asa mai departe mai este un pic de munca de facut si sper din inima ca nu se intelege absolut nimic din explicatia de mai sus moment in care am explicat exact ceea ce am dorit sa explic anume faptul ca unde nu e virgula si punct e vai de litere.


---
df (gauss)
aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
04 Dec 2014, 22:33


[Citat]

cum calculez la puterea a 5-a ?


Bun?oar?, ar (mai) fi de urmat calea :



De aici, se re?ine :



Apoi:



De aici, se re?ine :




Apoi:



?i, mai încolo, tot a?a .

cristinat
Grup: membru
Mesaje: 195
04 Dec 2014, 22:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
imi puteti zice va rog cum calculez la puterea a 5-a ca nu imi dau seama si de ce daca este solutie pentru x^3 este pentru un n oarecare cum ati gandit?


acest stil de scris fara virgula si punct este foarte interesant trebuie sa il folosesc si eu la puterea a 5-a nu stim ce sa calculam si nu este clar care este ecuatia pentru care avem "solutia pentru x^3" dar nu este clar nici macar cine este solutie lucru care in matematica lasa mult de dorit in orice caz de ce daca este solutie pentru x^3 este pentru un n oarecare este o intrebare care poate fi usor clarificata daca avem voie sa il luam pe n oarecare asa ca mai sus dupa modul in care da restul 0 sau 1 sau 2 la 3 impartire pe cazuri si eu mai intai as chiar incerca cu n egal cu 0 apoi cu 1 si apoi cu 2 dupa care la trei se vede ca ne reducem la n egal cu 0 si dam de 1+1=2 si la patru ne reducem la n egal cu 1 si dam de suma radacinilor care este folosind Vieta egala cu -1 si tot asa mai departe mai este un pic de munca de facut si sper din inima ca nu se intelege absolut nimic din explicatia de mai sus moment in care am explicat exact ceea ce am dorit sa explic anume faptul ca unde nu e virgula si punct e vai de litere.
Domnule Gauss, aveti dreptate. Imi cer scuze pentru ca am uitat o virgula. Totusi, care este cheia rezolvarii acestor 2 subpuncte de la ecuatia data? nu inteleg de ce x^3 = 1

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
04 Dec 2014, 22:56

[Trimite mesaj privat]


O sa incerc sa pun semnele de punctuatie si sa rearanjez textul, ca sa il inteleg.
[Citat]
Imi puteti zice, va rog, cum calculez CE? la puterea a 5-a, ca nu imi dau seamaPunct Si de ce daca CINE este solutie pentru ECUATIA x^3 - 1 = 0 este se poate rezolva problema (repede) pentru un n oarecarePUNCT Cum ati gandit?


Care este rezultatul inmultirii:

( x^2 + x + 1 ) ( x - 1 )

?


---
df (gauss)
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ