Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 22:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am citit si eu postarea lui Ionela si parerea mea este ca problema este incomplet enuntata.
Cu o alta ocazie domnul profesor Gauss arata ca o problema este completa daca se indica si domeniul de definitie -lucru foarte logic.
Ori aici nu se spune nimic de domeniul de apartenenta pentru variabila x si ne lasa pe noi sa il ghicim lucru care conduce evident la confuzii.


Sunt de acord si am obosit repetand cat de bine este sa nu facem economie de caractere la scrierea enunturilor.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
24 Oct 2014, 22:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]

Deoarece semnele radicalilor sunt plus atunci rezult? c? cei doi radicali pot fi numere naturale ?i deci ori primul radical are valoarea 1,2,3 ?i cel de-al doilea radical va avea respectiv valoarea 3,2,1.Se observ? în final c? ori primul radical este egal cu 1 ?i deci x=96 , ori al doilea radical este egal cu 1 ?i deci x=16.Cum demonstr?m ca x nu poate fi numar ra?ional?Daca x este num?r ra?ional atunci ?i valorile de sub radical sunt ra?ionale. In acest caz se ajunge în final la o ecuatie de tipul
care nu are solu?ii pentru
?i deci x nu poate avea decât valori naturale ?i anume x=96 sau x=16.


Cam multe gafe! Aduce cu un discurs Victor Ponta: incercam sa-i pacalim pe cei care nu inteleg ca ne pricepem la acest subiect.

Cine este acel c din c^4 si de ce trebuie sa fie natural? In plus, unde se specifica in enunt faptul ca x nu are voie sa fie numar irational?


Lasa ca nici cu Iohannis nu ne e rusine :d.

Integrator
Grup: membru
Mesaje: 32
24 Oct 2014, 22:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Ecuatia completa cu raspunsul corect oferit de dumneavoastra ar fi asa:

Rezolvare:Domeniul de existenta pentru x este

Eu cam asa vad o varianta de problema cu rezolvarea oferita de dumneavoastra.

Bun? seara,
Chiar dac? x este ira?ional atunci rezult? ce a postat ?i domnul gauss ?i trebuie rezolvat sistemul de ecua?ii propus de dânsul.Oare cum se poate rezolva acel sistem ?i deci s? g?sim solu?ii altele decât cele naturale ?i care s? verifice în final ecua?ia ini?ial??Stiind ca v=4-u atunci trebuie rezolvat? o ecua?ie de gradul patru cu necunoscuta u....sau putem ridica prima ecua?ie la puterea a patra ?i ajungem astfel la o ecua?ie de gradul 3 cunecunoscut u sau v ?i atunci asta ar însemna c? ar putea ca x s? fie chiar un num?r complex cu partea imaginar? nenul?.Eu a?tept ?i alte p?reri.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 22:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Chiar dac? x este ira?ional atunci rezult? ce a postat ?i domnul gauss ?i trebuie rezolvat sistemul de ecua?ii propus de dânsul.Oare cum se poate rezolva acel sistem ?i deci s? g?sim solu?ii altele decât cele naturale ?i care s? verifice în final ecua?ia ini?ial??Stiind ca v=4-u atunci trebuie rezolvat? o ecua?ie de gradul patru cu necunoscuta u....sau putem ridica prima ecua?ie la puterea a patra ?i ajungem astfel la o ecua?ie de gradul 3 cunecunoscut u sau v ?i atunci asta ar însemna c? ar putea ca x s? fie chiar un num?r complex cu partea imaginar? nenul?.Eu a?tept ?i alte p?reri.

gauss v-a indicat calea de urmat: se folosesc suma S si produsul P al lui u si v. In acest mod veti avea de rezolvat numai ecuatii de gradul doi.

Altfel va trebui sa obsevati ca ecuatia de gradul 4 se scrie



---
Pitagora,
Pro-Didactician
cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
24 Oct 2014, 22:49

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Buna seara
Ecuatia completa cu raspunsul corect oferit de dumneavoastra ar fi asa:

Rezolvare:Domeniul de existenta pentru x este

Eu cam asa vad o varianta de problema cu rezolvarea oferita de dumneavoastra.

Bun? seara,
Chiar dac? x este ira?ional atunci rezult? ce a postat ?i domnul gauss ?i trebuie rezolvat sistemul de ecua?ii propus de dânsul.Oare cum se poate rezolva acel sistem ?i deci s? g?sim solu?ii altele decât cele naturale ?i care s? verifice în final ecua?ia ini?ial??Stiind ca v=4-u atunci trebuie rezolvat? o ecua?ie de gradul patru cu necunoscuta u....sau putem ridica prima ecua?ie la puterea a patra ?i ajungem astfel la o ecua?ie de gradul 3 cunecunoscut u sau v ?i atunci asta ar însemna c? ar putea ca x s? fie chiar un num?r complex cu partea imaginar? nenul?.Eu a?tept ?i alte p?reri.


Problema e clara si este de manual:clasa a-10-a, capitol ecuatii irationale. Metoda e larg folosita la astfel de ecuatii: substitutii pentru a scapa de radicali si a transforma ecuatia intr-un sistem, eventual simetric.
Odata ce a fost rezolvata, CLAR, in NUMERE REALE, pe domeniul maxim , nu vad ce ar mai fi de adaugat, deci...next!

Cat despre numere complexe, cu radicalii din ele avem niste "mici probleme", un nr complex are spre exemplu, 4 radacini de ordinul 4. Care din ele sa fie, dupa dvs, radicalul de ordin 4 din acel numar complex?
Cum definiti dvs radical de ordin 4 din 2+3i, de exemplu, chiar sunt curios?

cristi2011
Grup: membru
Mesaje: 345
24 Oct 2014, 22:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Am citit si eu postarea lui Ionela si parerea mea este ca problema este incomplet enuntata.
Cu o alta ocazie domnul profesor Gauss arata ca o problema este completa daca se indica si domeniul de definitie -lucru foarte logic.
Ori aici nu se spune nimic de domeniul de apartenenta pentru variabila x si ne lasa pe noi sa il ghicim lucru care conduce evident la confuzii.


Nu este deloc incomplet enuntata, daca nu ne zice multimea, luam domeniul maxim pe care exista ecuatia, in speta intervalul precizat.
E un lucru de la sine inteles in matematica, cand nu se precizeaza domeniul, il luam pe cel maxim posibil. Dar, daca vrem sa fim carcotasi...
In cazul acesta chiar nu vad ce dubii sau probleme pot apare.
"Problema incomplet enuntata" e aceea in care lipseste ceva esential pentru ca problema sa aiba sens/poata fi solutionata. Aici nu este nicidecum cazul.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 22:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cat despre numere complexe, cu radicalii din ele avem niste "mici probleme", un nr complex are spre exemplu, 4 radacini de ordinul 4. Care din ele sa fie, dupa dvs, radicalul de ordin 4 din acel numar complex?
Cum definiti dvs radical de ordin 4 din 2+3i, de exemplu, chiar sunt curios?


Probabil nu ati observat ca ajungem iar la obsesiile lui TAMREF.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Integrator
Grup: membru
Mesaje: 32
24 Oct 2014, 22:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Cand postati ar fi bine sa mentionati de la inceput ca faceti niste incercari si ca nu stiti ce este corect in ele.

Chiar nimic nu este corect din ce am scris???


Nu vad nici o utilitate in a cauta daca este si ceva bun in ce ati scris. As face-o daca mi-ati fi elev si va corectez o lucrare, aici nu vad rostul.

Cine s-a fript cu TAMREF sufla si-n Integrator.

Faptul c? eu postez de pe calculatorul lui TAMREF asta nu înseamna c? sunt TAMREF.Dac? nu vre?i sa dati o rezolvare a ecua?iei propuse eu nu v-o cer în mod imperios dar da?i-o autorului.Decât s? faceti cercet?ri securistice de 2 lei mai bine ati da o solutie complet? ?i ar?ta?i autorului problemei ,asa cum a fost enuntata ini?ial, c? x poate fi orice fel de num?r.Ini?ial am considerat c? x ar trebui s? fie un num?r natural,apoi c? x ar putea fi ra?ional ?i nu este ?i asa cum am spus am sa v?d daca x poate fi ira?ional sau chiar complex cu partea imaginar? nenul?.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 22:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Faptul c? eu postez de pe calculatorul lui TAMREF asta nu înseamna c? sunt TAMREF.Dac? nu vre?i sa dati o rezolvare a ecua?iei propuse eu nu v-o cer în mod imperios dar da?i-o autorului.Decât s? faceti cercet?ri securistice de 2 lei mai bine ati da o solutie complet? ?i ar?ta?i autorului problemei ,asa cum a fost enuntata ini?ial, c? x poate fi orice fel de num?r.Ini?ial am considerat c? x ar trebui s? fie un num?r natural,apoi c? x ar putea fi ra?ional ?i nu este ?i asa cum am spus am sa v?d daca x poate fi ira?ional sau chiar complex cu partea imaginar? nenul?.


Acesta este ultimul avertisment: in caz ca mai ne umpleti de aberatii sau comentati pe subiecte nematematice va opresc IP-ul si ati terminat-o complet cu ProDidactica. Pana la un mesaj privat in care va turnati cenusa in cap, contul va este blocat la postari.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ