Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
28 Oct 2014, 10:55

[Trimite mesaj privat]


imi prezint scuzele de rigoare....am corectat rezolvarea!


---
Doamne ajuta...
Petre
aurel211
Grup: membru
Mesaje: 381
29 Oct 2014, 07:33




[Citat]
Nu vad care ar fi confuzia daca i-am zice doar "patrat".



Este o pura conventie.



[Citat]
Astfel de extravagante de limbaj nu prea atrag lumea spre matematica, ba din contra.



Matematica nu isi propune sa atraga.

Fiecare om atrage catre el matematica.

Atât cât îi permite Universul ( ! )

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
29 Oct 2014, 09:53

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
Am citit cu placere discutiile legate de acel patrat.
Vreau sa va spun ca domnul Cristi 2011 alias Integrator alias TAMREF nu prea cunoaste bine nici gramatica si nici matematica.
Astfel este cazul sa ii reamintesc daca cumva a stiut si a uitat de folosirea in limba romana a adjectivelor care vin sa intareasca rolul substantivelor intr-o fraza.
In cazul de fata "perfect"este un adjectiv si daca domnul respectiv doreste sa elimine din limbajul curent folosirea adjectivelor nu are decat eu personal nu o pot face.
Asa ca folosirea expresiei "patrat perfect"este foarte corecta si este o notiune consacrata in matematica.
De aceea eu imi permit sa il sfatuiesc pe domnul Cristi 2011 alias....alias....ca nu este de acuzat ca emana o anumita parare-este dreptul dumnealui -regretabil ar fi faptul ca contrazice un profesor de talia domnului Petre.
Ce sa faci - ar fi cazul ca dansul sa mai studieze putin atat folosirea adjectivelor din punct de vedere gramatical cat si matematic folosirea sistemului complet de evenimente de care cred ca nu a auzit pana acum-sau a uitat din diverse motive.
Cu stima

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
29 Oct 2014, 11:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua
Am citit cu placere discutiile legate de acel patrat.
Vreau sa va spun ca domnul Cristi 2011 alias Integrator alias TAMREF nu prea cunoaste bine nici gramatica si nici matematica.
Astfel este cazul sa ii reamintesc daca cumva a stiut si a uitat de folosirea in limba romana a adjectivelor care vin sa intareasca rolul substantivelor intr-o fraza.
In cazul de fata "perfect"este un adjectiv si daca domnul respectiv doreste sa elimine din limbajul curent folosirea adjectivelor nu are decat eu personal nu o pot face.
Asa ca folosirea expresiei "patrat perfect"este foarte corecta si este o notiune consacrata in matematica.
De aceea eu imi permit sa il sfatuiesc pe domnul Cristi 2011 alias....alias....ca nu este de acuzat ca emana o anumita parare-este dreptul dumnealui -regretabil ar fi faptul ca contrazice un profesor de talia domnului Petre.
Ce sa faci - ar fi cazul ca dansul sa mai studieze putin atat folosirea adjectivelor din punct de vedere gramatical cat si matematic folosirea sistemului complet de evenimente de care cred ca nu a auzit pana acum-sau a uitat din diverse motive.
Cu stima


Pe bune? Ridicol...
N-am nicio treaba cu dl "Tamref", de altfel daca urmaresti mesajele din urma, chiar m-am luat de el de mai multe ori pentru ca abereaza rau. Moderatorii cred ca pot confirma ca nu sunt clona lui Tamref.
Te sfatuiesc si eu sa fii mai atent cand faci acuzatii aiurea, mai ales in stil mitocan.
Si stai tu calm, am si eu eu o facultate de matematica la baza, deci ar trebui sa-ti fie rusine.
Nu am contrazis pe nimeni, stie toata lumea ca "patrat perfect" e o expresie "consacrata". Asa cum s-a zis mai sus, e o pura conventie, daca renunt la perfect nu se sfarseste lumea.
Auzi la el-sistem complet de evenimente, aberezi rau,a la Tamref, TU!!
Ce treaba are sistemul complet de evenimente care tine de probabilitati cu exprimarea "patrat perfect"? Esti de rasul curcilor...

Stii vorba aia, daca taceai, filosof ramaneai...


Oricum, cititorul care chiar are ceva in cap si da seama cam ce e cu un individ din asta care face atata caz si incepe sa jigneasca si vine cu mitocanii , totul pe tema unei amarate de CONVENTII. Si se mai face si de ras vrand s para destept, vezi "sistemul complet de evenimente".
Care-s evenimentele la patratul perfect, mai, inteligentule?

Apropo, evident am auzit de dl prof Petre Batranetu, eu am comentat exprimarea "patrat perfect" in general, nu era un atac la dansul, dar daca atat ai inteles tu...
Si vezi ca am ceva vechime pe forum, mai intru din cand in cand si mai ofer si indicatii chiar, unii mni-au multumit si prin mesaj personal chiar. Matale cu ce te lauzi, in afara de astfel de balarii??
Faza cu sistemul complet de evenimente arata ca habar nu ai pe ce lume esti in matematica. Te pricepi doar la balari si mistouri.
Inchei cu un poverb "prostul nu e prost destul daca nu e si fudul".
Din pacate, un prost, pe un forum matematic, nu se poate evidentia decat prin mistouri si atacuri, ca la matematica a aratat deja ca totul e o varza in capul lui.

071andrei
Grup: membru
Mesaje: 372
29 Oct 2014, 11:57

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua
(citez din domnul cristi 2011)"corect rezolvarea dar exista si patrate imperfecte?"
Daca trecem in domeniul logicii matematice si presupun ca

Dar in limbajul literar curent o exprimare anumita pe care o putem considera un eveniment nu este obligatoriu sa implice si existenta evenimentului contrar in sensul de a forma un sistem complet de evenimente.
Eu am o parere dar nu o mai lansez de frica sa nu va suparati prea tare:
atunci cand contraziceti pe cineva trebuie sa va documentati foarte bine de ce vrea sa spuna acel cineva si de ce argumente dispune.
Poate ca cu aceasta ocazie va completati bagajul de cunostiinte pe langa facultatea de matematica pe care sunt convins ca o aveti.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
29 Oct 2014, 13:59

[Trimite mesaj privat]


Oameni buni, sunt si asa obosit rau, viata asta e scurta, sa ne-o facem impreuna frumoasa, hai sa facem matematica...


---
df (gauss)
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47549 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ