Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Legatura chimica si structura substantei
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
N1ceBoy
Grup: membru
Mesaje: 5
20 Nov 2014, 04:00

[Trimite mesaj privat]

Legatura chimica si structura substantei    [Editează]  [Citează] 

Salut. Am nevoie urgent de ajutar la chimie.


Ar fi de dorit sa se caracterizeze 2 elemente. Benzina si sarea de bucatarie.
Multumesc anticipat.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
20 Nov 2014, 04:00

[Trimite mesaj privat]


Benzina:
Pagina in limba engleza este:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline
si pe ea dam de suficient de multa chimie. Asta din cauza ca lumea incearca sa inteleaga si din cauza faptului ca cei ce inteleg isi ofera cunostintele din timpul lor liber, prin munca asidua. Efectul este faptul ca daca eu vreau sa stiu chiar amanunte despre benzina, amanute care au sens, legatura si sunt prezentate sintetic, ei bine, pana si eu am acces la informatie si sansa sa profit de cunostintele umane. Desigur ca si eu trebuie sa muncesc. (In primul rand muncesc la o problema intelegand sa inteleg ce se da si ce se cere. Apoi abia pot sa ma apuc de o solutie. Intelegeti acest lucru? Acesta este primul ajutor urgent pe care pot sa il dau.)

Pagina in limba româna despre benzina exista si ea.
[url]http://ro.wikipedia.org/wiki/Benzin?
Din cauza faptului ca in România benzina se trateaza altfel, efectul este prezenta pe pagina wiki despre benzina a unor propozitii de forma:
Istoric

Înainte de inventarea motoarelor cu combustie intern?, benzina era vândut? în sticle mici, ca un tratament împotriva p?duchilor ?i ale ou?lor acestora. Acest tratament nu mai este comun datorit? riscului mare de incendiu ?i riscului dermatitei.

În timpul R?zboiul Franco-Prusac al anilor 1870-71, pétrole (benzin?) era adunat? în Paris pentru a fi folosit? împotriva unui posibil atac Prusac asupra ora?ului. Mai târziu, în 1871, s-au r?spândit zvonuri în ora?, privind a?a-numitele pétroleuses, femei care foloseau benzin? pentru a incendia cl?dirile ora?ului.

Benzina este de asemenea folosit? ca inhalant psihoactiv.


In afara de aceste informatii pretioase, nu mai sunt prea multe alte propozitii. Asta din cauza faptului ca nimeni nu are timp sa scrie urgent ceva. Efectul este faptul ca daca avem cumva paduchi, stim ca trebuie sa cumparam benzina. Din pacate pe pagina nu se specifica "in cazul de folosire impotriva paduchilor, nu va apropiati de foc".

Sa revenim la problema.
Benzina nu are nimic de-a face cu enuntul schematic din cartea scanata in dreptul exercitiului cu steluta, unde steluta nu inseamna dificultate, ci tema urgenta. Benzina nu este un "atom" ci o molecula complexa, o adunatura structurala de atomi in structuri chimice care se studiaza in chimia organica,

acestea sunt doar parti din structura. deci partea cu "structura atomului" pica din "tema cu benzina". Noi am putea acum sa ne legam de un atom "mai dureros" din toata structura chimica, de stabilitatea legaturii cu pricina. Dar asa ceva trebuie sa faca exerctiul pentru noi, daca nu, scriem noi cartea. Apoi, in ciuda experientei comune a celor ce transporta benzina inghetata, benzina nu prezinta in forma ei naturala o retea cristalina. Este in stare de lichid, iar benzinariile au probleme mari cu volatilitatea ei. Motiv pentru care scrie peste tot ceva decorativ de forma "FUMATUL INTERZIS IN STATIA DE BENZINA", efectul acestei lozinci fiind faptul ca din ce in ce mai multi oameni isi aduc aminte ca nu am mai fumat de mult, intra in chioscul din benzinarie, isi cumpara urgent tigari si le aprind deja la iesirea pe usa din chiosc, fumandu-le in liniste pe drumul spre masina. Proprietatile fizice ale celor ce fac acest lucru sunt deosebite, oameni bine facuti, dintr-o bucata, dintr-un atom cum s-ar zice, atom care nu salasuieste in creier insa. Din aceasta cauza nici nu se apropie nimeni de ei sa le spuna "Stinge tigara, nenorocitule!" efectul fiind faptul ca ei fumeaza pana la capat si arunca chistocul inca aprins pe jos cand li se pare ca trebuie sa intre in masina. Acestea ar fi proprietatile fizice ale substantei celor ce fumeaza in statia de benzina, in acest mod, dupa interpretarea mea a chimiei, am terminat si ultimul punct din exercitiu. Asta doar legandu-ma de benzina.


Sa ne legam mai departe si de sarea de bucatarie.
Pagina in limba engleza este:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_chloride
Este destul de greu de gasit, daca nu stim de la ora de chimie ca sarea de bucatarie este clorura de sodiu in limbajul uzual din chimie.

Aici se vede structura cristalina.
Atomii de Na si Cl sunt puternic legati.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c0/NaCl_polyhedra.png/200px-NaCl_polyhedra.png

Pagina in limba româna este:
[url]http://ro.wikipedia.org/wiki/Sare_de_buc?t?rie

De data aceasta pagina in limba romana contine si o informatie importanta:
Asimilarea în organism a unei cantit??i prea mari de sare poate conduce la serioase probleme de s?n?tate, precum cre?terea presiunii arteriale, disfunc?ii cardiovasculare, infarct, osteoporoz? ?i cancer stomacal.[4] Doar în 2010, 15% din decesele cauzate de infarct au fost din cauza consumului excesiv de sare.[5]

Acesta a fost doar un avatar de ajutar, scris la repezeala, ca pentru o urgenta.
Chimia este de exemplu foarte importanta pentru cei ce vor deveni medici. In speranta ca ei isi fac temele cu aceeasi urgenta, vom avea in cativa ani foarte multi medici de ultima urgenta pentru pacienti din ce in ce mai lenti.

NOTA / SFAT: Invatati chimia pentru viata, nu pentru nota, nu din obligatie fata de fata parintilor, nu din graba intre cateva plasari de teme pe internet. Este un bun uman, va va ajuta enorm in viata.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47549 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ