Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
ionela
Grup: membru
Mesaje: 45
24 Oct 2014, 22:59

[Trimite mesaj privat]

ecuatie    [Editează]  [Citează] 


gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
24 Oct 2014, 00:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]




(Am introdus un bloc pro-didactica "equation" pentru a se compila...)
(Da-ti un clic eventual pe citeaza pentru a vedea cum am tiparit.)
(Acest bloc se introduce automat printr-un clic pe [LATEX] in pagina de editat mesajele.)



---
df (gauss)
Integrator
Grup: membru
Mesaje: 32
24 Oct 2014, 09:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
$$\sqrt[4]{97-x}+\sqrt[4]{x-15}=4$$

Deoarece semnele radicalilor sunt plus atunci rezult? c? cei doi radicali pot fi numere naturale ?i deci ori primul radical are valoarea 1,2,3 ?i cel de-al doilea radical va avea respectiv valoarea 3,2,1.Se observ? în final c? ori primul radical este egal cu 1 ?i deci x=96 , ori al doilea radical este egal cu 1 ?i deci x=16.Cum demonstr?m ca x nu poate fi numar ra?ional?Daca x este num?r ra?ional atunci ?i valorile de sub radical sunt ra?ionale.In acest caz se ajunge în final la o ecuatie de tipul
care nu are solu?ii pentru
?i deci x nu poate avea decât valori naturale ?i anume x=96 sau x=16.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 18:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Deoarece semnele radicalilor sunt plus atunci rezult? c? cei doi radicali pot fi numere naturale ?i deci ori primul radical are valoarea 1,2,3 ?i cel de-al doilea radical va avea respectiv valoarea 3,2,1.Se observ? în final c? ori primul radical este egal cu 1 ?i deci x=96 , ori al doilea radical este egal cu 1 ?i deci x=16.Cum demonstr?m ca x nu poate fi numar ra?ional?Daca x este num?r ra?ional atunci ?i valorile de sub radical sunt ra?ionale. In acest caz se ajunge în final la o ecuatie de tipul
care nu are solu?ii pentru
?i deci x nu poate avea decât valori naturale ?i anume x=96 sau x=16.


Cam multe gafe! Aduce cu un discurs Victor Ponta: incercam sa-i pacalim pe cei care nu inteleg ca ne pricepem la acest subiect.

Cine este acel c din c^4 si de ce trebuie sa fie natural? In plus, unde se specifica in enunt faptul ca x nu are voie sa fie numar irational?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Integrator
Grup: membru
Mesaje: 32
24 Oct 2014, 19:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]

Deoarece semnele radicalilor sunt plus atunci rezult? c? cei doi radicali pot fi numere naturale ?i deci ori primul radical are valoarea 1,2,3 ?i cel de-al doilea radical va avea respectiv valoarea 3,2,1.Se observ? în final c? ori primul radical este egal cu 1 ?i deci x=96 , ori al doilea radical este egal cu 1 ?i deci x=16.Cum demonstr?m ca x nu poate fi numar ra?ional?Daca x este num?r ra?ional atunci ?i valorile de sub radical sunt ra?ionale. In acest caz se ajunge în final la o ecuatie de tipul
care nu are solu?ii pentru
?i deci x nu poate avea decât valori naturale ?i anume x=96 sau x=16.


Cam multe gafe! Aduce cu un discurs Victor Ponta: incercam sa-i pacalim pe cei care nu inteleg ca ne pricepem la acest subiect.

Cine este acel c din c^4 si de ce trebuie sa fie natural? In plus, unde se specifica in enunt faptul ca x nu are voie sa fie numar irational?

Ce are a face politichia cu matematica??!!
Corect!Rectific si deci dac? x este ra?ional atunci se ajunge la o ecua?ie de tipul
care nu are solu?ii pentru
.
Am s? ccercetez s? v?d dac? ar putea ca x s? fie un num?r ira?ional,dac? pân? atunci nu arata altcineva c? x nu poate fi un num?r ira?ional.Sa nu cumva sa spune?i ca x ar putea fi un num?r imaginar sau un numar complex cu partea real? ?i cea imaginara diferit? de zero...

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 19:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]

Deoarece semnele radicalilor sunt plus atunci rezult? c? cei doi radicali pot fi numere naturale ?i deci ori primul radical are valoarea 1,2,3 ?i cel de-al doilea radical va avea respectiv valoarea 3,2,1.Se observ? în final c? ori primul radical este egal cu 1 ?i deci x=96 , ori al doilea radical este egal cu 1 ?i deci x=16.Cum demonstr?m ca x nu poate fi numar ra?ional?Daca x este num?r ra?ional atunci ?i valorile de sub radical sunt ra?ionale. In acest caz se ajunge în final la o ecuatie de tipul
care nu are solu?ii pentru
?i deci x nu poate avea decât valori naturale ?i anume x=96 sau x=16.


Cam multe gafe! Aduce cu un discurs Victor Ponta: incercam sa-i pacalim pe cei care nu inteleg ca ne pricepem la acest subiect.

Cine este acel c din c^4 si de ce trebuie sa fie natural? In plus, unde se specifica in enunt faptul ca x nu are voie sa fie numar irational?

Ce are a face politichia cu matematica??!!


Aici aveti dreptate. Nu au nimic in comun. Din pacate insa postarea dvs de mai sus nu are prea mare legatura cu matematica adevarata.

[Citat]
Corect!Rectific si deci dac? x este ra?ional atunci se ajunge la o ecua?ie de tipul
care nu are solu?ii pentru
.


Asa sa fie? Si ce ne facem cu egalitatile evidente de genul


[Citat]
Am s? ccercetez s? v?d dac? ar putea ca x s? fie un num?r ira?ional,dac? pân? atunci nu arata altcineva c? x nu poate fi un num?r ira?ional.Sa nu cumva sa spune?i ca x ar putea fi un num?r imaginar sau un numar complex cu partea real? ?i cea imaginara diferit? de zero...


Cand postati ar fi bine sa mentionati de la inceput ca faceti niste incercari si ca nu stiti ce este corect in ele.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
24 Oct 2014, 20:34

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Am citit si eu postarea lui Ionela si parerea mea este ca problema este incomplet enuntata.
Cu o alta ocazie domnul profesor Gauss arata ca o problema este completa daca se indica si domeniul de definitie -lucru foarte logic.
Ori aici nu se spune nimic de domeniul de apartenenta pentru variabila x si ne lasa pe noi sa il ghicim lucru care conduce evident la confuzii.

Integrator
Grup: membru
Mesaje: 32
24 Oct 2014, 21:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cand postati ar fi bine sa mentionati de la inceput ca faceti niste incercari si ca nu stiti ce este corect in ele.

Chiar nimic nu este corect din ce am scris???
In mod sigur x=16 ?i x=96 sunt solu?ii.Dac? sti?i alte solu?ii reale atunci v? rog s? le posta?i....

studalbert
Grup: membru
Mesaje: 316
24 Oct 2014, 22:00

[Trimite mesaj privat]


Buna seara
Ecuatia completa cu raspunsul corect oferit de dumneavoastra ar fi asa:

Rezolvare:Domeniul de existenta pentru x este

Eu cam asa vad o varianta de problema cu rezolvarea dumneavoastra.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 22:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Cand postati ar fi bine sa mentionati de la inceput ca faceti niste incercari si ca nu stiti ce este corect in ele.

Chiar nimic nu este corect din ce am scris???


Nu vad nici o utilitate in a cauta daca este si ceva bun in ce ati scris. As face-o daca mi-ati fi elev si va corectez o lucrare, aici nu vad rostul.

Cine s-a fript cu TAMREF sufla si-n Integrator.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
24 Oct 2014, 22:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara
Ecuatia completa cu raspunsul corect oferit de dumneavoastra ar fi asa:

Rezolvare:Domeniul de existenta pentru x este

Eu cam asa vad o varianta de problema cu rezolvarea dumneavoastra.


gauss a aratat mai sus cum trebuie abordata problema (care este drept nu a fost formulata complet). Putem oricand sa schimbam problema ca sa se potriveasca pe anumite asa zise solutii, dar care este folosul?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47526 membri, 58544 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ