Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
stuavram
Grup: membru
Mesaje: 176
26 Oct 2014, 21:16

[Trimite mesaj privat]

paradox    [Editează]  [Citează] 

Buna ziua
In legatura cu paradoxul Petersburg mai am o nelamurire si anume:
Am inteles ca la o aruncare putem avea una din cele doua posibilitati:cap sau pajura.
Daca iese cap se continua jocul daca iese pajura jocul se termina.
Miza este doi dolari pentru aruncare.
Daca la prima aruncare presupun ca iese cap se castiga doi dolari si jocul continua.
Daca la a doua aruncare iese sa zicem cap,atunci castigul este patru dolari,apoi daca iese la a treia aruncare tot cap castigul este de opt dolari si daca la a patra aruncare iese pajura jocul se termina.
Ce nu imi este mie prea clar aici:la finele celei de a treia aruncari castigul este de opt dolari sau de 2+4+8=14 dolari?
Adica castigul se cumuleaza pentru fiecare aruncare sau se defineste ca separat dupa ultima aruncare?
Poate ca intrebarea pare naiva dar eu nu prea am inteles fenomenul.
Va multumesc foarte mult.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
26 Oct 2014, 17:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua
...
Miza este doi dolari pentru aruncare.
Daca la prima aruncare presupun ca iese cap se castiga doi dolari si jocul continua.
Daca la a doua aruncare iese sa zicem cap,__atunci castigul este patru dolari,__apoi daca iese la a treia aruncare tot cap castigul este de opt dolari si daca la a patra aruncare iese pajura jocul se termina.
Ce nu imi este mie prea clar aici:__la finele celei de a treia aruncari castigul este de opt dolari sau de 2+4+8=14 dolari?


Acesta este din nou un alt enunt.
Mai inainte am analizat si rezolvat urmatorul mod de distribuirea a castigurilor:

Daca dupa prima aruncare iese pajura, se castiga 2 $ si jocul se termina.
ALTFEL: Daca dupa a doua aruncare iese pajura, se castiga 4 $ si jocul se termina.
ALTFEL: Daca dupa a treia aruncare iese pajura, se castiga 8 $ si jocul se termina.
ALTFEL: Daca dupa a patra aruncare iese pajura, se castiga 16 $ si jocul se termina.

si asa mai departe pana iese pajura.

Versiunea postata mai sus este conceputa pentru nerabdatori, daca dupa fiecare aruncare se da ceva. Nerabdatorii insista poate sa primeasca de fiecare data ceva... Trebuie poate sa adaptam:

(Versiune)

Daca dupa prima aruncare iese pajura, se castiga 2 $ si jocul se termina.
ALTFEL: Jucatorul nerabdator primeste in orice caz 2 $ inainte de a doua aruncare. Sa aruncam asadar inca o data.

Daca dupa a doua aruncare iese pajura, se castiga (4-2) $ si jocul se termina.
ALTFEL: Jucatorul nerabdator primeste in orice caz (4-2) $ inainte de a treia aruncare. Sa aruncam asadar inca o data.

Daca dupa a treia aruncare iese pajura, se castiga (8-4) $ si jocul se termina.
ALTFEL: Jucatorul nerabdator primeste in orice caz (8-4) $ inainte de a patra aruncare. Sa aruncam asadar inca o data.

si asa mai departe.


In orice caz, enuntul problemei trebuie sa faca clar cine ce si cand primeste.
Nu putem discuta despre toate enunturile posibile in care apare acest tip de paradox...

Ce primeste





---
df (gauss)
stuavram
Grup: membru
Mesaje: 176
26 Oct 2014, 18:19

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Multumesc pentru raspuns.
Eu am inteles asa: daca la prima aruncare iese cap,la a doua aruncare iese cap,si la a treia aruncare iese pajura jucatorul pleaca acasa cu o suma egala cu 8 dolari.
Am inteles bine?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
26 Oct 2014, 19:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Multumesc pentru raspuns.
Eu am inteles asa: daca la prima aruncare iese cap,la a doua aruncare iese cap,si la a treia aruncare iese pajura jucatorul pleaca acasa cu o suma egala cu 8 dolari.
Am inteles bine?


Da, in cele de mai sus am aranjat sa primeasca (in trei etape) in acest caz

2 + (4-2) + (8-4) .

Mult mai simplu e ca jucatorul sa primeasca banii o singura data, la sfarsit.
Atunci un enunt clar ne spune exact cat primeste de fiecare data.
Problema care am mai avut-o asa a fost, se primeau bani numai la pajura, anume respectiv
2, 4, 8, 16, ... dolari
dupa cum pajura aparea la aruncarea cu numarul
1, 2, 3, 4, ...


---
df (gauss)
stuavram
Grup: membru
Mesaje: 176
26 Oct 2014, 21:16

[Trimite mesaj privat]


Am inteles perfect aspectele problemei.
Va rog sa ma scuzati daca v-am cam sacait dar am inteles perfect perfect totul!
Multumesc foarte mult

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47528 membri, 58547 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ