Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
10 Dec 2014, 17:02

[Trimite mesaj privat]

Intrebare    [Editează]  [Citează] 


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
04 Dec 2014, 20:29

[Trimite mesaj privat]


Care este sursa problemei?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
05 Dec 2014, 14:38

[Trimite mesaj privat]



Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 Dec 2014, 18:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Este adevarat, dar la nivel de liceu aceasta problema mi se pare mult mai dificila decat cea la rezolvarea careia vreti s-o folositi. Nu vad cum evitam faptul ca daca functia este integrabila multimea punctelor de discontinuitate are masura Lebesgue 0.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 Dec 2014, 18:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Functia
este continua si in plus
.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 Dec 2014, 19:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Ceva nu este in regula in enunt la problema asta. Nu vad de ce in cazul de fata functia
este integrabila pe [0,1]. Mai exact avem o problema cu marginirea.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
06 Dec 2014, 18:21

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru rezolvare!
Totusi, imi puteti da o rezolvare a problemei puse de mine(ma refer la intrebare)? Peste masura Lebesgue am mai dat (nu prea mult, dar...)! Multumesc!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Dec 2014, 22:19

[Trimite mesaj privat]


Pentru a incerca sa vedeti care sunt dificultatile de rezolvare sa incercam o varianta "mai simpla" pe acelasi calapod, iata o cu totul alta problema:



Daca nu puteti rezolva asa ceva, nu ne putem apuca nici de problema initiala.
Pur si simplu, efortul de rezolvare acurata nu compenseaza interesul pentru problema. In primul rand pe mine nu ma intereseaza functiile integrabile Riemann, daca tot integram, ne legam de functii integrabile Lebesgue.
Apoi nu vad la ce ne ajuta sa gasim un interval pe care f este mai mare ca 1 sau 1.

Incercati mai intai cu propriile puteri sa gasiti o
Solutie...

Daca chiar trebuie sa rezolvam cele de mai sus, ne legam de multimile preimagine prin f ale masurabililor din ( 0, oo ):

(0,1)
{1}
(1,oo)

pe care le notam respectiv cu
A
B
C
si problema are de-a face mai mult sau mai putin cu modul in care putem gasi in C un interval.

- Daca C este de masura nula, atunci si A este si avem un tip de necazuri, B este de masura 1, dam la o parte din B multimea de puncte de discontinuitate, care este de masura nula si dam de un B'. Complementul lui B' in [0,1] este un B''.
Putem acoperi B'' cu intervale (in numar finit) a caror suma de masuri este < 1/2 . Vedem ca ne raman un numar finit de intervale in afara lor, desigur ca avem masura lor > 1/2, deci cel putin un interval este nevid, pe unul din ele avem f = 1 si am terminat.

- Daca nu, dam la o parte din C multimea de masura nula pe care f este discontinua, aplicand teorema lui Lebesgue de caracterizare a unei functii integrabile Riemann, dam de un punct de continuitate si terminam repede. Aici aplicam, asa cum a spus si Pitagora mai sus un rezultat foarte puternic (Lebesgue).

Problema initiala se face cam la fel.


---
df (gauss)
npatrat
Grup: membru
Mesaje: 1592
10 Dec 2014, 17:02

[Trimite mesaj privat]


Multumesc! Nu e asa de usor, dar...

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ