Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Algebra An 1, Facultate Automatica si Calculatoare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
m6y6r6e
Grup: membru
Mesaje: 37
17 Nov 2014, 02:59

[Trimite mesaj privat]

Algebra An 1, Facultate Automatica si Calculatoare    [Editează]  [Citează] 

Care este dimensiunea spatiului operatorilor liniari ai unui spatiu vectorial n-dimensional? Justificati raspunsul.

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
16 Nov 2014, 18:38

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Numim dimensiune a unui spatiu vectorial finit dimensional V/K numarul natural dimV=cardB cu B baza a spatiului vectorial considerat.
Altfel spus dimV reprezinta numarul de vectori ai unei baze.
Daca consideram (V,K)un spatiu vectorial finit dimensional (sau altfel spus de tip finit) care are o baza finita, dimensiunea spatiului vectorial dimV reprezinta numarul de vectori ai bazei considerate.
Daca (V,K)este un spatiu vectorial,atunci dim V=m.



studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
16 Nov 2014, 19:33

[Trimite mesaj privat]


(continuare)Scriem relatia:

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Nov 2014, 01:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Care este dimensiunea spatiului operatorilor liniari ai unui spatiu vectorial n-dimensional? Justificati raspunsul.


Spatiul operatorilor liniari pe un spatiu de dimensiune n poate fi identificat cu spatiul matricelor cu n linii si n coloane a carui dimensiune este
. Puteti scrie o baza a acestui spatiu de matrice?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Nov 2014, 01:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua
Numim dimensiune a unui spatiu vectorial finit dimensional V/K numarul natural dimV=cardB cu B baza a spatiului vectorial considerat.
Altfel spus dimV reprezinta numarul de vectori ai unei baze.
Daca consideram (V,K)un spatiu vectorial finit dimensional (sau altfel spus de tip finit) care are o baza finita, dimensiunea spatiului vectorial dimV reprezinta numarul de vectori ai bazei considerate.
Daca (V,K)este un spatiu vectorial,atunci dim V=m.




Eu consider acest gen de postari SPAM. Trebuie sa va atrag atentia ca nu dam nici un premiu pentru cine are un numar mare de postari, dimpotriva va contorizez postarile care induc utilizatorii in eroare.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
17 Nov 2014, 01:54

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Voi incerca:
Consider de exemplu ca o multime de vectori B formeaza o baza a unui spatiu vectorial,sa verificam acest lucru.Deci consideram vectorii

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
17 Nov 2014, 02:14

[Trimite mesaj privat]


(CONTINUARE)

Domnule profesor
Imi cer scuze daca v-am deranjat.
Aveti dreptate nu avem dreptul sa postam aici solutii-eu am vrut doar sa ajut pe studentul respectiv.
Dar nu este nici o problema-nu voi mai posta pe acest SITE.
Incaodata imi cer scuze daca v-am suparat cu ceva-a fost poate o interpretare gresita a mea de a putea posta aici solutii.
Oricum cererea dumneavoastra este foarte interesanta si va contribui intr-adevar la intelegerea problemei.
Cu stima

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Nov 2014, 02:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Aveti dreptate nu avem dreptul sa postam aici solutii-eu am vrut doar sa ajut pe studentul respectiv.


Daca ati fi postat o solutie totul era in regula. Ati postat ceva ce nu are legatura cu problema si doar vi se pare ca suna la fel. Daca nu aveti idee despre ce scrieti abtineti-va.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ